Uğruna Yaşadığımız 3 Şey: Kira Parası, Yemek Parası, Yol Parası

 > -

Ne için para kazandığınızı hiç düşündünüz mü? TÜİK'in yayınladığı rapora göre; 2015 yılında yapılan harcamaların büyük bölümü kira, gıda ve ulaşıma gitti. Para için muslukları kıstığımız alanlar ise eğitim ve sağlık oldu.

TÜİK'in Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2013, 2014 ve 2015 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre;  toplam tüketim harcamalarının en büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu.

Konut ve kira harcamalarında listenin başında İstanbul var

Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge %29,8 oranıyla İstanbul iken en düşük payı ayıran bölgeler %22,8 ile Doğu Karadeniz ve Ortadoğu Anadolu Bölgeleri oldu.

Güneydoğu Anadolu gıdaya en çok bütçe ayıran bölge

Tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içecek harcaması payının en yüksek olduğu bölge %26,8 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi iken, en düşük olduğu bölge %15,8 ile İstanbul oldu.

Eğitim ve sağlığa yapılan harcamanın en yüksek olduğu il yine İstanbul

Tüketim harcamaları içinde eğitime %3,2 oranıyla en yüksek payı İstanbul ayırırken, Batı Marmara ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri %1,2 ile en düşük payı ayıran bölgeler oldu. Sağlık harcamalarına en yüksek payı %2,4 ile İstanbul, en düşük payı ise %1,1 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi ayırdı.

Harcama gruplarında İstatistiki Bölge Sınıflaması 1. Düzey bölgelerinin dağılımı

Hanehalkı tüketim harcamalarının dörtte biri İstanbul’da gerçekleşti

Araştırma sonuçlarına göre;  Türkiye’deki toplam tüketim harcamalarının %25,3'ü İstanbul’da oturan hanehalkları tarafından gerçekleştirildi. İkinci sırada %14,6 ile Ege Bölgesi yer alırken, bunu izleyen Akdeniz Bölgesi'nin payı %12,2 oldu.

Tüketim harcamalarında en düşük pay Kuzeydoğu Anadolu Bölgesine ait oldu

Türkiye’deki toplam hanehalkı tüketim harcamalarında en düşük payı %1,7 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi aldı.  Bu bölgeyi, %3 oranıyla Doğu Karadeniz ve Ortadoğu Anadolu Bölgeleri izledi.

Harcama gruplarının İstatistiki Bölge Sınıflaması 1. Düzey’e göre dağılımı, 2015

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir