Ünlü Şarkıcılarımızın Tarzını İki Cümleyle Özetleyen Birbirinden Cuk Oturmuş 13 Analiz

980PAYLAŞIM

Ünlülerle uğraşmaya bayılıyoruz çünkü bize çok malzeme veriyorlar. Özellikle şarkılarında kullandıkları sözler bizim onlarla ilgili iki cümlelik analizler yapmamıza sebep oldu. Bazısının da genel tarzından yola çıktık. Bakalım siz bunları nasıl bulacaksınız?

1. "Sevgilimden ayrıldıktan sonra hemen başkasıyla evlendim. Ellerinizden öper, kız çocuğum var ama aklım hala eski sevgilimde"

Evet tabii ki, ilk olarak aklınıza "Yastayım" şarkısı geliyor. Biraz daha fazla Ferhat Göçer şarkısı dinlerseniz eğer, olayların hep bu çerçevede geliştiğini göreceksiniz.

2. "Çok şerefsiz adam gördüm ama senin kadar şerefsizini ilk kez görüyorum"

Demet Akalın şarkılarınının atarı ve gideri, bir yemeğin yağı ve salçası gibidir; ayrı düşünülemez hatta düşünmesi teklif dahi edilemez. Demo'dan kuşların, böceklerin uçuştuğu pastoral şarkılar dinlemeniz neredeyse imkansızdır. Onun tarzı böyle.

3. "Bütün kadınlar bana hasta ama ben bir tek sana aşık oldum alçak kadın!"

İmparator İbo'nun kliplerinde olsun, şarkılarında olsun, şovlarında olsun bu bahsettiğim tavrı net olarak görebilirsiniz. Hatta "Paraysa para, daha ne istiyon! gibi bir eklemeyi de rahatça yapabiliriz.

4. "Hep iyi niyetimden kaybediyorum. Niye terk edildim, ben anlamadım?"

Hüseyin Yalın, bu ülkenin gelmiş geçmiş en efendi şarkıcılarından bir tanesidir, bu kesin. Şarkılarında sık sık kullandığı kelime de "Ben anlamadım.." O kadar iyi bir insan ki, çocuk başına gelen kötülükleri fark edemiyor.

5. "Seni annemlere anlattım, git getir çabuk gelinimi dedi"

Mustafa Ceceli şarkılarında sürekli aşık, sürekli niyeti ciddi adam olarak takılıyor biliyorsunuz. Özel hayatı bizi ilgilendirmez tabii, o bambaşka bir olay.

6. "Serseri olmaktan aldığım tadı hiçbir şeyden alamadım şu hayatta"

Fazıl Teoman isimli sanatçımız, müzik tarzı itibariyle hep bir serserilik, hep bir dünyacılık peşinde... Şarkılarında da "İstesem de yapamam kızım, ben buyum" ve "Sana bi taksi çağırayım mı?" minvalinde betimlemeler var. Bayılıyor Teoman bu işlere...

7. "Allahım iyi ki kadınım ya. Kaldı mı benim gibi kadınlar? Ahh nerede o eski kadınlık..."

Sibel Can, Allah vergisi güzelliği ve kendine has cilvesi ile camiada fark yaratan isimlerden. Lale Devri, Eski Toprak, Galata gibi şarkılarında dikkat ettiğimiz üzere hep bir maziye öykünme, hep bir nesli tükenen kadın betimlemesi var.

8. "Bu kadehimi karaktersiz adamların şerefine kaldırıyorum"

Sıla'nın güçlü kadın tarzı, şarkılarından aşırı derecede belli oluyor zaten. İki satırlık adamlar ve diğerlerinin ağzının payını çok güzel vermişti hatırlarsanız.

9. "Televizyonun karşısında yatarken içim geçmiş... Dur ben bundan bir şarkı yapayım"

Serdar Ortaç'ın durumu tam olarak böyle. Kızılötesi, yaralı müzesi, hareket edememek, amcanın halay çekmesi gibi birbirinden farklı şeyleri birleştirip tek bir potada eritebilme yeteneği var. Hani televizyon açıkken uyursunuz da, rüyanızda kırlarda koşarken Fatih Portakal "İzmir'in sandıklarını gösterelim hemen" der ya, aynı onun gibi bir karmaşa...

10. "Her şeyden önce ben bir bacıyım. Senin bacına da böyle yapsalar annem?"

Seda Sayan'ın genellikle kendi şarkıları olmadığı için net bir şarkı sözü üzerinde dönemeyeceğiz. Ancak bu tarzıyla ilgili analiz yapmamıza engel değil elbette. Bacılık ve azarlama genel müdürü Seda Sayan'a saygılarımızla...

11. "Eve ayakkabılarını çıkartarak giren köylüdür ama bunu umursayacak kadar sana önem vermiyorum"

Candan Erçetin tabii ki böyle bir şey söylemedi. Biz sadece ona bakınca uyduruyoruz bunları. Onun şarkılarında hep bir karşısındakini umursamama, ne halin varsa gör deme eğilimi var. Bir de herhalde Fransız gibi olduğundan olsa gerek...

12. "Çilekli milkshake içiyorum ve bir çocuktan hoşlanıyorum"

Aleyna Tilki'nin tarzı tamamen Anamur çileği tarlası üzerine inşa edilmiş gibi. Her yer pembe, hoş kokulu ve yaşananlar da bir o kadar yumuşak geçişli. Zaten kızcağız daha ne gördü ki? İnşallah hayat onu laf sokan şarkılar yapmaya zorlamaz.

13. "Şimdi ben sana hiçbir şey yapmıyorum çünkü nasılsa Allah senin belanı bir şekilde verecek"

"Yıldız Tilbe ile bedduanın gücü" diye bir program olsa herhalde epey bir konuğu olurdu kendisinin. Cayır cayır çektiği acıları ilahi adalete teslim etmesi hem şarkılarında hem de gerçek hayatta kullandığı bir tarz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

tarzım;yıldız tilbe,sibel can,demet akalın ve sıla karışımı.p

Gizli Kullanıcı

İsmail YK: "Oooo bebeğim, canım çiçeğim, doksan altmış doksan vücudun var, haydi bin arabama basayım gaza".

Gizli Kullanıcı

Grup Ayna da "Biz yeşilçam yönetmeni olmak istiyorduk, bütçemiz buna yetti şarkıcı olduk" tadında takılıyor.

devemavisi

#2 tespit yanlış olmuş. "Çk şrefsis adm gordüm ama senn kdar şrefsizni ilkkez gorüyoum" olacaktı.

assistant

pelincim sende çok farklı değilsin, 'ama' harici her kelimen eksik, yanlış..yazdığını anlamak için tercüman gerekli..

aysn_aysn

Pelini yanlış anlamışsın assistant:)

seko_m

şaka mı yapıyorsun ?

spacewhore

bence de

assistant

haklısınız yanlış anlamışım ben demet akalınları takip etmediğimden ve ilgilenmediğimden inceyi anlayamamışım:)

nestathechopper

assistant hadi kadının esprisini anlamadın, dil bilgisi dersi verirken kullandığın bağlaç halindeki "de"yi birleşik yazman olsun, iki nokta yan yana koyman vs... sessiz kalamadım.

assistant

ilayda sen de beni yanlış anlamışsın!ben dil bilgisi dersi vermiyorum!olması gereken harflerin olmaması beni rahatsız eden.nokta.

aysn_aysn

Arkadaşlar herşeyi geçelim bize niye bu Türkçe yi öğretememişler illa hata yapıyoruz ama niye bu oran yüksek.Herkes ilkokuldan üniversiteye kadar türkçe eğitimi alıyor ama bir halta yaramıyor.Sebep eğitim berbat.Ondan mütevellit birbirimize yüklenmeyelim bence hele dalga hiç geçmeyelim.Edep sınırları içerisinde birbirimizi nazikçe uyarabiliriz eğitimin yapamadığını kendi kendimize yaparız belki :)

elif-eda-kaya

Ferhat Göçer'in cümlesini okurken aklıma direkt Engin Altan Düzyatan geldi hmfhfhf

omer-ayilmazdir1

tecavüzcüler imparator olmuş

Görüş Bildir