Ünlü ve Güçlü Kadınlardan Kulaklara Küpe Edilesi 15 Hayat Tavsiyesi

3bPAYLAŞIM

Kuşkusuz büyük şirketlerin yöneticilerinin, ünlü markaların CEO'larının hayat görüşlerini, yaşadıklarını hepimiz merak ederiz. Daha doğrusu bugünlere nasıl geldiklerini; bugünden bize hangi altın tavsiyeleri vereceklerini...

Çokça merak ettiğimiz o altın tavsiyelere şöyle bir yakından bakalım o halde: Ünlü ve güçlü kadınlardan kulaklara küpe edilesi 15 hayat tavsiyesi!

1. Coco Chanel

Karar verilmiş bir motononluk için vakit yok. Çalışmak için vakit var. Aşk için vakit var. Bunlardan geriye vakit kalmıyor.

2. Maureen Chiquet (Chanel'in eski CEO'su)

Dinlemeyi öğrenmeniz lazım.

3. Sheryl Sandberg (Facebook'un COO'su)

Çalışırken ağladığım oluyor. İnsanlara da çalışırken ağladığımı söylüyorum. Bir keresinde basında "Sheryl Sandberg, Mark Zuckerberg'in omzunda ağladı" diye bir haber çıkmıştı. Ve bu elbette tamamen yalandı. İnsanlara umutlarım ve korkularımdan bahsedip onlarınkini de soruyorum. Kendime karşı güçlü ve zayıf ve noktalarımla ilgili dürüst olmaya çalışıyor ve başkalarını da bu konuda kendilerine karşı dürüst olmaları için cesaretlendirmeye çalışıyorum. Bu aynı anda hem profesyonel hem de kişisel olmaktır.

4. Melinda Gates (Eski Microsoft çalışanı ve Bill & Melinda Gates Vakfı'nın kurucusu)

En çok etkilendiğim anlardan birisi Warren Buffett’ın Bill’le beni arkadaşlarına tanıştırmasıydı. Warren hayatta tanışabileceğiniz en nitelikli arkadaşlara sahipti ve bu da benim arkadaşlarım hakkında yeniden düşünmemi sağladı. Warren’ın arkadaşlarıyla pek fazla bir şey yaptığı söylenemez; arada onlara ilginç bulduğu, okuduğu bir makaleyi gönderiyor. Onun bu tavrı benim de arkadaşlık hakkında yeniden düşünmeme yol açtı.

5. Zeynep Özçoban (Park Bravo Yön. Kur. Üyesi)

Zeynep Özçoban "İş hayatıyla özel hayat nasıl dengelenir?" sorusuna cevaben her şeyin bulunulan ortama konsantre olmaktan geçtiğini söylüyor: Bizim sektörde işle özel hayatı dengelemek zor. Çünkü ikisi iç içe girmiş durumda. Akşamları doğruca eve, çocuklara koşuyorum. Evde ister istemez işi bir kenara bırakıyorum. Ofise gelince tam tersi oluyor, bu kez de çalışmaktan evi aramayı unutuyorum. Bulunduğum ortama iyice konsantre oluyorum.

6. Mary Barra (General Motors'un CEO'su)

Sevdiğiniz, tutkuyla istediğiniz bir şeyi yapın. Tutkuyla bağlı olduğunuz bir meşgaleniz olması halinde doğal olarak başarılı olacaksınız. Kadınların ya da genel olarak başkalarının yaptıklarıyla ilgili pek çok fırsat ve seçim söz konusu. Tutkuyla bağlı olduğunuz bir şeyleri yapın. Hayat kısa.

7. Helena Foulkes (CVS Caremark Corporation'da Başkan Yardımcısı)

Koşmayı seviyorum. Uzun mesafe koşmayı seviyorum. Çoğu zaman da zaten işle ilgili karar verme sürecinin maraton koşusuna benzediğini düşünüyorum. Başka bir deyişle, varmak istediğiniz yerin bitiş çizgisi olduğunu biliyorsunuz ama oraya giden yol her zaman da eğlenceli değil. Zorluklar var. Ancak ödüle odaklandığınızda, oraya varmak için motive oluyorsunuz. 

8. Marissa Mayer (Yahoo'nun CEO'su)

Ortada birçok başarı hikâyesi var ama bunlardan birisi sizin seçmenizi ve mükemmelleştirmenizi bekliyor.

