Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Doktorlar Gözaltına Alındı

 > 
102PAYLAŞIM

TSK tarafından Afrin bölgesinde başlatılan  Zeytin Dalı Harekâtı'na ilişkin 'savaş bir halk sağlığı sorunudur' açıklaması yapan TTB hakkında, İçişleri Bakanlığı suç duyurusunda bulunmuş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise soruşturma başlatmıştı. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyesi 11 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Ankara merkezli 8 ilde gözaltı, arama ve el koyma işlemleri sürüyor.

TTB Başkanı Raşit Tükel'in de aralarında bulunduğu 11 kişi, bu sabah saatlerinde gözaltına alındı.

📷 Cumhuriyet

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in aktardığı bilgiye göre TTB Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, Sezai Berber, Sinan Adıyaman, Selma Güngör, Şeyhmus Gökalp, Hande Arpat, Ayfer Horasan, Taner Gören, Funda Obuz, Yaşar Ulutaş ve Nazım Yılmaz'ın gözaltı listesinde olduğu belirtiliyor.

Genel Başkan Prof. Dr. Raşit Tükel'in Ankara'da gözaltına alındığı öğrenildi. İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Eskişehir'de gözaltı işlemlerinin yapıldığı belirtiliyor.

Soruşturma kapsamında, TTB Başkanı Raşit Tükel'in de aralarında bulunduğu 8 TTB Merkez Konseyi üyesi gözaltına alındı.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, gözaltıları sosyal medya hesabından duyurdu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı açıklamasında "3713 sayılı kanun uyarınca yapılmakta olan soruşturma kapsamında, 11 yönetici hakkında gözaltı kararı verilmiştir" denildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada ''Başsavcılığımızca Türk Tabibler Birliği yetkilileri hakkında 3713 sayılı kanun uyarınca yapılmakta olan soruşturma kapsamında 11 yönetici hakkında gözaltı kararı verilmiş olup Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi görevlilerince yasal işlemler bu sabah itibarıyla başlatılmıştır'' denildi.

Ne olmuştu?

Afrin bölgesinde başlatılan  Zeytin Dalı Harekâtı'na ilişkin TTB'den yapılan açıklamada şu ifadeler yer almıştı: 

"Biz hekimler uyarıyoruz: Savaş, doğada ve insanda tahribat yapan, toplumsal yaşamı tehdit eden, insan eliyle yaratılan bir halk sağlığı sorunudur. Her çatışma, her savaş; fiziksel, ruhsal, sosyal ve çevresel sağlık açısından onarılmaz sorunlara yol açarak büyük bir insani dramı da beraberinde getirir. Yaşatmaya ant içmiş bir mesleğin mensupları olarak, yaşamı savunmanın, barış iklimine sahip çıkmanın birincil görevimiz olduğunu aklımızdan çıkarmıyoruz. Savaşla baş etmenin yolu, adil, demokratik, eşitlikçi, özgür ve barışçıl bir yaşam kurmak ve bunu sürekli kılmaktır. Savaşa hayır, barış hemen şimdi."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada TTB yöneticileri için 'terörist seviciler' ifadesini kullanmıştı.

Erdoğan “Bu terörist sevicilerin bugüne kadar ‘Barışa evet’ dediklerini duymadık. Bunlar bugüne kadar güneydoğuda, doğuda, vatandaşlarım şehit edildi. İçeride olan terör uygulayıcılarına yönelik en ufak açıklama duyduk mu? Duymadık. Bunlar bu işin içindeler” sözleriyle tepki göstermişti. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise dün TTB Merkez Konseyi üyesi 11 kişi hakkında soruşturma başlatmıştı.

İçişleri Bakanlığı "terör örgütünün faaliyetlerini meşru gösterdiği, suçu ve suçluyu övdüğü, halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği" gerekçeleriyle TTB üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise dün TTB Merkez Konseyi üyesi 11 kişi hakkında soruşturma başlatmıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir