Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ünlü Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson'dan Zihinleri Aydınlatan 12 Değerli Söz

 > -
Abone ol

Neil deGrasse Tyson, insanlara bilimi eğlenceli bir şekilde sunmaya çalışan bir bilim insanı. Cosmos: Bir Uzay Serüveni belgeseli ve televizyon programları sayesinde bir bilim adamından beklenmedik derecede hayran kitlesine ulaşan bir isim. Kimilerine sıkıcı gelebilecek bilimsel konuları dahi ilgi çekici, cana yakın anlatım tarzıyla izleyene sevdirebiliyor. Konuşmasına bir bağlandınız mı hem eğlenirsiniz hem de ufkunuz ciddi anlamda açılır. Tyson'ın en önemli amacı bilimi olabildiğince geniş kitlelere ulaştırabilmek. Bu isteği ona aşılayan bilim adamıysa muhtemelen ismini bir kez olsun duyduğunuz Carl Sagan'dır. Onun öğrencisi olup izinden gitmiştir. Sekiz adet onursal doktorası bulunan Tyson'ın ismi bir asteroide (13123 Tyson) verilmiştir ve Time dergisince "dünyayı etkileyen 100 kişi"den biri olarak gösterilmiştir.

Takip etmek isteyenler için: Neil deGrasse Tyson (@neiltyson) | Twitter

1. "Bilim, kendimizi ve birbirimizi kandırmamamız için bir yoldur. "

2. "Nasıl düşüneceğini bilmek, sadece ne düşüneceğini bilenlerin çok daha ötesinde olmanı sağlayacaktır."

3. "Hepimiz birbirimize biyolojik olarak, Dünya'ya kimyasal olarak, evrene atomik olarak bağlıyız. Evrenin içerisindeyiz, evren de bizim içimizde."

4. "Dünya dışında yaşam olmadığını mı iddia ediyorsunuz? Bu, okyanustan aldığınız bir kap suya bakarak, okyanusta balinaların yaşamadığını iddia etmeye benziyor!"

5. "Bilim, nesillere yayılan bir ekip çalışmasıdır. Meşalenin öğretmenden öğrenciye geçmesidir."

6. "Bilimin güzel tarafı ona inansanız da inanmasanız da gerçek olmasıdır."

7. "Evrenle ilgili etkilenebileceğiniz öyle çok şey var ki. Benim istediğim, etkileyici olmayanlarla dikkatinizin dağılmaması."

8. "Bilim, bilgi ve cehaletin sınırında ilerler. Biz bilmediklerimizi itiraf etmekten korkmuyoruz; bunda utanılacak bir şey yok. Utanılacak tek şey, tüm cevapları biliyormuş gibi davranmamızdır."

9. "Çocuklarımızın eğitim hayatlarının ilk yıllarını konuşmayı ve yürümeyi öğretmekle geçiriyoruz. Geri kalanını ise çenelerini kapatmak ve oturmalarını sağlamakla... Bu işte bir terslik var."

10. "Bilimsel okuryazar olmak, başkası palavracı olduğunda bunu bilmektir."

11. "Uzaylılar var mı sizce?" sorusuna verdiği yanıt: "Evet, var. Hatta bence onlar bizi buldular ama aptal olduğumuzu düşündükleri için pek ilgilenmediler!"

12. "Hiçbir şeye, sırf inanmak istediğin için inanma. Bir şeye inanmak, onu gerçek yapmaz. Fikirleri, gözlem ve deneylerden elde edilen kanıtlarla test et. Çok beğendiğiniz bir fikir, iyi kurgulanmış bir testi geçemiyorsa yanlıştır. Yola devam et. Kanıtlar sizi nereye götürüyorsa oraya gidin. Elinizde hiç kanıt yoksa, peşin yargıda bulunmayın. Belki en önemli kural da şudur: Unutmayın; yanılıyor olabilirsiniz!"

Bonus: Neil deGrasse Tyson kendisi için evren ile ilgili en şaşırtıcı gerçeği açıklıyor.

Not: "Cosmos: Bir Uzay Serüveni"ni izlemeyi unutmayalım.

Carl Sagan içeriği için buraya:
15 Düşündürücü Sözüyle Kozmos'un Ustası Carl Sagan'ı Anlamak

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
murat-atalay

Harika bir yazı! Cosmos gelmiş geçmiş en iyi belgesellerden bence. Genel olarak Uzay belgeselleri çok ufuk açıcı oluyor. Özellikle Hubble ve Cosmos pahabiçilemez ve bunlar:

sciencesoldier

cosmosla gerçekten ufkumu açan bilim adamı ve o seriyi bu adamdan daha iyi kimse böyle anlatamazdı sadece bir belgesel izleyerek hayata dünyaya derslere en önemlisi bir formüle bakışınız değişir mi evet değişir

allahin-zir-delisi

bir tyson vardır tysondan içeru "Hepimiz birbirimize biyolojik olarak, Dünya'ya kimyasal olarak, evrene atomik olarak bağlıyız. Evrenin içerisindeyiz, evren de bizim içimizde."

beyazgozluksefa

cosmos u vardı lan bunun izledim güzeldi.

sakir-aga

4 numara, tüm evren insanlar için yaratılmıştır kafasındakilere; 6 numara da, evrim ve benzeri bir çok bilimsel gerçeğe kulak tıkayanlara gelsin.

Görüş Bildir