Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Unutmadığınız Eski Sevgilinizi ve Kötü Anıları Sadece 1 Saatte Unutturabilecek, Psikolojinin Yeni Mucizesi EMDR Yöntemi

156PAYLAŞIM

Aklımızdan çıkarmak istediklerimizi ama en derinlere saplanan o anıları söküp atabilmek... Aslında sadece filmlerde olmuyor bu, sadece 1 saatte istemediğiniz anıları çöpe yollamak mümkün.

Sil Baştan filmini hatırlarsınız, birbirini unutmak isteyen iki insanın maceralarını anlatıyordu.

Spoiler vermeyelim ama anıları yeniden programlatmak için çabalıyorlardı, böylece kötü anılar silinip gidecek ve birbirlerini sonunda unutabileceklerdi. Filmi izlerken "keşke böyle bir şey olsa" diye iç geçirenler için böyle bir yöntemin gerçekten de uygulandığından bahsedelim istedik.

Bir psikoterapi yöntemi olan Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme, yani EMDR insan zihninin derinliklerine işleyerek istenmeyen anıları yok ediyor.

Bugüne dek milyonlarca insanda uygulanan yöntem aslında yeni değil, yirmi beş yıla yakın bir geçmişi var.

Ortaya çıkış hikayesi ise hayli ilginç.

EMDR yöntemini keşfeden Dr. Francine Shapiro, bir gün tatsız düşüncelerle dolu zihninin gördüğü manzaralar karşısındaki göz hareketleriyle uzaklaşıp gittiğini görür.

Yani bu düşünceler zihnine saplanıp kalmış zannetse de bir anda kaybolabilecek kadar yüzeyde duruyorlardır. Bu deneyimi onun zihninde bir ampul yanmasına sebep olur ve bu konuya derinlikli biçimde eğilir. Göz hareketlerinin insan zihnindeki rahatlama etkilerini nasıl ortaya çıkardığını araştırır.

Çalışmaları sonucu insan duyularını kullanarak beyni adeta yeniden programlayabilecek bir tekniğin doğuşuna şahit olur.

Bu metodu denemeye koyulur, tahmin etmediği seviyede başarıya ulaşır. İşin teknik kısmına bakacak olursak EMDR beynin travmatik deneyimlerle ilişkili bölümleri olan limbik sistem ve amigdalaya etki ederek bu başarıyı ortaya çıkarır.

Denemelere devam eder Shapiro, bu yöntemin sınırlarını keşfetmek için.

Akla hayale gelmeyecek rahatsızlıkların, bozuklukların tedavisinde faydası görülür...

Panik ve kaygı bozukluğu, depresyon, kötü anılar... Sadece 'soyut' acılar değil, migren ağrılarının tedavisinde bile kullanılabilecek etki alanına sahip olduğu anlaşılır. İşin ilginç yanı tüm bunları bazen tek seansta yani bir saatte bile yok edebilmek mümkün hale gelmiştir.

Siyah Giyen Adamlar filmindeki şu mucizevi aygıt gibi, bazı vakalarda bir çırpıda kötü anıların etkileri yok edilebiliyor.

Böyle düşününce 'hurafe' gibi görünse de yöntemin dayandığı temeller sağlam.  Beyin her deneyimi fizyolojik aracılarla kaydederken tüm duyular bu kayıt işleminde görev alır. Bir koku, yeniden hatırlanan bir ses...

Tüm bu etkenler deneyimle birleşir ve gelecekte kullanılmak üzere depolanır.

Aslında bu durum her şey olağan akışındayken hiçbir problem yaratmıyor, zihnin uyumunu sağlıyor.

Travmatik olaylar yaşandığında bu sistem tepetaklak olur ve iyi çalışmamaya başlar, deneyimleri zihnimize yerleştirdiğimiz yerden çağırabilmek mümkün olmaz. Çağırıyor olsak bile yanlış bağlantılar ya kafa karışıklığı ya da rahatslzık yaratmaya başlar.

EMDR burada devreye girip hasara uğrayan yolları tamir ediyor.

İlginçtir, sadece semptomlar değil olayın olumsuz yönlerine dair anılar da ortadan kalkıyor.

Böylesine etkili bir yöntemin uygulanması da hayli karmaşık, tüm duyuları etkileyerek bunca zamandır yanlış rotada ilerleyen bağlantılar yoluna koyuluyor. Basit bir terapi değil anlayacağınız, hem yapanın uzman hem de talep eden kişinin kendi durumunun bilincinde olması gerekiyor.

Tamir etme iddiası büyük olan bu yöntemin tam anlamıyla başarıya ulaşıp ulaşmadığı halen tartışmalı ama başarı oranları yüksek.

Hepimizin ihtiyacı olan çıkış yolu bu terapide midir bilinmez ama psikiyatrik yöntemler geliştikçe bizleri hayattan koparan tüm etkenlerden kurtulmamız yakın görünüyor. 

Siz bu yöntem hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynaklar: 1, 2, 3

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
incirli-kurabiye

emdr anıları unutturmaz travma sebebiyle işlenememiş anıları işler uzun süreli belleğe gönderir hatta travma geçiren bazı kişiler olaydan sonra olayı net hatırlamayabilirler emdr sayesinde kayıp anları yeniden hatırlarlar bazen bu durum kişiye acı verir böyle ciddi bir işin burda popüler kültür malzemesi yapılıp eski sevgili olayına döndürülmesi de editörün sığlığından olsa gerek...

alp-yasar2

Ne ahmakca yorumlar yapilmis, sigliginizi sikeyim, olay sizin eski sevgilinizi unutmak icin olan bi yontem degil. Siddet gormus, tecavuze ugramis, travma gecirmis insanlarin hayata eskisi gibi tutunabilmesi acisindan cok onemli.

sosyopat-tate

Boşver eski sevgiliyi. Okuduğum kitapları, izlediğim film ve dizileri sildirebiliyor muyuz? Tekrar tekrar ilk kez deneyimlemek istediklerim var asdfghj

spiritorbs

komple hafızamı sıfırlamaları lazım . Geriye bi şey kalmıyor .

ssensei

Hangi birini düzeltecekler? Hiç unutan bi insan değilim, en eskisinden en sonuncusuna. Sadece düşünmeyi bıraktım eskiler hakkında.

Görüş Bildir