Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ülke İnsanının Abartmaya Doyamayıp Bire Bin Katmaktan Anlamsızca Zevk Aldığı 15 Şey

1.9bPAYLAŞIM

Ülke insanının abartma konusunda bazı favori mevzuları var. Bunlardan en çok duyduklarımıza bir bakalım. Memlekette en çok neyi abartıyoruz, içimizdeki "Ziyaaa" bize anlatsın.

1. Olur olmaz her mekanın çayını övmek. Evinde içtiğinin çeyreği etmeyecek çayı sebepsizce abartıp, "Abi buranın çayı müthiştir" diye eşe dosta reklam yapmayı çok severiz.

2. Havanın sıcaklığını da soğukluğunu da büyüttükçe büyütmek olmazsa olmazlarımızdandır. Başka yerde bizim memleketteki kadar hava durumundan şikayet edildiğini göremezsiniz.

Yazın "esmiyor", kış gelir "donduk", bahar olur "bu ne biçim bahar" şeklinde her türlü hava durumundan derin bir memnuniyetsizlik vardır.

3. Almanların dakikliği ve disiplini memleketçe abartmayı en sevdiklerimiz, abartmaktan anlamsız bir haz duyduklarımızdandır.

4. Memleketinin doğal güzelliklerini abartmayan ülke insanı gördünüz mü? İsviçre'nin köylüsü cennet parçası Alpler'i bu kadar övmüyordur.

Herkes "Bizim oralar gibisi yok bee.." diye lafa başlar, üç tane ağacı bir tane kurumaya yüz tutmuş deresi olan bile Amazon ormanları tadında övdükçe över memleketini.

5. Misafire gösterilen ihtimamı abartmak da adeta milli sporumuzdur.

Gelen misafire kapının eşiğinden girdiği andan çıktığı ana kadar sürekli bir şeyler yedirmeye çalışmak, evin temizliğinden tertip ve düzenine kadar her şeyi abartmak hem en sevdiğimiz hem olmazsa ayıp kabul ettiklerimizden.

6. Bittabii hem rakıyı hem rakı övmeyi abartmak. İçki muhabbeti açıldığından yerli içkimiz rakının muhteşemliği ve aslında yabancıların kıymetini bilmediği üzerine coştukça coşarız.

7. "Bizim oranın havası suyu bi de kızı! meşhurdur" diye lafa girip memleketinin kızlarının güzelliğini abartmak.

Niğde'den Bitlis'e, Erzurum'dan Aydın'a her şehrin kızlarının güzelliği dillere destan maaşallah.

8. Hükümetin ya da belediyelerin zaten görevleri olan işleri yaptıklarında bu hizmetleri abartmak, sanki büyük bir lütufmuş gibi ballandırmak da en sevdiklerimizden.

Misal yol yapmış bir devlet kuruluşu uzaya roket göndermişçesine alkışa tutulur, her ortamda övülür. Otoyol yaptı diye Merkel'i öven Alman, kaldırım taşlarını yeniledi diye Obama öven Amerikalı görmedi henüz bu gözler.

9. Tavlayı her şeyiyle abartmak... Tavlada yenmeyi de yenilmeyi de onur meselesi yapıp büyütmeyi yabancı birinin anlaması mümkün değildir herhalde.

10. Yurtdışında oynayan bir futbolcu, yabancı dizide oynamış bir oyuncu ya da ülke dışına ihraç ettiğimiz herhangi birini sevinç gösterileri ile karşılayıp en ufak başarılarını bile abartmak.

Yeter ki buradan birileri yurt dışında çıksın, en uzağa işeme yarışmasını bile kazansa memleket topraklarında abartılı bir ilgiye mazhar olur.

11. Askerlik anılarını abartmak. Memlekette neredeyse her erkeğin gidip, büyük çoğunluğunun benzer şartlarda benzer şeyler yaşadığı bir olayı bu denli abartabilmek de bir başarı aslında.

12. İnternette yapılan yurt dışı kaynaklı anketlerde ülkeyle alakalı bir seçenek varsa onun kazanmasını milli bir mesele haline getirmek. Sonucu bir anlam ifade etmeyen anketleri abartmak.

İnsanları organize edip büyük bir şevkle milli seçeneğe oy verdirmeye çalışanların motivasyonlarına akıl sır ermiyor.

13. Beyaz tenli olmayı abartıp, çok muhteşem bir şey ve kendisine sunulmuş bir ayrıcalık olarak beyaz tenli olduğu için adeta kendini bir lord, bir leydi gibi görmek ülkece çok sevdiklerimiz arasında.

14. Mekandan çıkarken hesabı kim ödeyecek tartışmasını uzatmak, üç kuruşluk hesap için olmadık tepkiler ve hareketlerle on dakika tartışmak ülke insanının en anlamsız abartılarının başında.

15. Sarhoş olmamayı kendisine bahşedilmiş büyük bir yetenekmişçesine, abartılı bir şekilde içtiği her ortamda anlatmak ne Ruslar'da ne Almanlar'da var. O da bizde!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
furkanavshar

Bir de yurdum insanını her daim hakir görme, aşağılama, küçümseme, ne yapsa istisnasız eleştirme omurgasızlığı var ki, o da sadece bizde.

mustafa-altinocagi

Gittiğin mekanda ikram olarak misafirine içireceğin en ucuz şey çay olduğu için mekanın çayı tabiki övgüye tabi olur :D

katranov

Kardes askerde intikaldeyiz , ciktik helikopter talimine .. Bindik helikopterlere ciktik 6000 feet e.. Helikopterden helikoptere atliyoruz.. Bu olay tamamda her nedense su g3 un sarjorunu bir turlu degistiremiyodum , dusuyordum asagiya.. Tabi ya olm ohooo bizim zamanimizda oyleydi.. Neyse birgunde Iraga girdik tanklarla.. :)

evrim-official

Hükümetin ya da belediyelerin zaten görevleri olan işleri yaptıklarında bu hizmetleri abartmak, sanki büyük bir lütufmuş gibi ballandırmak da en sevdiklerimizden Bütün aktrollerin yaptığı :)))

kaan-toler

Yalnız rakı ve Türkiye'nin doğal güzelliklerine laf yok birader. Alpler kötü demiyorum tabiki ama ülkemizde güzel pek çok yer var. Rakı gibi de içki yok.

Görüş Bildir