Ünlü Oyuncu Sosyal Medyada Linç Edildi, İşinden Oldu: Füsun Demirel'in Röportajı Olay Oldu

 > 
332PAYLAŞIM

Ünlü oyuncu Füsun Demirel, Cumhuriyet Gazetesine verdiği röportajda "dağdaki gerilla kızları oynamak isterdim" demesi üzerine sosyal medya üzerinden adeta linç edildi. Pek çok gazetenin kendisini "PKK'lı" olarak yaftalayıp manşetlere taşıması ise durumu iyice körükledi.

Tepkiler üzerine de yapımcı şirket tarafından rol aldığı Aile İşi dizisinin bu hafta gösterime girmeyeceği açıklandı. Ardından ise Demirel'in kadrodan çıkarıldığı belirtildi.

Tecrübeli oyuncu Füsun Demirel'e röportaj sırasında "Henüz oynamadığınız fakat oynamayı istediğiniz bir rol kaldı mı?" sorusu yöneltildi.

Züğürt Ağa, Uçurtmayı Vurmasınlar gibi filmlerle ödüller almış olan usta oyuncu ise bu soruya "Elbette, örneğin dağdaki gerilla kızları oynamak isterdim. Artık sadece annelerini, ninelerini oynayabilirim sanırım" cevabı verdi.

İtalya iç savaşındaki kadın milislerden çok etkilendiğini belirten Demirel, "Kurtuluş" dizisinde Ege dağlarında mücadele veren "Kara Fatma" karakterini canlandırmıştı.

Güçlü ve mücadeleci kadınları oynamak istediğini belirten Demirel, röportajda "gerilla" kelimesini kullanarak tek bir örgüte işaret etmediğini belirtti.

Kadınların özgürleşmesi üzerine çalışmak istediğini belirten ünlü oyuncu daha önce de toplumsal konularda açıklamalar yapmıştı.

Ölene kadar topluma ve kadın özgürleşmesine katkıda bulunmak istediğini belirten sanatçı, "Sayın Erdoğan’ın da dediği gibi, kadın bir kere anne. Bu ülkede yapılan bütün bu zulüm ve neredeyse iç savaş sırasında, en büyük acıyı anneler, yani kadınlar yaşadı" demişti.

Gençken günlüğüne yazdıklarından da bahsetti.

Devrimci olmayı hayal ettiğini, hatta silahlanmayı düşündüğünü "Dağa çıkacaktım sözde" diyerek esprili bir dille röportajda belirten Demirel, babasının onu bu yüzden yurt dışına gönderdiğini söyledi.

Sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine ise yeniden bir açıklamada bulundu.

"Gerilla" teriminin PKK ile özdeş bir kavram olmadığını belirten oyuncu, röportajı sırasında da "PKK, Demirtaş ve HDP’ye fırsat vermedi. Hem devlet hem de PKK bu savaştan o kadar yararlanıyor ki, bitirmek istemiyor" açıklamasında bulunmuştu.

Daha önce HDP'ye verdiği destekten dolayı da ön yargıya maruz kalan sanatçı söylediklerinin çarpıtıldığını iddia etti.

Tarık Akan ise işinden olan meslektaşına destek çıktı ve Cumhuriyet Gazetesini dürüst ve cesur röportajdan dolayı kutladı.

"Bu tür bir vaka ilk defa gerçekleşmiyor. Bu iktidar kurulduğu günden beri yüzlerce kez bunu yaşadık." diyen Tarık Akan, "Durmak yok, yola devam" dedi.

Şebnem Sönmez de tepkisini Twitter üzerinden gösteren isimlerden oldu.

Arkadaş, oyuncu ve sendika olarak Demirel'in yanında olacaklarını bildiren Şebnem Sönmez, her türlü linci göğüslemeye hazır olduklarını belirtti.

Levent Üzümcü de ünlü oyuncuyu savundu.

Bu tarz karalama işleri için sosyal medya üzerinde maaşlı şekilde çalışan troll'lerin olduğunu belirten Üzümcü, Demirel'in bilinçli olarak hedef gösterildiğini ve ne ilk, ne de son olacağını belirtti.

Züğürt Ağa'dan, Sıdıka dizisine kadar oynadığı her rolle kendisini halka çok sevdiren oyuncu kariyeri hakkında da konuştu.

"Hep 'börek açan' kadınları oynadım. Ama feminist ve sosyalist yanımdan dolayı o börek açan kadınlara küçük de olsa hep müdahale ettim. Kadının aslında o duruma razı olmadığını, içinden de olsa isyan ettiğini hep hissettirdim. Bunlar için o rollerde çok çabaladım." dedi. Belki de feminist ve sosyalist yanından dolayı ekranlarda bu kadar kendisini ayırt ettirebilmişti...

Röportajın tamamına ise buradan ulaşabilirsiniz.

"Düşüncelerimin savunmasını yapmaya mecbur kaldığım için derin üzüntü içerisindeyim."

Son açıklaması da yayınlanan Demirel, medyanın söylediklerini çarpıtmasına ve sosyal medya troll'lerinin konuyu lince çevirmesine üzüldüğünü de belirtti.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
boltonlarin-remzi

vay vay vay arkadaş. Hani bizim millet çalışkandı zekiydi ya. Bunlar nasıl kafalar. Biri tökezlesin düşsün de başına üşüşüp bitirelim diye tepelerinde dolaşan leş yiyiciler gibisiniz. Hepinizden iğreniyorum. Demet Akbağ da Vizontele'de terörist anasını oynadı. Hepimiz içimiz çıkana kadar ağlamadık mı? Dingiller sizi. Ama yok teyyibinizin yalakaları linç başlatmış hemen de gaza gelin. Kanla kinle nefretle beslenen bir millet.

Gizli Kullanıcı

ulan onedio; her haberin altına koydugunuz emojiler nerede? Neyin peşindesiniz yine?

nemesis-zender-one

Bu kadını seviyordum abi kadın bildiğin alelen söylemiş bunları demek ki içinde kalmış sonunda dayanamamış yanlış anlaşıldığını sanmıyorum. Kadın direk dağa çıkacaktım babam engelledi demiş. Diğer destekçi kişilerse boku örten bez gibi duruyorlar. Açıkçası bu kadının tek desteklenmesinin sebebi akp düşmanı oluşu gibi geldi.

materyalist-bonnie

düşünce özgürlüğü ve teröre destek vermek farklı şeylerdir. kimse çıkıp da "ben de dağa çıkacaktım silahlı mücadeleye katılacaktım" diyemez. iyi olmuş. cumhuriyet gazetesini de geldiği noktadan ötürü kınıyorum. bu derece köklü ve vatansever bir gazetenin pkk'lı yuvasına dönüşmesi üzücü...

cnscc

kelime oyunu yapmış. söylediklerinin arkasında durmamış. babanın bir bildiği varmış demek ki. ellerinden öperiz.

Görüş Bildir