Görüş Bildir

Ünlü 'Afgan Kızı' Ülkesini Terk Edip İtalya'ya Geldi

Anasayfa > Gündem

Fotoğrafçı Steve McCurry tarafından 1985'te fotoğrafı çekilen ve National Geographic dergisine kapak olmasıyla ünlenen 'Afgan Kızı' Şarbat Gula, ülkesini terk ederek İtalya'nın başkenti Roma'ya geldi.

Roma'ya ulaştı

Roma'ya ulaştı

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 1985 yılında Peşaver'deki bir mülteci kampında henüz genç bir kız iken McCurry tarafından çekilen fotoğrafının National Geographic dergisinde kapak olmasıyla ün kazanan Gula'nın ülkesi Afganistan'dan tahliye programı çerçevesinde ayrılarak İtalya'ya geldiği bildirildi.

Fotoğrafın hikayesi

Fotoğrafın hikayesi

Meşhur fotoğraf çekildiğinde 13 yaşında olan Gula'nın hikayesi, Sovyetler Birliği ve Afganistan arasındaki savaş sırasında öksüz kalmasıyla başladı. Hemen herkesi etkileyen fotoğraftaki kızın kim olduğu uzun süre bulunamadı. 2002 yılına gelindiğinde fotoğrafı çeken McCurry'nin de aralarında bulunduğu bir National Geographic ekibi, Gula'yı bulabilmek için Afganistan'a gitti. Ekip, Afganistan'ın ücra bir bölgesinde Gula'ya ulaşmayı başardı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
66
6
5
4
3
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
ked1babas1

Bu güne kadar durması hataymış zaten.

munkhbatbaatar

niye kâfir ülkesi İtalya? Defolsun Suudi Arabistan'a İslam'ın vatanı sonucta. İslam'da Hristiyan ve Yahudilerle dost edinemezsin kuranda yazıyor :) "Ey iman ... Devamını Gör

Damla gencer

Afgan kız bile kaçıp gidiyo avrupaya bi biz gidemedik