Görüş Bildir
Haberler
Türkiye Deniz Yücel'e Tazminat Ödeyecek

Türkiye Deniz Yücel'e Tazminat Ödeyecek

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), gazeteci Deniz Yücel’in açtığı davada Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmetti. Türkiye, Yücel'e 13 bin 300 euro tazminat ödeyecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Fotoğraf: Reuters

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Almanya’da Die Welt gazetesine çalışan İlker Deniz Yücel’in açtığı davada Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmetti.

Euronews'in aktardığı habere göre, AİHM, Yücel’in 2017 yılında yaptığı başvuruyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) güvenlik ve özgürlükle ilgili 5. maddesinin 1. ve 5 fıkralarıyla, ifade ve düşünce özgürlüğüyle ilgili 10. maddesinin Türkiye tarafından ihlal edildiğine hükmetti.

AİHM gerekçeli kararında, Yücel’in suç işlediğinden şüphelenmek için “makul bir neden olmadan” gözaltına alınarak duruşma öncesi tutuklu kaldığı ifade edildi.

AİHM, Anayasa Mahkemesi’nin daha sonra Yücel’i haklı bulmasına rağmen kendisine uygun bir maddi tazminat ödeme kararı almamasını da ihlal nedeni saydı.

13 bin 300 euro tazminat

13 bin 300 euro tazminat

Strasbourg Mahkemesi, eleştirel görüşleri yüzünden ve makul bir gerekçe olmadan Yücel’in gözaltına alınmasının hem kendisi hem de toplum için olumsuz etkileri olacağından dolayı ifade ve düşünce özgürlüğünün de ihlal edildiği görüşüne vardı.

Türkiye, karar gereği mahkeme masrafları da içinde olmak üzere Yücel'e 13 bin 300 euro tazminat ödeyecek.

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?
İçeriğin Devamı Aşağıda

Die Welt Türkiye muhabiri Deniz Yücel dönemin Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın özel e-posta adresinin RedHack tarafından hacklenmesine ilişkin kaleme aldığı haberiyle ilgili soruşturma ekiplerine ifade vermek üzere 14 Şubat'ta İstanbul'da gözaltına alınmış ; 'terör örgütü propagandası ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik' iddiasıyla sevkedildiği mahkemece 27 Şubat 2017'de tutuklanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konu hakkında şöyle konuşmuştu: 

'Bütün bu olayların nedeni meğerse bu teröristmiş. Bu adam terörist, gazeteci değil ve Alman yönetimi ne yazık ki, benim bakanlarımı böyle bir teröristle aynı teraziye oturtuyor. Sıkıntı burada. Almanya Başbakanı Angela Merkel, bana 'Serbest bırakırsanız memnun oluruz' dedi. Dedim ki o gazeteci değil terörist. Deniz Yücel bir ay Almanya Başkonsolosluğu'nda saklandı. Bu adam terörist, gazeteci değil.'

Merkel devreye girmişti

Yücel, 14 Şubat 2017 ila 16 Şubat 2018 tarihleri arasında Türkiye’de tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı.Yücel’in tahliye edilmesi için Almanya Başbakanı Angela Merkel de devreye girmişti.

Anayasa Mahkemesi (AYM) 2019 yılında aldığı kararda Türkiye’de bir süre tutuklu yargılanan gazeteci Deniz Yücel’in kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ile basın ve ifade özgürlüklerinin ihlal edildiği kararı vermişti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
44
30
16
14
4
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Umut Ogmen

5 sene nedir ya gecen zamana ne olacak ??

Mustafa

Sözde Avrupa’da adil yargılama var hahah. Süreye bak 5 sene geçmiş 5 senede karar açıklayan AIHM bir de Türkiye’ye hukuk dersi verirler. Tencere dibin kara, ... Devamını Gör

Ali Can Elagöz

Gerizekalı bay Mustafa. AİHM kararı 5 senede vermiyor, AİHM'den karar çıkabilmesi için, kendi ülkendeki tüm hukuki seçeneklerin tükenmesi gerekiyor. Anayasa ... Devamını Gör

Rebababa

Sokayım böyle karara it iti ısırırmı