9. Leyla Alaton (Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi)

Geç evlenip geç anne olduğum için kendimi hem aile hayatı, hem de kariyer açısından çok şanslı addediyorum. Mesleğimde basamakları çıkmaya başladığımda beni aşağı çeken bir ev ve çocuk sorumluluğu olsaydı bulunduğum yere gelemezdim.

10. Meg Whitman (HP'nin CEO'su)

Sevdiğiniz işi yapın. İşte çok zaman geçiriyoruz. Muhtemelen son birkaç haftadır 150 saatimi işte geçirdim.  Bundan dolayı da sevdiğiniz işi yapmalısınız ve etrafınızda da gerçekten, keyif aldığınız insanların bulunması gerektiğini düşünüyorum. Genç insanlara tavsiyem şu: Eğer sizin için doğru olmadığını düşündüğünüz bir şeyler yapmanız istenilen bir şirkette çalışıyorsanız ya da liderlik ve yönetimle ilgili sıkıntılarınız varsa, hemen bırakıp gidin. 

11. Ginni Rometty (IBM'in CEO'su)

Geçmişi hiçbir zaman korumayın. Geçmişi hiçbir zaman korumamanız halinde, sanırım hiçbir zaman onu, yapışıp kalacak kadar sevmeyeceksiniz.  Ayrıca kendinizi hiçbir zaman bir ürün olarak tanımlamayın; ayrıca rekabetle de tanımlamayın.  Eğer ürününüz ya da rekabetle kendinizi belirlerseniz, müşterinizin kim olduğu dikkatinizden kaçacaktır. 

12. Indra Nooyi (PepsiCo'nun CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkanı)

Zor görevlere dört elle sarılın. Genellikle kolay bir iş üstlenme, o işi iyi yapma ve daha sonra daha büyük bir göreve sıçramanın daha kestirme bir yol olduğu söylenir. Bu teoride sıkıntı şu ki, kolay bir işi iyi yaptığınızda, kimse bunun farkına varmaz.
Zor görevlere aday olmak ve başkalarının çözemediği sorunları çözmek için çalışmak çok daha iyi. Böylece bir organizasyonda gerçekten güvenilir bir lider olursunuz. Hiçbir zaman öğrenmekten vazgeçmeyin. İster işe yeni başlamış, okuldan yeni mezun birisi ister CEO olun, her şeyi bilemezsiniz. Bunu kabul etmek de bir zayıflık göstergesi değil. En güçlü liderler hayatları boyunca öğrenci olanlardır. 

13. Susan Cameron (Reynolds American'ın CEO'su)

Eğer çalıştığınız ortamı, bir arada olduğunuz insanları, yaptığınız ürünü ve sunduğunuz hizmetleri sevmiyorsanız, orada durmayın! Yalnızca yaptığınız şeye tutkuyla bağlı olmanız ve bunu beraber yaptığınız insanları sevmeniz halinde başarılı olacaksınız. 

14. Megyn Kelly (Fox News'da Spiker)

Evliliğimde ve işimde mutsuz olduğum günlerde , Dr.Phil adlı muhteşem bir adam bana, kendim ve gıpta ettiğim kişi arasındaki tek farkın hak ettiğimden daha kötüsüne razı olmam olduğunu söylemişti. Evet, tam da buydu. Böylece, hak ettiğimden azıyla yetinmemeye karar verdim. Ufak ufak hayatımı değiştirmeye başladım. Başarı da başarıyı doğurdu.  

15. Hayley Barna (Birchbox'ın CEO'su ve Eş Kurucusu)

“Hiçbir zaman zayıf noktalarınızı bir başkasının güçlü yönleriyle karşılaştırmayın.” 

Bu, işletme okuduğu sırada kocamın öğrendiği bir tavsiyeydi ve başkalarının nasıl başardığına şaşırıp kaldığımız, bize göre yapılması çok zor bir şeyler söz konusu olduğunda sürekli birbirinize tekrarladığımız bir mantra’dır. Özellikle rekabetçi, iddialı insanlar için bu tür karşılaştırmalar kışkırtıcı olsa da, kendi yeteneklerinize odaklanmanız gerektiğini hatırlatan bir söz olması açısından önemli. Ancak bu şekilde gerçek anlamda bir etki yaratabilirsiniz. Mucize de ancak herkesin kendisine özgü becerilerinin koordinasyonunun yaratabileceği bir şeydir. 

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
_oishii_

hep ünlü ve güçlü isimlerden alıyorsunuz bu tavsiyeyi... yanlış yapıyorsunuz

Görüş Bildir