Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyada Tanınmalarını Sağlayan Yapımları ile 28 Ünlü Yönetmen

 > -

1. Robert Zemeckis - Back to the Future (1985) | IMDb 8.5

Geleceğe Dönüş

Zemeckis ilk kez seksenli yıllarda çektiği Geleceğe Dönüş filmleri ile ismini duyurdu. 1994 yılında yönettiği Forrest Gump filmi ile En İyi Yönetmen Oscarını aldı, film ayrıca en iyi film ve en iyi senaryo da dahil olmak üzere toplam altı oscar ödülünün sahibi oldu.

2. Christopher Nolan - Memento (2000) | IMDb 8.5

Akıl Defteri 

2000 yılı Amerikan yapımı Christopher Nolan tarafından yazılıp yönetilen daha önce kardeşi Jonathan Nolan tarafından yazılmış kısa hikaye "Memento Mori" 'den uyarlama psikolojik gerilim filmidir. Önümüzdeki günlerde Interstellar (2014) filmiyle hayranların karşısına çıkacaktır.

3. Ridley Scott - Alien (1979) | IMDb 8.5

Yaratık 

Yönetmenliğini Ridley Scott'ın yaptığı 1980 yılında En İyi Sanat Yönetimi ve En İyi Efekt dalında Akademi Ödülleri'ne aday olan film, efekt dalında bu ödüle layık görülmüştü. Filmografisinde sinema tarihinde önemi büyük olan filmler bulunan yönetmen başarılarından dolayı "Sir" ünvanı almıştır.

4. Fatih Akın - Duvara Karşı (2004) | IMDb 8.0

Başrollerinde Meltem Cumbul, Güven Kıraç, Sibel Kekilli ve Birol Ünel'in yer aldığı Duvara Karşı isimli filmiyle Metin Erksan'ın Susuz Yaz'ından 40 yıl sonra Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı ödülünü kazanan Türk yönetmen oldu.

5. Peter Jackson - The Frighteners (1996) | IMDb 7.2

Sevimli Hayaletler 

Peter Jackson'ın yönetip eşi Fran Walsh ile birlikte yazdığı 1996 ABD yapımı korku/komedi filmidir. Cennet Yaratıkları filmi ile ilk Akademi Ödülü adaylığını alan yönetmen kendisinin ilk büyük bütçeli Hollywood filmi olan Sevimli Hayaletler 1996 yılında gösterime girdi.

6. Zack Snyder - 300 (2006) | IMDb 7.8

300 Spartalı 

Frank Miller'ın Termopylae Muharebesi hakkındaki grafik romanından uyarlanan film yine Frank Miller'in danışmanlığında Zack Snyder tarafından yönetilmiştir. Çekimler genel olarak mavi ekran önünde yapılmıştır. Yönetmen filmle ilgili olarak "Frank, mitolojik bir olayı alıp gerçek bir olaya değil, gerçek bir olayı mitolojiye dönüştürdü." demiştir.

7. J. J. Abrams - Lost (2004–2010) | IMDb 8.6

Yönetmenin en büyük başarıları ABC televizyonunda yayınlanan Alias, Lost ve Fox ta yayınlanan Fringe dizileridir. 22 Eylül 2004'de başlayan Lost dizisi, finale kadar kendisine dünya çapında hayran kitlesi sağlamış ve bu başarısının Hollywood'un gözünden de kaçmamasıyla Görevimiz Tehlike 3' ün yönetmelik koltuğunu kapmıştır.

8. Gore Verbinski - The Mexican (2001) | IMDb 6.1

Meksikalı

Sinemadan önce reklam sektöründeki başarılarından dolayı birçok ödülü bulunan bir yönetmen. Başrolünde Julia Roberts ve Brad Pitt'in olduğu Meksikalı filmi ile çıkış yapan yönetmen Halka filmi ile yeteneğini kanıtlamış Karayip Korsanları serisiyle de gönüllerde taht kurmuştur.

9. Woody Allen - Annie Hall (1977) | IMDb 8.2

Eserlerinde sık sık New York'u konu edinmiştir. 1977'de kariyerinin en önemli filmi olarak anılacak olan Annie Hall 'u çekmiştir. Annie Hall, Woody Allen'ın en otobiyografik filmlerinden biridir. Bu film Allen'ın New York'a düşkünlüğünü, kadınlara aşkını ve onları aldatma gerekliliğini, Hollywood'dan hem coğrafik, hem de endüstiyel olarak nefretini vurgulamaktadır.

10. Sam Raimi - The Evil Dead (1981) | IMDb 7.6

Şeytanın Ölüsü 

Tennessee ormanında terkedilmiş bir kulübede çekimleri yaklaşık 2 yıl sürmüştür. Bu süre içinde ekipten ve oyunculardan işi bırakanlar olduğundan Sam Raimi, işi yarıda bırakan oyuncuların yerine dublörler ve cansız mankenler kullanmak zorunda kalmıştır. Filmi baştan sona oynayan sadık aktörlerden biri Ash karakterini canlandıran Bruce Campbell' dır.

