Ünlü Eseri Simyacı ile Satış Rekorları Kıran Paulo Coelho'nun Romanlarından Buram Buram Yaşanmışlık Kokan 25 Alıntı

6PAYLAŞIM

Ünlü yazar Paulo Coelho'nun kitaplarından derlenen ve insanın bazı şeyleri bir kere daha sorgulamasına yol açacak 25 alıntı sizlerle. İyi okumalar...

Hepimize, Simyacı ile felsefi ve macera dolu bir yolculukla "aramayı" ve "bulmayı" öğretti...

1947 Rio de Janerio doğumlu Brezilyalı romancı, ülkemizde daha çok Simyacı adlı 42 ülkede basılan ve 26 dile çevrilen anlamlı ve her okuyanı mutlaka bir yere sürükleyen romanı ile biliniyor. Aslında, Coelho'nun yalnızca bu eseri değil diğer eserleri de sanatçının sahip olduğu deneyimleri, düşünce tarzını ve yaşanmışlıklarını gözler önüne seriyor. Öyleyse, biz de bu evrensel nitelikteki eserleri kaleme alan ünlü romancıdan derlediğimiz alıntıları incelemeye geçelim.

1. "Dünyanın bütün dağlarında, ormanlarında, bir tek yaprağı bile bir başkasının tıpkısı olarak yaratmamıştır Tanrı. Oysa siz farklı olmayı delilik sayıyorsunuz."

Veronika Ölmek İstiyor (1998)

2. "Ona ceketimi verme önerimi reddetti. Belki de onun dünyasında mevsim yazdı."

Veronika Ölmek İstiyor (1998)

3. "Hayallerinin peşinden koşmanın da bir bedeli vardır."

Aldatmak (2014)

4. "En iyisini sonraya saklamayın. Yarının ne getireceğini bilemezsiniz."

Simyacı (1996)

5. "Katillerin en kötüsü, yaşam sevincimizi öldürendir."

Hippi (2018)

6. "Bazen kim olduğumuzu bulmamız için kendimizi kaybetmemiz gerekir."

Aldatmak (2014)

7. "Yolunu bulduğun zaman korkmamalısın. Hata yapacak kadar cesur olmalısın. Hayal kırıklığı, yenilgi ve umutsuzluk Tanrı'nın bize yol gösterme araçlarıdır."

Brida (1990)

8. “Yolları unutacağım, dağları ve düşlerimin tarlalarını, o düşler ki benim düşlerimdi ve ben bunun bilincinde değildim..”

Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım (1994)

9. "Acılar insanları değiştirir, Eğer bir insanı değiştirmek istemiyorsanız onu kırmayın."

Zahir (2005)

10. "Maria bir kez daha fark etti ki, aşkı yaratan, ötekinin varlığından çok yokluğuydu..."

On Bir Dakika (2003)

11. "Başarı hem bir bağımlılık hem de tutsaklıktır."

Kazanan Yalnızdır (2008)

12. "Yüreğim, benim dünyamdan olmayan bir kadın tarafından baştan çıkarılmamak için boş yere direniyordu. Mantık yenik düştüğünde, boyun eğmekten ve aşık olduğumu kabullenmekten başka çarem kalmamıştı..."

Portobello Cadısı (2006)

13. "Alışmak ayrı, halinden memnun olmak ayrı."

Casus (2016)

14. “Tanrı, güneşi her gün yeniden doğdurarak, Bizi mutsuz kılan her şeyi değiştirmemiz için Zaman tanıyor bize. Oysa biz her gün, böyle bir zamanın bize bağışlandını görmezden geliyoruz..”

Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım (1994)

15. '' Bir şeyi gerçekten istersen ,''demişti yaşlı adam ona, ''onu gerçekleştirmeni sağlamak için bütün evren işbirliği yapar. ''

Simyacı (1996)

16. "İnsanlar bir yığın acayip şeyler söylüyorlar. Bazen, koyunlarla birlikte yaşamak çok daha iyi, konuşmaz koyunlar, yiyecek ve su aramaktan başka bir şey yapmazlar. "

"Ya da kitaplar, dinlemek isterseniz size ilginç öyküler anlatır kitaplar. Ama insanlarla konuşurken durum başka, öylesine tuhaf şeyler söylerler ki, konuşmayı nasıl sürdüreceğinizi bilemezsiniz."

Simyacı (1996)

17. "Çok yorgunum, ama uyumak istemiyorum. Yapacağım çok şey var, hayatın sonsuza dek süreceğini sandığım günlerde hep ertelediğim şeyler bunlar, sonra hayatın yaşanmaya değmeyeceğine inanmaya başlayınca da unuttuğum."

