Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ünlü Düşünür ve Aktivist Noam Chomsky'den Günümüze Işık Tutan 16 Söz

 > 
6.3bPAYLAŞIM

Ünlü bir dilbilimci, filozof, tarihçi, mantıkçı, aktivist, siyasi eleştirmen ve yazar olan Amerikalı Noam Chomsky, ülkemizde yaşanmakta olan olaylar hakkında yaptığı yorumlarla da tanınıyor. Chomsky'nin öyle sözleri var ki, bizleri durup düşünmeye ve gerçekten bulandırılmamış bir zihinle gerçekleri görmeye itiyor.

1. Kahramanların değil, iyi fikirlerin arayışında olmalıyız.

2. Basit gerçekler; entelektüeller, hükümet temsilcileri ve medya işbirliğiyle 'ayak takımını' uzak tutmak için kullanılan anlaşılmaz bir dilin gerisinde gizlenmektedir.

3. Bir toplum ne kadar özgür olursa, orada güç kullanmak o kadar zorlaşır.

4. Demokrasi, içindeki insanların oyuncu değil izleyici olduğu bir sistemdir.

5. Halk özgürleştikçe korku ve propagandaya daha çok başvurulur.

6. Bana uygun bir ordu ve sıradan insanın payına düşenden daha fazla para verin, ben de otuz yıl içinde, nüfusun büyük bir çoğunluğunu, iki artı ikinin beş olduğuna ve suyun ısıtıldığında donduğuna inandırayım.

jrbenjamin.files.wordpress.com

7. Bugünkü dünya işlerinde, Cengiz Han döneminde olduğundan daha fazla ahlak yok.

8. Kendini adamış ve kararlı bir çabanın, bilinç ve anlayışta önemli değişiklikler meydana getirebileceğinin öğrenilmesi iyi değildir; bu, insanların sahip olmasına izin verilemeyecek kadar tehlikeli bir düşüncedir.

9. Türkiye'de Batı'da görebileceğimizden çok daha fazla direniş kültürü var.

10. Entelektüellerin binlerce yıldır süregelen görevi insanları pasif, itaatkar, cahil ve güdümlü bir hale getirmektir.

11. Barış savaşa tercih edilir ama bu mutlak bir değer değildir. Eğer Hitler dünyayı fethetmiş olsaydı barış olurdu ama bu bizim görmek istediğimiz türden bir barış olmazdı.

12. Alışılmış zihinsel düzenler değiştiğinde, devrim patlak verir.

13. Her türlü otorite ve hiyerarşi sorgulanmalı ve bunların meşruiyeti ispatlanmalıdır. Meşruiyetini ispatlayamayan her türlü otorite gayrimeşrudur ve devrilmelidir.

14. Türk siyasi literatüründe birincil propaganda yöntemi kitlelerin seyirciye indirgenmesi ve her şeye rıza göstermelerinin sağlanmasıdır.

www.critical-theory.com

15. Her devletin en büyük riski kendi halkıdır.

16. Her kaynağa şüpheci bir gözle bakmalısınız. Bana neye güvenmeleri gerektiğini soranlara cevabım her zaman 'kendi zeka ve aklınıza' olmuştur ve bu durum benim söylediklerimi okurken de geçerlidir.

BONUS:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fatihalbayrak

Chomsky önemli bir düşünür olabilir ama bazı sözleri sanki zorlama

serdar-unlu

6. maddeyle alakalı kısa film...

kaya-keleri

Söyledikleri gerçekten tam da yaşadıklarımız gibi, bana göre yukarıda söylediklerinin toplamının çoğunu barındıran şu cümle; "Demokrasi, içindeki insanların oyuncu değil izleyici olduğu bir sistemdir."

anarchy

turkiye ile yorumunu okuduktan sonra bonusu beklemedim değil :) adamsın

Görüş Bildir