11. Michael Bay - Bad Boys (1995) | IMDb 6.8

Çılgın İkili

Yönetmenin 1995 yılında çektiği ve çok tutulmuş bir aksiyon-komedi filmidir. O zamanlara göre pek bilinmeyen oyuncuların olduğu film gişede iyi bir başarı yapmıştır. Oyuncu kadrosundaysa Will Smith, Martin Lawrence, Tcheky Karyo, Joe Pantoliano, Tea Leoni ve Theresa Randle gibi isimler barıdırmaktadır.

12. Nuri Bilge Ceylan - Uzak (2002) | IMDb 7.7

56. Cannes Film Festivali’nde yarışan ve favori filmler arasında gösterilen Nuri Bilge Ceylan’ın 2002 yapımlı dram filmi Uzak, Altın Palmiye’den sonra festivalin ikinci önemli ödülü olan ‘Büyük Jüri Ödülü’nü (‘Grand Prix’) aldı. Mehmet Emin Toprak da ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü paylaşarak Türk sinema tarihinin en parlak başarılarından birine imza attılar.

13. Tim Burton - Beetlejuice (1988) | IMDb 7.4

Beterböcek

Sıradışı ve tuhaf tarzı ile bilinen Tim Burton'un özellikle stop-motion animasyon tekniği ile çekilen filmlerinde karakterlerinin abartılı olmalarına rağmen insani değerlerini kaybetmemeleri dikkat çekmektedir. Bu fantastik komedi filminin özel efektleri çevrildiği yıl için olağanüstüydü, zaten filmin aldığı ödüller genelde bu alanda oldu.

14. James Cameron - The Terminator (1984) | IMDb 8.1

Terminatör

Gördüğü bir rüyadan etkilenen James Cameron Terminator'ü yaratmaya o zaman karar verdi. Fakat daha tecrübesi olmadığı düşünülerek senaryosunu yazdığı Terminator için yapımcı şirketlerden onay alamadı. Sonunda amacına ulaştı ve kült statüsüne ulaşacak olan bu filmi yaratabildi. Filmin devamı da ilk filmin gişe başarısının sonucu çekildi ve o da bir öncekini aratmadı.

15. Guillermo del Toro - Cronos (1993) | IMDb 6.8

Cannes Film Festivali’nde Eleştirmen Ödülü’nü alan Cronos, Del Toro’yu dünya sineması ve Amerikan bağımsız sineması haritasına soktu. Sundance Film Festivali ve Bağımsız Ruh Ödülleri'nde jüri üyeliği yapan Del Toro, Cronos’un ardından Hollywood’a Mimic (1997) filmi ile giriş yaptı

16. David Fincher - Se7en (1995) | IMDb 8.7

Yedi

Yedi ölümcül günaha uygun cinayetler işleyen bir katilin peşindeki iki dedektifin (Brad Pitt ve Morgan Freeman) hikâyesinin anlatıldığı film, dünya genelinde yaklaışık 300 milyon dolar kazandı ve eleştirmenlerden olumlu yorumlar aldı.

17. Alfred Hitchcock - The Man Who Knew Too Much (1934) | IMDb 6.9

Çok Şey Bilen Adam

İngiliz yönetmen Alfred Hitchcock’ın dünya çapında tanınmasını ve Amerikan film endüstrisinin de dikkatini çekmesini sağlayan film olan 1934 tarihli Çok Şey Bilen Adam’ı yönetmen 1956’da daha geniş bir bütçeyle yeniden çekti. Psycho, North by Northwest, Vertigo, Rear Window ve The Birds gibi klasikleşmiş filmleriyle tanınır.

18. Steven Spielberg - Jaws (1975) | IMDb 8.1

Kariyerinin ilk yıllarında büyük bir başarı getirecek olan Jaws filmi için 1975’te kamera arkasına geçti. Kurgu, film müziği ve ses dallarında 3 oskarı kucaklayan filmin gişe hasılatı 100 milyon doları buldu. Box-Office rekoru kıran film için basın “Jawsmania” tanımlamasını yaptı.

19. Sergio Leone - A Fistful of Dollars (1964) | IMDb 8.1

Bir Avuç Dolar

1964 yapımı spagetti western tarzı bir film. Birkaç Dolar İçin(1965) ve İyi, Kötü ve Çirkin (1966) filmlerinin takip ettiği Dolar Üçlemesi olarak bilinen serinin ilk filmi. Japon yönetmen Akira Kurosawa'nın Yojimbo (1961) esas alınarak yapılmış bir western filmiydi. Aslında bu filmin senaryosunun western tarzına uyarlamasıydı. Bir Avuç Dolar, aynı zamanda Clint Eastwood'un bir yıldız olarak ortaya çıktığı film olduğu için kayda değerdir.

