Türklerden İngiltere Çıkarması: 'Son 5 Yılda 85 Bin Kişi Londra'dan Ev Aldı'

 > -
Abone ol

Türklerin Londra emlak piyasasına yönelik ilgisi son yıllarda giderek artıyor. Türkler, çeşitli nedenlerle İngiltere'nin başkentini tercih ediyor. Allytta Emlak Danışmanlığı Üst Yöneticisi Neşe Jenkins, yaptıkları araştırmaya göre son 5 yılda 85 bin Türk'ün Londra'dan ev aldığını söyledi. Jenkins ayrıca resmi verilere göre bu süreç içerisinde 17 bin Türk'ün Londra'ya yerleştiğini belirtti.

AA'nın aktardığına göre, Neşe Jenkins yaptığı açıklamada, dünyanın her yerinden gayrimenkul alıcılarının Londra'ya geldiğini, alımların iki ana amacının "yatırım" ve "oturum" olduğunu ifade ederek, Londra'da her yıl bölgede yüz binlerce gayrimenkulün el değiştirdiğini, milyarlarca sterlinlik konut satıldığını, dünyanın önde gelen zenginlerinin de buradan konut aldığını anlattı.

"Brexit fiyatları düşürdü, emlak yatırımı için çok avantajlı bir dönem"

Londra emlak pazarının son 20 yılda çok hızlı büyüdüğünü vurgulayan Jenkins, Brexit sonrasında ise Londra'da konut fiyatlarının gerilemeye başladığını ifade ederek, "İngiltere Tapu Sicil Dairesi verilerine göre, Londra'da emlak fiyatları mayısta Mart 2017'ye göre yüzde 0,7 geriledi. Bu düşüş, İngiltere'de 2009'da yaşanan finansal kriz doneminden bu yana en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti" dedi.

Brexit sonrası için herkesin çok büyük beklentisi olduğunu belirten Jenkins, "Mart 2019'da bu süreç bitecek. 2020 ve sonrası için fiyat artışı bekleniyor. Londra'da emlak yatırımı yapmak isteyenler için gerçekten çok avantajlı bir dönem içerisindeyiz. Önümüzdeki 5 yıl boyunca ciddi artış bekleniyor." dedi. Jenkins, Londra'ya tüm ülkelerin ilgi gösterdiğini ancak en büyük ilginin Dubai, Singapur, Rusya ve Körfez ülkelerinden geldiğini bildirdi.

"Türkler konut için ortalama 1 milyon sterlin harcıyor"

Neşe Jenkins, Türklerin eskiden bu yana Londra'ya ilgisinin fazla olduğunu ifade ederek, Türk yatırımcıların Londra'da en çok Chelsea bölgesini tercih ettiğini söyledi.Londra'da 375 bin ila 400 bin sterlin aralığından başlayarak konut alınabildiğini ancak bu rakamlarla sadece 1+1 dairenin alınabileceğini belirten Jenkins, Türklerin genellikle Londra'ya gidip geldikçe kalmak için 2+1 apartman dairesi almayı tercih ettiğini, ayrıca yatırım ve çocuğunu okutmak için de Londra'da konut aldığını bildirdi.

Jenkins, "Türklerin Londra'da ev almak için ayırdığı tutar ortalama 1 milyon sterlin. Bunun daha düşüğünü de, daha yükseğini de gördük. Ama ortalama rakam 1 milyon sterlin diyebiliriz" şeklinde konuştu.

"Londra'dan konut talep eden Türk sayısı yüzde 297 arttı"

Allytta Emlak Danışmanlığı CEO'su Jenkins, son yıllarda Türklerin Londra'ya ilgisinin ciddi şekilde arttığını belirterek, "Pek çok Türk yatırımcı, geçici fiyat düşüşünü fırsat olarak değerlendirdi ve alıma geçti. Son 2 yılda emlak almak için bize ulaşan Türk yatırımcı sayısında yüzde 297 artış yaşandı" ifadelerini kullandı.

Yatırımcı bilgisi gizli olduğu ve Londra Tapu Dairesi'nin bu konuda bir istatistiği olmadığı için kaç Türk'ün bu şehirden konut aldığına dair ellerinde kesin rakam bulunmadığını ifade eden Jenkins, "Ancak araştırmalarımıza göre, son 5 yılda 85 bin Türk'ün Londra'dan ev aldığını düşünüyoruz. Ayrıca resmi verilere göre, son 5 yılda 17 bin Türk İngiltere'ye göç etti" dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir