Uçağa Bindiğinizde Vücudunuzda Meydana Gelen Birbirinden Tuhaf 10 Durum

-
Abone ol

Yaz mevsiminin başladığı şu günlerde, birçoğumuzun tatile çıkma hazırlıkları yapıyoruz. Genelde de zamandan tasarruf sağlayıp, daha az yorulmak adına uçak yolculuğunu tercih ediyoruz. Uçağa bindiğimiz zaman vücudumuzda meydana gelen durumları sizler için Bright Side'dan derledik. Yolculuk öncesi ufak bir bilgilendirme olsun efendim.

1. Bacaklarınız şişer.

Uçakta olduğunuz sürede, rahatlıkla yürüyemezsiniz ve bacaklarını esnetemezsiniz. Ne yazık ki, bu hareket eksikliğinden ötürü bacaklarınızda şişmeye veya pıhtılaşmaya neden olan kan dolaşımı durgunluğu durumu meydana gelir. Bundan kaçınmak için, bacaklarınızı zaman zaman esnetin.

2. Tat duyunuz değişir.

Bilim adamları tat alma duyusundan sorumlu beyin bölgelerinin, uçaktayken farklı bir çalışma sistemi uyguladığını öne sürdü. Tatlıya deliler gibi düşkün olanlar bile, uçaktayken domates suyu gibi daha farklı tatlar isteyebilirler.

3. Ağzınızda hoş olmayan bir koku oluşur.

Sıvı kaybı, vücudunuzun daha az tükürük üretmesine dolayısıyla da bakterilerin artmasına sebep olur. Bu bakteriler kötü kokulara neden olur. 

Bu durumu engellemek için ise, uçağa binmeden evvel sağlıklı bir yemek yemeli ve naneli sakız çiğnemelisiniz.

4. Cilt sorunları yaşarsınız.

Sıvı kaybı aynı zamanda cildinizde pullanmaya ve aknelere neden olur. Uçaktaki kuru hava, cildinizin koruyucu özelliklerini zayıflatarak cilt sorunlarına yol açar. 

Yanınızda nemlendirici krem taşımanız, bu konuda size yardımcı olacaktır.

5. Başınız döner.

Uçakta olduğunuz sürede, gördüğünüz sabit görüntü hareket duygusunu karşılamadığı için baş dönmesi, bulantı ve hatta kusma gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Bunların önüne geçmek için, mümkün mertebe kanat yakını cam kenarı koltukları seçin.

6. Rahatsızlık hissi oluşmaya başlar.

Hareketsizlik, kabızlığa ve mide gazına neden olabilir. Uzun süre oturmak, metabolizmayı yavaşlatır. Basınç değişimi de mide gazına neden olur. 

Uçağa binmeden evvel kalorili gıdalardan uzak durmak ve uçaktayken zaman zaman kaslarınızı esnetmek bu sorunları engellemenize yardımcı olacaktır.

7. İşitme duyunuz zayıflar.

Uçakta yaşadığınız basınç değişiminden ötürü, işitme duyunuz zayıflayabilir. Eğer bunun olmasına izin verirseniz, hava içeriden baskı uygulamaya başlayacaktır ve geçici işitme sorununa, ağrıya sebep olacaktır. 

Sakız çiğnemek veya akide şekeri bu sorundan sizi kurtaracaktır. Bunlar, tükürük salgılamayı tetikler ve yutkunmak da havanın bir kısmının dışarı çıkmasını sağlar.

8. Ani bir diş ağrısı yaşayabilirsiniz.

Birçok yolcu, uçak yolculuğu boyunca ani bir diş ağrısı yaşadığını fark etti. Bunun sebebi de daha önceki maddelerde bahsettiğimiz basınç değişikliği. Hava küçük boşluklara girerek, dişinize içeriden baskı uyguluyor. 

Bu durumu önlemek için, yolculuğa çıkmadan evvel diş hekiminize görünebilirsiniz.

9. Tehlikeli bakteriler tüketirsiniz.

Uçaktaki suyun güvenilir olması için sarf edilen bütün çabalara rağmen, sıvıların büyük bir çoğunluğu zararlı bağırsak bakterileri içerirler. 

Enfeksiyondan kaçınmak için, yalnızca şişe su için ve yiyeceklerinizin masayla temas halinde olmasına izin vermeyin.

10. Gerilmeye başlarsınız.

Uçak yolculuğundan korkmayan bireyler bile, uçaktayken daha ciddi veya sinirli olabilirler. Bunun sebebi ise çok basittir; güvenliğimizin kontrolü kendi ellerimizde değildir ve bu da bizim gerilmemize sebep olur.

İlginç bir kitap, film veya güzel bir müzik bu sorunu çözmenize, uyumanıza yardımcı olacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-ozbek3

Bu anlatılanların çoğunu uçakta değil otobüste yaşıyorum

fuldensonmez

hayır anlamadığım uçaktamı yaşıcaz bundan sonra. yani 45 dk bir uçuşta hangi ara sivilce çıkabilir ki acaba ben krem sürerken uçak inicek zaten..

Gizli Kullanıcı

1,5 haftaya yayılmış 5 uçuşum var senin bu saydıklarına göre benim ölmem, kabin ekibi arkadaşlarında zombi olması gerekir :)

aysenur-manavci

Sadece işitme kısmı doğru, bacaklar kara yolculuğunda daha çok şişiyor yalnız.

whypush

Metro turizmle başınıza daha tuhaf şeyler gelebilir bence

canburak

Hizmette sınır tanımıyoruz. - Metro Turizm

ya-ne-olacagidi

Hezimette olarak algıladım

Görüş Bildir