20. Quentin Tarantino - Reservoir Dogs (1992) | IMDb 8.4

Rezervuar Köpekleri

1993'de gösterime giren Çılgın Romantik'in satışıyla dikkatleri üzerine topladı. Bir Hollywood partisinde tanıştığı Lawrence Bender Tarantino'yu bir film yazması konusunda cesaretlendirdi. Sonuç olarak ortaya son akımları takip eden, oldukça nükteli, kana bulanmış bir soygun filmi olan Rezervuar Köpekleri çıktı. Bu film aynı zamanda Tarantino'nun sonraki filmlerinin tarzının da öncüsü olacaktı.

21. Ang Lee - Sense and Sensibility (1995) | IMDb 7.7

Aşk ve Yaşam

Jane Austen’ın ünlü romanı Sense and Sensibility için kamera arkasına geçen yönetmen, Emma Thompson ve Hugh Grant gibi uluslararası başarıya sahip oyuncularla çalışma fırsatı buldu. En iyi uyarlama senaryo dalında oskar ödülü kazanan film, Lee’nin Hollywood’a attığı ilk adımı sağlamlaştırdı.

22. Stanley Kubrick - Paths of Glory (1957) | IMDb 8.5

Zafer Yoları

Roman 1935 yılında basılır ve sınırlı bir başarı sağlar. Stanley Kubrick çocukken okuduğu bu romanı 1957 yılında sinemaya uyarlamaya karar verir. Kubrick ve ortakları eserin film haklarını Cobb'un eşinden satın alırlar. Filmde geçen olaylar yaşanmış olaylara dayanmaktadır.

23. Guy Ritchie - Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998) | IMDb 8.2

Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana

Guy Ritchie'nin bu filmi çekerken göstermiş olduğu yüksek zeka, çoğu film otoritesi tarafından çok büyük övgü aldı. Bu filmiyle Jason Statham'ı dünyaya tanıştırmış ve eski bir futbol oyuncusu olan Vinnie Jones'a da film aktörlüğü sektöründe yeni bir kariyer kazandırmıştır.

24. Frank Darabont - The Shawshank Redemption (1994) | IMDb 9.3

Esaretin Bedeli

Senaryosunu yazdığı ve yönettiği Stephen King romanından uyarlanan film gişe hasılatının bütçesini zor karşılamasına rağmen eleştirmenlerden olumlu eleştiriler aldı ve gösterildiği yıl 7 dalda Oscar’a aday oldu. IMDb sitesinde hala gelmiş geçmiş en iyi film konumundadır. Ayrıca popüler TV yapımı The Walking Dead dizisinin yapımcısıdır.

25. Charlie Chaplin - The Kid (1921) | IMDb 8.4

Yumurcak

Charlie Chaplin'in yönetmenliğini, yapımcılığını ve başrolünü üstlendiği, 1921 yapımı sessiz filmdir. Toplam 10 filmden oluşan Serseri, namı diğer Şarlo serisinin 6.'sı olan film, aynı zamanda serinin ilk uzun metrajlı filmidir.

26. Martin Scorsese - Mean Streets (1973) | IMDb 7.5

Arka Sokaklar

Martin Scorsese ve Robert De Niro ortaklığını başlatan filmdir. İlk filmleri Mean Streets, sonraki yıllarda gelecek sekiz filmin habercisi olmuştur. 1976’da Taxi Driver ve 1977’de New York, New York ta birlikte çalışan De Niro ve Scorsese, artık ikili olarak anılır olurlar. Ardından Raging Bull (1980), Goodfellas (1990), Korku Burnu (1991) ve Casino (1995) gelir.

27. Hayao Miyazaki - Spirited Away (2001) | IMDb 8.6

Ruhların Kaçışı

Oscar Ödülü'nü kazandığı 2002 yılına kadar anime çevreleri dışında batıda pek tanınmıyordu. Kendisine sadece bu ödülü getirmekle kalmayıp bir ilke de imza atmasını sağlayan Ruhların Kaçışı filmi Berlin Film Festivali'nde ödül alan ilk animasyon filmidir.  Miyazaki, Isao Takahata ile beraber yaptığı Heidi çizgi dizisi ile Türkiye'de tanınır.

28. Francis Ford Coppola - The Godfather (1972) | IMDb 9.2

Baba

Baba üçlemesinin yönetmeni olarak ün salmıştır. Coppola ayrıca 1980'li yıllarda çektiği Rumble Fish ve The Outsiders filmleriyle o dönemin gençliğine hitap eden yapıtlar ortaya koymuştur. Ayrıca; kendisi ünlü oyuncu Nicholas Cage'in amcasıdır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

tinto brass abimiz nerde?

klemenjero

Güzel içerik. Teşekkürler.

Görüş Bildir