Veronika Ölmek İstiyor (1998)

18. "Bütün günler birbirine benzediği zamanda insanlar, güneş gökyüzünde hareket ettikçe, hayatlarında karşılarına çıkan iyi şeylerin farkına varmaz olurlar."

Simyacı (1996)

19. "Doğru erkeği sevmeyi öğrenmek mümkün müdür ? Elbette mümkündür. Esas mesele, yoldan geçerken kapıyı açık görüp izinsiz içeri giren yanlış erkeği unutabilmektir."

Aldatmak (2014)

20. "Her zaman aynı insanları görürsek onları yaşamımızın bir parçası saymaya başlarız."

"Yaşamımızın bir parçası saydıkça da onlar bizim yaşamımızı değiştirmeye kalkışırlar. Bizi görmek istedikleri gibi değilsek hoşnut olmazlar, canları sıkılır. Çünkü, herkes bizim nasıl yaşamamız gerektiğini elifi elifine bildiğini sanır."

Simyacı (1996)

21. "Çok ciddi bazı patolojik vakalar dışında, insanlar yalnızca günlük yaşamın tekdüzeliğinden kurtulmak amacıyla delirirler."

Veronika Ölmek İstiyor (1998)

22. "Bir yandan hayatımda bir şeylerin değişeceğinden korkuyorum, diğer yandan ise değişik bir şeyler yaşamayı arzuluyorum."

Aldatmak (2014)

23. "Kimsenin kimseyi yargılayacak durumu yok. Her insan kendi bilir çektiği acının boyutlarını..."

Veronika Ölmek İstiyor (1998)

24. "Biz bir şeyi arıyorsak, o şey de bizi arıyor demektir."

Elif (2010)

25. "Aşk evcilleşmemiş bir güçtür. Onu kontrol etmeye çalıştığımızda bizi yok eder. Onu hepsetmeye çalıştığımızda o bizi esir alır... Onu anlamaya çabaladığımızda kendimizi kaybolmuş ve şaşkına dönmüş hissetmemizi sağlar."

Zahir (2005)

Siz bu alıntılardan hangisini yaşamınızla bağdaştırıp içerisinde kendinizden bir şeyler buldunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Paulo Coelho'nun Kitaplarından Alıntılarıyla Okuyan Herkesi Etkileyen 10 Kadın Karakter - onedio.com
Paulo Coelho'nun Kitaplarından Alıntılarıyla Okuyan Herkesi Etkileyen 10 Kadın Karakter - onedio.com
Paulo Coelho'nun Dünya Klasikleri Arasında Yer Alan 'Simyacı' Romanından 14 Benzersiz Alıntı - onedio.com
Paulo Coelho'nun Dünya Klasikleri Arasında Yer Alan 'Simyacı' Romanından 14 Benzersiz Alıntı - onedio.com
Paulo Coelho'nun 'Veronika Ölmek İstiyor' Romanından 10 Güzel Alıntı - onedio.com
Paulo Coelho'nun 'Veronika Ölmek İstiyor' Romanından 10 Güzel Alıntı - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
busra-kucuk

Sadece "kazanan yalnızdır" adlı kitabını okudum. Çok beğenmiştim.

kcygt

adam haklı beyler

Gizli Kullanıcı

"Biz bir şeyi arıyorsak, o şey de bizi arıyor demektir." what you are seeking is seeking you. Mevlana'nın sözünü yazmış adam amk :D Diğer sözleri de araklama olabilir ,bir anda güvenimi kaybetti

pazartesi

Simyacı. Okuduğuma pişman olduğum tek kitap. "Siz değerlisiniz, bi taneciksiniz, agu bugu" tarzı bir güncel kişisel gelişim kitabı okuyunca aynı hissi alabilirsiniz muhtemelen 😅 gerçi bir de şey vardı: tek kitapla yazarı yargılamamak için piedra ırmağının kıyısında oturdum ağladım. Çok saçmaydı. insanlarda romantizm ve hümanizmi fişteklemek, ordan parsa toplamak için yazılmış belli.

bortubocek

Simyacı. Her 5 yılda bir okunması ve bu süre zarfında yeni öğrendiğimiz bilgilerle tekrar yorumlanması gereken bir kitap. Fal bakan bir adam " geleceği görmediğini, geleceği görmek için geçmişin izlerine baktığını " söyler. Geleceğimizi, geçmişte yaptığımız seçimlerimizin sonuçlarının oluşturduğuna çok güzel bir örnektir.

Görüş Bildir