Türk Eczacıları Birliği'nden Açıklama: Ücretsiz Maskeler Eczanelerden Dağıtılacak

 > 
59PAYLAŞIM

İstanbul'da ücretsiz maske dağıtımına formül bulundu. İstanbul Eczacı Odası, Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliği'nin yaptığı görüşmelerden sonuç çıktı. Buna göre; maske dağıtımının en hızlı ve güvenli şekilde eczaneler üzerinden yapılmasına karar verildi. 

İçişleri Bakanı Soylu, bir yanlış anlaşılmayı düzelterek maskelerin tüm Türkiye'deki eczanelerden dağıtılacağını kaydetti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, maskelerin ücretsiz olarak verilmesi talimatını vermişti. Bunun üzerine İstanbul Eczacılar Odası bir açıklama yaptı.

"Bu süreçte yine önemli bir görev üstlendik"

Açıklamada, "Biz eczacılar, pandemiyle mücadelede en ön safta kesintisiz ilaç hizmeti ve sağlık danışmanlığı sunarak, günlerdir fedakarca büyük bir çaba sarf ediyoruz. Sağlık hizmetinin vazgeçilmez bir halkası olan bizler, birinci basamak sağlık sunucusu olarak halk sağlığını korumak adına bu süreçte yine önemli bir görev üstlendik. Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliğinin yaptığı görüşmeler sonucunda, vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımının en hızlı ve güvenli şekilde eczanelerimiz üzerinden yapılması kararı alınmıştır" denildi.

"10 gün için kişi başına 5 adet maske verilecek"

Açıklamada süreç ile alakalı ise şunlar kaydedildi:

"Sağlık Bakanlığının temin edeceği maskeler İstanbul Ecza Koop, Selçuk Ecza ve Allianz Healthcare depolarına ulaştırılacak ve eczanelerimize dağıtımı yapılacaktır. Eczanelerimizin sadece bir depo üzerinden 500 adet (10 kutu) maske talebinde bulunması gerekmektedir. Talepler Bakanlık tarafından takip edileceği için tek bir depo üzerinden talepte bulunulması önemlidir. 20-65 yaş arasındaki vatandaşlarımıza "10 gün için kişi başına 5 adet maske" verilecektir. 

Vatandaşlarımız, Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonlarına gönderilecek mesajdaki kodu eczanelerimize bildirerek maske alabilecektir. Eczacılarımız, bu kodu TİTCK tarafından İTS veya Reçetem Sisteminde açılacak yeni bir butona girecektir. TİTCK tarafından hangi sistemin kullanılacağı belirlendikten sonra sizlerle ayrıca paylaşılacaktır.

Soylu: "Maskeler tüm Türkiye'deki eczanelerden dağıtılacak"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Star Haber'de maske dağıtımıyla ilgili bilgi verdi. Bir yanlış anlaşılmayı düzelten Soylu, "Maske dağıtımı uygulaması sadece İstanbul'da yapılmayacak. Bu karar hemen hemen tüm Türkiye'yi şamil bir karardır. Türkiye'de maskeler eczaneler vasıtasıyla paylaşılacak" dedi. Soylu, "Milyonlarca maske PTT ve marketler başta olmak üzere çeşitli vasıtalarla Türkiye'ye dağıtılacak" diye ekledi.

Ne olmuştu?

Erdoğan Kabine Toplantısı Sonrası Konuştu: "Parayla Maske Satışı Yasaktır" - onedio.com
Erdoğan Kabine Toplantısı Sonrası Konuştu: "Parayla Maske Satışı Yasaktır" - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir