Görüş Bildir

Türkiye, Kara Para Aklama ve Terörizmin Finansmanı ile Mücadele Konusunda 'Gri Liste'ye Alındı!

Anasayfa > Gündem

OECD'ye (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) bağlı Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede eksikleri olduğu için Türkiye'nin daha sıkı izlenmesini gerektiren gri listeye alındığını duyurdu. Maliye Bakanlığı ise konuyla ilgili 'Hak edilmeyen bir sonuç' açıklaması yaptı.

İzlemeye alınan ülkelerin sayısının artırıldığını belirten FATF Başkanı Marcus Pleyer, Pandora belgelerinde de kara para aklamaya ilişkin bilgilerin yer aldığı, bununla sıkı mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Euronews'te yer alan habere göre yapılan incelemelerde Botswana ve Mauritis listeden çıkarıldı. Ürdün, Mali ve Türkiye ise gri listeye alındı.

Kara para ve terörizmin finansmanı konusunda Türkiye'nin ilerleme kaydettiğini belirten Pleyer, ancak hala ciddi sorunların bulunduğunu söyledi. 

Pleyer, Türkiye'nin bu konuda taahhütlerde bulunduğunu ancak bunları somut eyleme dönüştürmesi gerektiğini belirtti.

"Yabancı sermaye çekme kabiliyetini daha da azaltacak"

"Yabancı sermaye çekme kabiliyetini daha da azaltacak"

Financial Times, daha önce iki kaynağa dayandırdığı haberinde, Mali Eylem Görev Gücü'nün Türkiye'yi gri listeye almaya hazırlandığını aktarmış, bu kararın Türkiye'nin halihazırda zor olan yabancı sermaye çekme kabiliyetini daha da azaltacağı yorumuna yer vermişti.

Öte yandan bu karar Avrupa Birliği'ne de Türkiye'yi kendi kara para aklamayla mücadele listesine alması yönünde baskı oluşturabilir. Bu listede de AB üyesi olmamakla birlikte birliğin finansal sistemine tehdit oluşturabilecek ülkeler yer alıyor.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) mayıs ayında yayınladığı bir rapora göre Mali Eylem Görev Gücü tarafından gri listeye alınan ülkelere sıcak para girişinde milli gelirin yüzde 3'üne denk gelen miktarda azalma meydana gelebiliyor.

Türkiye'ye 2019 yılının aralık ayında uyarı verilmiş ve bunun üzerine Ankara geçtiğimiz yılın aralık ayında bu endişeleri gidereceğini belirttiği yeni bir kanun hayata geçirmişti. Fakat bu kanun muhalefet ve sivil toplum örgütleri tarafından kara parayla mücadele yerine kar amacı gütmeyen kuruluşları hedef aldığı gerekçesiyle eleştirilmişti.

Mali Eylem Görev Gücü kimdir?

Mali Eylem Görev Gücü kimdir?

Hükümetler arası bir organizasyon olan Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force – FATF), 'kara para aklama, terörizmin finansmanı ve kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanı' ile mücadelede uluslararası standartlar oluşturmakla görevli.

FATF, bu standartlarla uyumlu yasal ve kurumsal tedbirlerin alınması ve bu tedbirlerin operasyonel açıdan etkili bir şekilde uygulanmasını teşvik etmek amacıyla 1989 yılında kuruldu.

Paris’teki Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) bünyesinde faaliyetlerini yürüten FAFT, bağımsız bir statüye sahip.

FATF'nin gri listesinde Arnavutluk, Bahamalar, Babardos, Botsvana, Kamboçya, Gana, İzlanda, Jamaika, Mauritius, Moğolistan, Myanmar, Pakistan, Nikaragua, Panama, Suriye, Uganda, Yemen ve Zimbabve gibi ülkeler bulunuyor.

Maliye Bakanlığı'ndan gri liste açıklaması: Hak edilmeyen bir sonuç

Maliye Bakanlığı'ndan gri liste açıklaması: Hak edilmeyen bir sonuç

Maliye Bakanlığı'ndan gelişmeye ilişkin yapılan açıklamada, 'Uyum çalışmasına rağmen gri listeye alınma hak edilmeyen bir sonuçtur. Türkiye ilgili tüm kurumlarla işbirliği içinde gerekli adımları atacak' denildi.

Euronews Türkçe ve BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
53
31
16
14
6
4
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Hazreti Deist

Dıj güçler Dıj güçler diye diye medeniyetten iyice uzaklaştırdılar ülkeyi.Herkes birbirine dış güçtür zaten.Abd'yi,Fransa'yı,Almanya'yı öcü gösterip Libya'ya... Devamını Gör

bmod1

bir ülke düşünün iyi olan hiçbirşeyin olmadığı, içerde sefalet dışarda rezalet

Cübbeli Palpatine Hoca

eeee halk daha dost kim düşman kim onun ayrımını yapamayacak kadar zırhcahil olunca normaldir. Ülkeyi dindar görünümlü Siyonist ve Evangelistlere emanet eder... Devamını Gör