Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde Yer Alan Ama Pek Bilinmeyen 20 Büyüleyici Mekan

 > 
158PAYLAŞIM

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO, kültürel olarak tüm dünyaya mâl olmuş, kültür hazinelerini listesinde topluyor ve bunları koruma altına alıyor. Listede yer alan Giza Piramiti'ni, Taç Mahal'i daha önce duymuşuzdur. Biz, bu galeride daha önce pek duymadığımız dünya miraslarını derledik.

Kaynak: http://all-that-is-interesting.com/unesc...

1. Tsingy de Bemaraha Doğa Koruma Alanı, Madagaskar

Bu koruma alanında, lemur ve diğer vahşi kuşlar gibi egzotik hayvanların bulunduğu biliniyor. Ayrıca sivrilmiş kayalarıyla göze de hitap ediyor.

2. El Jem Amfitiyatrosu, Tunus

3.yüzyıla kadar uzanan köklü bir geçmişi var. 35.000 kişilik kapasitesiyle Kuzey Afrika'daki en büyük amfitiyatro olma özelliği bulunuyor.

3. Chan Chan, Peru

Peru'nun La Libertad bölgesinde bulunan mekan, eskiden Chimu halkına ev sahipliği yapan antik bir şehirdir. Şehir M.S 850 yıllarında inşa edilmiştir.

4. Mammoth Cave Milli Parkı, A.B.D.

Kentucky'de bulunan bu mağara, dünyanın en uzun mağarası olma özelliğini taşıyor.

5. Polonnaruwa, Sri Lanka

Şehrin geçmişi 1.000 yıl öncelerine dayanıyor. Eskiden Polonnaru Krallığı'nın en önemli şehirlerinden biriymiş. Yapıların durumu oldukça iyi ve şimdilerde turistlerin ilgisini oldukça çekiyor.

6. Borobudur Tapınağı, Endonezya

Endonezya'nın Cava Adası'nda bulunan bu eski Budist tapınak, 8. ve 9. yüzyıllar arası inşa edilmiştir. En büyükleri de olsa, Mendut ve Pawon Tapınakları'yla bir bütünlük gösterir.

7. Ha Long Koyu, Vietnam

Bu koyda toplam 1600 tane irili ufaklı adacık bulunmaktadır.

8. Semerkant, Özbekistan

Özbekistan'da yer alan Semerkant, dünyanın en eski yerleşim birimlerinden biri. İpek Yolu'nun üzerinde bulunduğu için oldukça önemli bir konuma sahiptir. "Kültürlerin Kesiştiği Yer" tabiri de kullanılır Semerkant için.

9. Busra, Suriye

Tarihi Busra şehri, Suriye'de bulunuyor. Eskilerden beri, Mekke'ye giden yol üzerinde bulunduğu için önemli bir şehir olarak kabul edilir. Şehirde birçok Hristiyan ve İslami yapı bulunuyor.

10. Baalbek

Lübnan'da bulunan antik tapınağıyla bilinen bir şehirdir. Roma İmparatorluğu tarafından Heliopolis olarak adlandırılmıştır. Jüpiter, Venüs ve Bacchus'a adanmış üç tapınağıyla, dini önemi de büyüktür.

11. Hattuşaş, Türkiye

Çorum, Boğazkale yakınlarında bulunur. Hitit İmparatorluğu'nun başkenti olmuştur.

12. Dazu Kaya Oymaları, Çin

Bu yapıda, Budizm'den Taoizm'e kadar birçok dini inanç hakkında 50.000'in üzerinde heykelcik bulunuyor.

13. Emei Dağı, Çin

Emei Dağı, Çin'in Sichuan bölgesinde bulunuyor. Büyük Leshan Buda figürü ile öne çıkmıştır. Yaklaşık 80 metre uzunluğuyla, dünyanın varolan antik heykelleri arasında uzunlukta ilk sıradadır.

14. Surtsey, İzlanda

Surtsey, İzlanda'nın güney kıyıları yakınında bulunan volkanik bir adadır. Ada, volkanik bir patlama sonucu oluşmuş ve sadece 50 yıllık bir geçmişi vardır.

15. Suomenlinna, Finlandiya

Helsinki'de bulunan bu yapı, altı farklı adacık üzerine inşa edilmiş hisarlardan oluşuyor. 250 yıl önce, Rus istilasını önlemek için yapılmış.

16. Joggins Fosil Bölgesi, Kanada

300 milyon yıl öncesine ait fosillerin bulunduğu iddia edilen bu bölge, Kanada'da yer alıyor.

17. Bergpark Wilhelmshöhe Parkı, Almanya

Avrupa'nın en büyük yamaç parkıdır. Parkın ortasında üstünde Herkül heykeli bulunan bir tapınak bulunur. Peyzaj ve Barok mimarinin en üstün örneği olarak gösteriliyor.

18. Orkney'in Taş Devri'ndeki merkezi, İskoçya

Neolitik Çağ'da Avrupa'nın en gelişmiş köyünü oluşturan bu kalıntılar İskoçya'da bulunuyor. Alanda, 5.000 yıl önce inşa edilmiş taş evler yer alıyor.

19. Kuron Dili, Litvanya-Rusya

Kuron Lagününü Baltık Denizinden ayıran, 98 km uzunluğunda ince ve uzun kumul bir dildir. Güney ucu Rusya’nın Kaliningrad Oblastında kuzey ucu da Litvanya’nın güneybatısında bulunur. Tarihi 5.000 yıl öncelerine dayanır.

20. Oplontis, İtalya

Vezüv yanardağı patladığında, sadece Pomepi şehri etkilenmedi. Günümüzde Torre Annunziata şehri içerisinde kalan Oplontis şehri de, patlamadan etkilenen şehirlerden birisi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
busem.demir.50

unesco: İstabul'da da vardı bir yer ya, nerede o? - avm yaptılar onu ya..

llum

20deki ne biçim restore etmektir, bizimkilerden beter.

Görüş Bildir