Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Smart TV Rehberi: Ucuz Smart TV'ler ile Pahalı Smart TV'ler Arasında Ne Fark Var? Hangisi Alınır?

22PAYLAŞIM

Eğer yeni bir televizyon almayı düşünüyorsanız ve smart TV'ler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız sizin için kapsamlı bir rehber hazırladık. Ucuz smart TV satın alınır mı, aralarında ne farklar var gelin birlikte inceleyelim.

Piyasada satın alabileceğiniz pek çok smart TV modeli ve markası bulunuyor. Ucuz smart TV araması yaptığınızda da pek çok farklı marka ile karşılaşıyorsunuz.

Ancak ucuz smart TV'ler ile pahalı smart TV'ler arasında bazı temel farklar var. En baştan söylemek gerekirse ucuz akıllı telefonlar ile piyasa ortalamasının üzerindeki pek çok akıllı telefon arasındaki farklar gibi.

Peki bu farklar neler?

Basedeceğimiz ilk temel fark HDR teknolojisi. Ucuz smart TV'lerde bu özelliği bulamıyoruz. Peki HDR teknolojisi nedir?

HDR teknolojisi renk ayarını otomatik bir şekilde yapan ve ekranda dinamik olarak konumlandıran bir teknolojidir. Beyaz renk için HDR bir ekranda en beyaz, siyah için ise en siyah rengi görüyoruz. Burada tabii en beyaz ile en siyah derken kastetmek istediğimiz soluk bir renk değil daha canlı renkler görmeniz. Ucuz smart TV'lerde HDR teknolojisi bulunmuyor. 

LED teknolojisi ise hemen hemen her TV'de var. Bu arada AMOLED, QLED gibi her markanın kendine özel teknolojileri bulunabiliyor.

İkinci karşılaştırma konumuz ise HD ve 4K teknolojisi. Ucuz smart TV'lerde sadece HD ve Full HD teknolojisini görüyoruz.

Burada ucuz smart TV'lerde de fiyatlarına göre kendi aralarında HD Ready ve Full HD olarak ayrımlar var. HD Ready teknolojisi 720p çözünürlüğü destekler. Full HD teknolojisi ise 1920*1080p çözünürlüğünü destekler. HD Ready televizyonlarda ekran boyutu da arttıkça görüntü kalitesi standart bir kaliteye düşer. 

Not: Ultra HD teknolojisi ise Full HD teknolojisinin 4 katı yoğunluğunda piksel çözünürlüğü sağlıyor ancak Ultra HD ile 4K aynı değildir.

Hemen aşağıda 4K, 2K(Ultra HD), Full HD(1080p) ve diğer çözünürlüklerle ilgili farkları görebilirsiniz.

Çözünürlük ne kadar yüksek olursa ekran boyutu büyüdükçe görüntü kaybı yaşamıyorsunuz. Full HD bir televizyonda ise ekran boyutu büyüdükçe görüntü kaybı yaşıyorsunuz.

Teknolojiler sürekli olarak gelişiyor. Öyle ki yurt dışında 8K çözünürlüklü smart TV'ler piyasalarda çoktan yerini aldı.

Ülkemizde de 8K smart TV satışı mevcut. Bazı markalarda bulabiliyorsunuz ama fiyatlar inanılmaz uçuk durumda. 50 bin TL'ye alabilirsiniz!

Bir diğer fark ise ekran yenileme hızları. Standart bir televizyon veya monitör ortalama 60Hz bir yenileme hızına sahip.

Smart TV'lerde fiyat farkını arttıran en önemli özelliklerden birisi de bu. Ekran yenileme hızı ortalama 60Hz olduğunda yukarıdaki gibi bir fark ortaya çıkıyor. Oyun oynarken bu fark çok daha net ortaya çıkıyor. Özellikle aksiyon filmlerinde veya savaş sahnelerinde görüntüyü en ince detayına kadar 120Hz'de görebiliyorsunuz. 

Bazı smart TV'lerde 240Hz'ye kadar yenileme hızı mevcut. E tabii bu da fiyatları inanılmaz uçuruyor.

Ucuz smart TV'ler ile "pahalı" smart TV'ler arasındaki bir diğer fark ise ses kalitesi. Normal TV'lerde standart bir ses kalitesi alıyoruz.

Ancak ortalamanın üzerindeki smart TV'lerde ses teknolojisi de değişiyor. Maç izlerken futbolcunun topa vurduğu anda çıkan sesten, ormanda geçen bir gerilim sahnesinde oyuncunun bir dala bastığındaki çıtırtıya varana kadar ciddi ses farkları oluyor. 

Ayrıca ucuz smart TV'lerde ulaşabileceğiniz en yüksek ses seviyesine çıktığınızda ciddi ses bozulmaları olabiliyor.

Ucuz smart TV'ler ile ortalama fiyatların üzerindeki TV'ler arasında uygulamalar açısından ise çok fark bulunmuyor. Ancak burada işlemci hızlarına dikkat çekmek gerekiyor.

Ucuz smart TV'lerde işlemci hızları daha düşük oluyor. Bu da menüler veya önceden varsa yüklü uygulamalar arasındaki geçişlerde bir bekleme süresi olmasına neden olabiliyor. 

Pek çok smart TV'de gömülü bir web tarayıcı, Netflix, YouTube gibi uygulamalar yüklenmiş olarak gelebiliyor.

Yazılım güncelleme desteği, arayüzün daha modern bir tasarıma sahip olması da ortalamanın üzerindeki smart TV'ler için geçerli bir özellik.

Özellikle yazılım güncellemeleri, TV'nize yeni uygulamaların eklenmesine ve hatta pek çok hatanın giderilmesine imkan sağlıyor. Ucuz smart TV'lerde bu desteği bulabilmeniz, bulsanız bile otomatik güncelleme yapabilmeniz çok olası değil.

Peki tüm bunlar ışığında ucuz smart TV alınır mı? Bu soruyu da cevaplayalım.

Piyasada yer alan çok ucuz fiyatlardaki smart TV'lerden yüksek performans beklemeyin. Geniş ekranlı TV'leri de çözünürlük düşeceği için pek tavsiye etmiyoruz ancak fiyat performans olarak yukarıdaki veriler ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda tercih edebilirsiniz.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Smart TV kullanıcıları tecrübelerini yorum kısmında paylaşabilirler!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tanay-aydogan

ucuz smart tv yi ucuz olduğu için alırsın çünkü ucuzdur. pahalı olsaydı kimse almazdı. pahalı smart tv de ucuz olsaydı herkes onu alırdı. bu yüzden ucuz olduğu için ucuz smart tv alınır. ne kadar ekmek o kadar köfte işin özeti sevgili onedio. bir de pahalı arabalarla ucuz arabaları karşılaştıran bir içerik bekliyoruz sizden. ona da yazacaklarım var.

fikorn

LG 4K Smart TV kullanıyorum, 5 sene olmuştur. Yeni alımda yine LG olacak acayip memnunum. Tek eksiği tarayıcıya güncelleme alamıyor.

Görüş Bildir