Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye'ye İlk Otomobil Ne Zaman Geldi?

Anasayfa > Iq > Teknoloji Sanat

Türkiye'ye İlk Otomobil Ne Zaman Geldi?

Avrupa’da otomobil üretiminin endüstri haline gelmeye başladığı 19’uncu yüzyılın sonlarında, Osmanlı İmparatorluğu’nun payitahtı İstanbul’un Arnavut kaldırımı sokakları, henüz otomobil denen atsız arabayla tanışmamıştı.

Her türlü yeniliğe kuşkuyla bakan Padişah II. Abdülhamit, otomobilden özellikle çekiniyordu.

Saraya suikast amacıyla sessizce yaklaşmalarını önlemek için at arabalarının lastiklerini sökecek kadar evhamlı olan padişah, Sadrazam Avlonyalı Ferid Paşa’nın kendi şahsına otomobil alma isteğini de sert bir şekilde önlemişti.

Ferid Paşa böyle bir arzusu olmadığını kesin bir şekilde belirtmesine rağmen, ağır bir şekilde azarlanmış, arabasının tekerlekleri sökülerek Babıâli’ye Maliye Nazırı’nın arabasıyla gitmek zorunda kalmıştı.

İlginizi çekebilir: Anadol otomobillerin hikayesi

AT ARABASIYLA SUİKAST

Padişahın korkuları bir ölçüde doğru çıktı. Ancak suikast aracı bir otomobil değil, at arabası olacaktı.

21 Temmuz 1905 Cuma günü, Sultan İkinci Abdülhamit camiden saraya dönerken, bir arabaya konan bombanın patlamasıyla, 23 kişi öldü, 58 kişi yaralandı.

Yapılan araştırmada tahrip olan arabaların sahipleri bulundu ancak 17’nci arabanın kayıt numarası ve sahibine ulaşılamadı. İşin ilginç yanı, araba lastik tekerlekliydi.

Gümrük memurları ilk gelen otomobile “zatü’l-hareke” adını vermişti.

Devamı: İLK OTOMOBİLİN GELİŞİ

Kaynak: http://www.uzmanlar.com/otomotiv/turk...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
5
3
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Ümit Kaptan

uzmanlar,com sayfası, adamlar otomobili ne zaman geldiğini paylaşmamış ki, osmanlıya, padişaha nefret kusmuş.. keşke müdahele etseydiniz