Tutsak Dişi Anakonda Yalnızca Dişi Yılanların Bulunduğu Bir Yerde Kendi Kendine Hamile Kaldı

255PAYLAŞIM

Bir anakonda, partenogenez olarak bilinen ve oldukça nadir görülen kendi kendine üreme yoluyla hamile kaldı. Detayları sizler için Mirror'dan derledik.

Kaynak: https://www.mirror.co.uk/science/captive...

Bir dişi anakonda, yalnızca dişilerin bulunduğu bir sergide tutsak olarak yaşamasına rağmen iki yılan doğurdu.

Anna isimli yılan, New England Aquarium'daki Amazon sergisinde tutuluyordu ve oldukça nadir görülen partenogenez yöntemiyle yani kendi kendine üreme yöntemiyle hamile kaldı. 

Bu hamilelik yöntemi özellikle bitkiler ve böcekler arasında oldukça yaygın olsa da, diğer omurgalı türler arasında çok nadir görülüyor. Bu vaka ise yeşil anakondalar arasında gözlemlenen yalnızca ikinci vaka oldu.

Bu yılın başlarında akvaryum personeli beklenmedik bir şekilde doğan yılanları gördüler ve Anna hala daha fazla yavru doğuruyordu. Ne yazık ki, yavruların birçoğu ölü doğdu, yalnızca iki tanesi yaşadı.

Anna, yalnızca dişilerin bulunduğu bir yerde tutuluyordu. Uzmanlar hemen ne olduğunu anladılar. Bilim insanları ise Anna'nın ve yavruların DNA'sını analiz ettiler ve sonuçlar, yılanın cinsel olmayan yollarla ürediğini onayladılar.

Anna'nın tek başına nasıl hamile kaldığı hala belirlenemedi. Fakat, akvaryum yönetiminin söylediğine göre yavrular annelerinin kopyası gibi görünüyorlar.

“Bu iki genç yılan için yapılan sınırlı genetik sıralama, test edilen tüm sitelerde tam eşleşmeleri gösterdi. Bu iki yavru, annesinin genetik kopyası veya klonu gibi duruyor."

Şu an yavrular annenin yanına verilmeden evvel, akvaryum ekibince bakılıyorlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
l0ki

doğa hayatta kalmanın yolunu deneye deneye buluyo işte insana rağmen

haralagurele

Ne olur bu güncelleme kadınlara da gelsin amin

ashirogi-muto

Erkek yılanlardan biri kadın kılığına girip dişilerin arasına sızmıştır. İyice bakın. Her şey beklenir bu erkek milletinden.

pastil

😂😂😂😂😂

egyptianprincess

Partenogenez denmeseydi Meryem-İsa şakası yapacaktım, elimden fırsatın kıvrılarak uzaklaştığını gördüm

Görüş Bildir