Görüş Bildir
Haberler
'Türkiye'nin Ödeme Yöntemi TROY, 2016'da Hazır'

'Türkiye'nin Ödeme Yöntemi TROY, 2016'da Hazır'

Onedio Medya
01.10.2015 - 14:29

BKM Genel Müdürü Canko, Türkiye'nin ilk ve tek ulusal ödeme yöntemini geliştirdiklerini belirterek, 'Türkiye'nin Ödeme Yöntemi TROY 1 Nisan 2016 tarihinde hayata geçecek' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, Türkiye'nin ilk ve tek ulusal ödeme yöntemini geliştirdiklerini belirterek, 'Kredi ve banka kartlarının sağ alt köşesinde yer alan ve ödeme yöntemi markasını taşıyan bölümde artık bir Türk markası da yer alacak. Türkiye'nin Ödeme Yöntemi TROY 1 Nisan 2016 tarihinde hayata geçecek' dedi.

Canko, Türkiye'nin ilk ve tek ödeme yöntemi olan TROY hakkında bilgi verirken, son üç yıldır çalışmaları devam eden ulusal ödeme yönteminde sona gelindiğini söyledi. Canko, 'Kredi ve banka kartlarının sağ alt köşesinde yer alan ve ödeme yöntemi markasını taşıyan bölümde artık bir Türk markası da yer alacak' diye konuştu.

BKM olarak 25. kuruluş yıl dönümlerini kutlarken, Türkiye'ye değer katmaya devam ettiklerini, ülke ve kartlı ödeme sistemleri için tarihi bir ana tanıklık ettiklerini vurgulayan Canko, bugüne kadar bilgi birikimi ve teknoloji gücü ile oluşan altyapıyla artık Türkiye'nin kendi ödeme yönetimini yarattıklarını dile getirdi.

Son 25 yıl içinde yerel kaynaklar ve kendi altyapılarıyla kümülatif olarak 28 milyar adet ödeme işlemiyle 1,8 trilyon dolara ulaşan kart harcaması hacmi yarattıkları bilgisini veren Canko, Türkiye'de 106 milyon banka kartı, 58 milyon kredi kartı ve 2,4 milyon adet POS cihazı olduğunu belirtti.

Canko, yıllık kartlı işlem tutarının 400 milyar dolar ve işlem hacminde Avrupa'da lider durumda olunduğunu kaydetti.

1 Nisan 2016'da hazır

Küresel düzeyde 1 milyarın üzerinde kredi kartı ve banka kartı için faaliyet gösteren sistemlere, yerel düzeyde özelleşen taleplere cevap verecek, farklı bir alternatif ihtiyacın giderek arttığını söyleyen Canko, çeşitli ülkelerde de yerel düzeyde bakıldığında alternatif ödeme yönteminin mevcut olduğuna işaret etti.

Türkiye bankacılık sektörünün ulaştığı düzeye bakıldığında alternatif bir ödeme yöntemini yaratacak güce sahip olunduğuna dikkati çeken Canko, sektördeki bilgi birikimi ve teknoloji ile yeni bir dönemin kapılarını aralamanın vaktinin geldiğini ifade etti.

Canko, Türkiye'deki bankaların BKM çatısı altında güçlerini birleştirdiğini ve Türkiye'nin ilk ve tek ödeme yöntemini geliştirdiklerini kaydederek, konuşmasına şöyle sürdürdü:

'Türkiye'nin Ödeme Yöntemi' markası Türkiye: TR, Ödeme: O, Yönetimi: Y harflerinden oluşan kısaltmayla, TROY oldu. TROY, 1 Nisan 2016 tarihinde kullanılmaya başlayacak. TROY'u kullanmak için geri sayıma başladık. Şu anda kadar 'Ben buna katılmayacağım. Ben bu işte yokum' diyen banka olmadı. 1 Nisan itibarıyla 2,4 milyon POS cihazında TROY kullanılabilecek ve 45 bin ATM de TROY'a para ödeyecek. Ödeme yaparken ya da alırken işlemler yine güvenli, hızlı ve sorunsuz şekilde gerçekleşsin diye, hem Türkiye'ye özel olsun hem Türkiye kazansın istiyoruz.'

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
2
0
0
0
0
0