Türkiye'de Bir İlk: Uzun Menzilli THY Uçuşu İki Kadın Pilot Tarafından Gerçekleştirildi

-
Abone ol

Bugün güzel bir haberle yüzümüz güldü: Türkiye'nin havacılık tarihinde bir ilk olarak, iki kadın pilotumuz Türk Hava Yolları bünyesinde 10 saatlik Şikago - İstanbul uçuşunu gerçekleştirdiler. 

İşte karşınızda kaptan pilot Emel Arman ve kaptan pilot Ferihan Işık!

Emel Arman, THY’de kaptan pilot ve tek kadın uçuş öğretmen pilotu!

Emel Arman Karakaş 1994 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu Pilotaj Bölümü’nü birincilikle bitirdi. 1995’te THY’ye başladığında, kurumun ilk kadın pilotu oldu.

Emel Arman daha önce de Türkiye için ilkleri başarmış; kendisi aynı zamanda Airbus 340 tipi uçaklarda 2. pilot olarak 1997’de Atlas Okyanusu’nu aşan ilk kadın pilotumuz!

Şu an Airbus 330 pilotu ve öğretmeni olan Emel Arman, 2,5 yıldır eğitim de veriyor.

Atlas Okyanusunu uçarak geçen ilk kadın pilotumuz Emel Arman, 21 yıldır uçuyor! İleriye yönelik hedefleri ise henüz bitmiş değil!

Ferihan Işık ise 11 yıldır THY ile uçuyor ve 4 yıldır kaptan pilot olarak çalışıyor.

Ferihan Işık, lise eğitimini tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesinde Havacılık okudu. Kendisinden 10 yıl daha kıdemli olan Emel Arman ile uçmanın çok mutluluk verici olduğunu belirten Ferihan Işık'ın da daha başarmak istediği pek çok hedefi var!

Şu an THY bünyesinde toplam 71 kadın pilot var!

Emel Arman, 21 yıl önce bu işe başladığında kurumun ilk ve tek kadın pilotuydu. 21 yıl içerisinde bu rakam adeta katlanarak arttı. Daha da artacağı elbette tahmin ediliyor ve Emel Arman genç pilotları eğitmek için sabırsızlanıyor!

Yolcular da durumdan çok memnundu. İlk defa tamamen kadınlardan oluşan bir ekiple uçmuş olmaktan mutluluk duyduklarını belirtip, pilotlarla fotoğraf çektirdiler.

Ünlü şairimiz Ataol Behramoğlu, 2010 yılında Emel Arman'ın kullandığı bir uçak ile seyahat etmiş ve deneyimini şöyle yazıya dökmüştü:

Anonstaki sesin tınısında farklı bir şey vardı. Hosteslerin alışkın olduğumuz, standartlaşmış denebilecek duyurularındaki tınıdan daha farklı, özel bir tonlama... İlgilenerek kulak kabarttım. İlk cümleleri kaçırmış olmalıyım ki, sezinlemekle birlikte konuşanın kaptan pilot olduğunu yine de tam olarak anlayamadım. Hatta, belki komik bulacaksınız ama, bir an pilotun sesinde herhalde bir sorun var, yerine bir hanım görevli konuşuyor diye düşündüm. Derken İngilizce anons geldi. Mükemmel İngilizcenin sahibinin kaptan pilotun kendisi olduğunda kuşku kalmamıştı. Kadın pilotla uçuyorduk. Daha önce bir kadın pilotun yönettiği uçakla yolculuk etmiş olanlar ne hissetmişlerdir bilemem. Ben içimde bir sevinç, bir hafiflik, büyük bir güven duygusu hissettim.

Ataol Behramoğlu, bu uçuşu gerçekleştiren kadın pilot ile tanışmak istemiş fakat çekingenliğine yenik düşmüş.

 Fakat uçaktan ayrılırken, tam kokpit kapısının önünde, hostes hanımefendiye adımı ve şair olduğumu söyleyip kaptan pilota merhaba demek istediğimi söylemekten de kendimi alamadım. İyi ki de öyle yapmışım. Hostesin arkasından kapanan kapı az sonra açıldı ve eşikte beliren güzel kadın daha ben bir şey söyleyemeden sımsıcak bir gülümseyişle “şiirlerinizi çok severim” dedi. Sonradan THY’nin ilk kadın kaptan pilotu olduğunu öğreneceğim sayın Emel Arman Karakaş’ı böylece tanımış oldum.

"Kadın eli değen her şeyin bir kat daha güzelleşeceğine inananlardanım. Bir kadın pilotun yönettiği uçakla seyahat etmenin mutluluğunu hep anımsayacağım."

Ataol Behramoğlu'nun kaleminden okuduğumuz bu güzel deneyim, 6 yıl önce yaşandı.

Kalıpları birer birer kırarak, bizi gururlandırdıkları için; şimdiden pek çok kız çocuğunun kahramanı olan bu kadın pilotlarımıza teşekkür ediyoruz!

Yeni haberlerini de sabırsızlıkla bekliyoruz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
drkome2

normalde bu haberi okumadan önce bir uçakta kadın pilot olsa şaşırmazdım ama bu haberi okuyup bir uçağa binip onu bir kadın pilot sürdüğünü görsem şaşırırım artık nasıl haber yapıyonuz :Das asfasfasasfa

bekir.kahraman.180

böyle şeyleri haber yapmayın ki insanlar normal karşılayabilsin bu kadar olay yapmaya gerek yok sırtında taşımıyo sonuçta

sairsel

uçmuş bunlar

cihanzkan35

21 yıldır uçuyor nedir ya şu editörlere azcık dil bilgisi öğretin.

osuran-boga03

sen ayaklar altında degil başlar üstünde yükselmeye layıksın der atam ileri görüşüyle

Görüş Bildir