Ünlü Anket Firmasından Dünyanın Aslında 'Feministlerle Dolu' Olduğunu Kanıtlayan Araştırma!

-

Evet fikir olarak feminizm oldukça yaygın, peki pratikte neredeyiz? Saygın anket firması Ipsos kadın erkek eşitliği konusunda yaptığı yeni araştırmaya 24 ülkeden 18.000 katılımcıya sordu! Sizler için BuzzFeed'den derledik. 

Araştırmanın tamamını İngilizce olarak buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/jinamoore/this-...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ydü! O yüzden güzel birkaç bilgi ile başlamak en doğrusu olur!

Ünlü bir anket ve kamuoyu düşüncesi araştırma şirketi olan Ipsos, 24 ülkeden 18.000 katılımcı ile yaptığı feminizm ve cinsiyet eşitliği konulu anketin sonuçlarını açıkladı. 

İyi haber ne mi? Halk feminizm ve cinsiyet eşitliği fikrini gerçekten çok seviyor! 

Fakat malesef kötü haberler de var, çünkü feminizmin dünyada gösterdiği ilerleme bir bakıma fikir düzeyine kalıyor.

1. Ankete katılan kadınların çoğu kendini feminist olarak tanımlıyor; Almanya ve Rusya hariç!

Hintli katılımcıların yaklaşık %85'i, Ipsos'un "kadınların eşit fırsatlara sahip olmasını savunan ve destekleyen" olarak tanımladığı birer feminist olduklarını kabul etti. Amerikalıların ise %61'i bu tanımı kabul ediyor. En düşük sayıda feminist görünüşe göre Almanya'da yaşıyor ve burada yalnızca %37 katılımcı feminist oldukları konusunda hemfikir. Rusya'da ise katılımcıların %39'unun feminist olduklarını söylemesiyle sıralamanın sonlarında yer alıyor.

2. Zaten araştırmadaki cevaplara göre Rusya'daki kadınların durumu gayet iyi!

Bu yılın başlarında aile içi şiddeti yasallaştıran Rusya'da kadınların verdiği cevaplar oldukça ilginç çünkü 'hayallerine ulaşmak için ihtiyaçları olan eşitlik ve özgürlüğe' sahip olduklarını düşünüyorlar. %58 ise ülkelerinde kadın ve erkeklerin eşitliğe sahip olduklarına inanmıyor fakat bu da ilginç bir sonuç çünkü katılımcıların neredeyse yarısı da erkeklerin kadınlardan daha üstün olduğu konusunda hemfikir.

3. Peki hangi ülkede kadınlar en çok eşitsizliğe maruz kaldığını düşünüyor? İspanya!

Neredeyse 4 İspanyol kadından 3'ü erkeklerle eşitliğe sahip olmadıklarını hissediyor ve hayallerine ulaşmak konusunda özgür olmadıklarını hissediyor. 

Bu içinde Rusya, Çin, Türkiye, Japonya ve Güney Kore'nin de olduğu diğer bütün ülkelerden daha yüksek bir rakam. İspanya diğer verilere göre eşitlik konusunda o kadar geride değil fakat kadınlar öyle hissediyor.

4. Hindistan'da ankete katılan insanların yarısı kadın haklarını savunmaktan korktuğunu dile getirdi.

Bu oldukça şaşırtıcı bir sonuç çünkü ülkede 2012 yılında yaşanan ve uluslararsı boyutta büyük yankı yapan toplu tecavüz sonrasında yerel aktivizm ve cinsiyet ayrımı ile savaşan hükümet projeleri oldukça fazla artış gösterdi.

5. Ankete katılan 24 ülkeden 12'sinde erkekler kadın hakları konusunda kadınlardan daha çok iş yaptıklarını ifade etti.

Bunu ifade eden katılımcılar, Çin, Güney Afrika ve ABD'de yaşıyor. Bu konudaki en büyük fark ise ABD'de; erkek katılımcıların %70'i kadın hakları savunucusu olduğunu söylerken, kadınların yalnızca %55'i kadın hakları konusunda destekçi olduğunu ifade etti.

Polonya'da ise bunun tame tersi gözlendi, kadınlar savunuculukta %90 iken erkekler %70'te kaldı.

6. Kadınların çalışmayıp evde oturmasını isteyenler kadınlar değil 'erkekler'!

Kadınların evde oturup çalışmamasını isteme oranı erkeklerde daha yüksek ve bu en çok Türkiye, Güney Kore ve ABD'de görülüyor. Bu ülkelerde katılımcı erkeklerin her 4'ünden 1'i 'kadının evden başka bir yerde herhangi bir iş yapmaması gerektiğine, çocuk doğurup ailesiyle ilgilenmesi gerektiğine' inandığını söyledi.

7. Hindistan ve Rusya'da katılımcıların neredeyse yarısı erkeğin kadından üstün olduğunu düşündüklerini söyledi.

Küresel kapsamda hemen hemen 5 kişiden 1'i böyle düşünüyor, yani dünyanın herhangi bir yerinde kadın düşmanı biriyle yanyana oturuyor olma olasılığınız %20! 

Çin, Hindistan ve Rusya'da katılımcıların neredeyse yarısı erkeklerin kadınlara göre daha kabiliyetli olduğunu düşünüyor.

8. Ve sürpriz son! Ankete dahil edilen ülkelerin hemen hemen hepsinde erkekler kadınlara göre daha üstün yetenekli oldukarına inanıyor.

Kadın erkek eşitliğinin her ülkede, her toplumda artık en yüksek seviyeye gelmesini dilediğimiz bu günlerde, cinsiyet eşitliğini savunan herkesin geçmiş Kadınlar Günü kutlu olsun! 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriÇinHindistanİspanyaJaponyaKoreRusyaTecavüzkadınlar
Görüş Bildir