Türk Çocuklarının Hayali Arkadaşlarının Olmamasının 9 Sebebi

-

Hayali arkadaş Amerikan çocuklarının hobisidir. Eğer bir çocuk yalnızsa ve film korku unsurları barındırıyorsa o filmde %100 hayali arkadaş vardır. Peki bizde neden olmuyor? İşte bunun 9 sebebi.

1. Ailesi hayali arkadaşını öğrendiği an evden kovar

Yabancı çocukların, özellikle Amerikalı çocukların hayali arkadaşları ailesi tarafından anında kabul görür. Hatta öyle ilgilenirler ki çocuğun adını, yaşını, neler yaptığını falan sorarlar. Çocuk bir kabahat işleyip de suçu hayali arkadaşının üzerine attığında ailesi hemen bu durumu kabullenir, hayali arkadaşı azarlar, çocuğa 'arkadaşına söyle bir daha yapmasın' diye tembih verir. Fakat bu durum bizde olduğunda, çocuk annesinin fincan takımını kırıp da suçu hayali arkadaşının üzerine attığında bu durum "çocuk savunma mekanizması geliştirmiş" olarak değil de, "bu oğlan iyice delirdi" şeklinde yorumlanır. Senin de onun da bacaklarını kırarım, bir daha hayali mayali diye adını anarsan yıpratırım seni denerek çocuk hayali arkadaşa karşı doldurulur. Ailesinin kati bir dille reddettiği hayali arkadaşı çocuğun daha fazla sırtında taşıması mümkün değildir. Hayali arkadaşların Türk aile yapısı içerisinde kendisine yer bulması olası değildir.

2. Gerçek arkadaş sayısı yeterlidir

Hayali arkadaş sahibi çocuklar genelde tek çocuktur ve çok fazla arkadaşları yoktur. Amerikan banliyölerinde, izole evlerde yaşayan, içine kapanık çocuklardır. Anne babası da genellikle çalışan bu çocuklar mecburen kendilerine hayali arkadaşlar yaratırlar. Dertlerini, tasalarını, üzüntülerini, öfkelerini bu arkadaşlarla paylaşırlar. Oysa Türk çocuklarının etrafında mebzul miktarda arkadaş, kardeş, kuzen, vs. bulunur. Her şeyini paylaşabildiği kişi sayısı oldukça yeterlidir, bu yüzdendir ki Türk çocukları hayali arkadaşa ihtiyaç duymaz. Hayali arkadaşı olanların da onunla paylaşabileceği bir şey yoktur. Hayali arkadaş yaratıp da bir merhaba merhaba ilişki kurmanın gerçekten de mantığı yoktur.

3. Arkadaş hayal etmeye vakitleri yoktur

Teog senin, lys benim, seviye belirleme, lgs, ödev, vb. derken Türk çocuğunun hayali arkadaş bulmaya vakti yoktur. Ders çalışması gerekirken hayali arkadaşıyla muhabbet ettiğini annesi babası görse o hayali çocuğu buhar eder, çocuğu da kırar. Çünkü Türkiye bir sınavlar ülkesidir ve çocuklar geleceğini kurtarmak, ekmeklerini ellerine almak için ilkokuldan itibaren sürekli ders çalışmak, dershaneye gitmek, özel dersler almak zorundadır. Sabah 6 akçam 5 mesai yapan, kalan vakitlerinde de ders çalışması gereken çocuğun hayali arkadaşı olsa olsa matematik öğretmeni olur.

4. Hayali arkadaşa hoşgörü sıfır olduğu için hayali arkadaş kısa sürede evden kaçar

Hayali arkadaş genellikle çocuğun üstlenmek istemediği olayları yıkmak için kullanılır. Vazo mu kırıldı, hop hayali arkadaş kırdı; altına mı kaçırdı, gelsin hayali arkadaş; ders mi çalışmadı, suçlusu tabii ki hayali arkadaş. Psikolog destekli aileler de bu durumu kabullenir ve hoşgörüyle yaklaşarak hayali arkadaşın da ihtiyaçlarını karşılamaya yönelir. Oysa bizde hayali arkadaşa tahammül sıfıra yakındır. Hayali arkadaşın işlediği kabahatlerden de çocuk sorumlu tutulur, ona verilecek tüm cezalar çocuğa verilir. Bu kadar hoşgörüsüz bir ortamda hayali arkadaşların barınması mümkün değildir. Hayali de olsa bir onuru gururu vardır, istenmediği yerde çok durmaz çeker gider.

5. Kimseyi inandıramaz

Hayali arkadaş Amerikalı çocukların vazgeçilmez bir parçasıdır. Çocuklar hayali arkadaşım var der demez ona inanılır, hayali arkadaşını tarif etmesi istenir, onunla şakalaşılır falan. Ancak bir Türk çocuğunun ailesini, çevresini hayali arkadaşa inandırması bir hayli zordur. Ne derse desin, çocuğu ne kadar tarif ederse etsin, onunla geçirdiği zamanı ne kadar anlatırsa anlatsın karşısındaki "he yav he" diyeceği için. Çocuk bir süre sonra bu durumdan yılacak, sorana "yok hayali mayali" diye sinire kesecektir.

6. Hayali arkadaşı ile vakit geçiremediği için bir-iki gün sonra ayrılırlar

Hayali arkadaşın besini ilgidir. Yemez, içmez, uyumaz, sadece seninle konuşur. Ama sen ona vakit ayırmazsan, onunla konuşmazsan, onunla oyunlar oynamaz, suçları onun üzerine atmazsan hayali arkadaşın çok fazla durmaz gider. İşte tam da Türk çocuğunun başına gelen budur; Bir hayali arkadaş yaratır, üstüne bir iki suç atar, bir iki defa oyun oynar ama daha sonra hayali arkadaştan sıkılır. Vakit geçirmemeye, onunla konuşmamaya başlar, hal böyle olunca da hayali arkadaş ile yolları kısa sürede ayrılır. Caillou izlemek varken kim hayali arkadaşın derdini sıkıntısını çeker?

7. Kısa sürede bir hayali arkadaşı olduğunu unutur, garibi ilgisizlikten öldürür

Sırf özentiden hayali arkadaş yaratırsan olacağı budur. Çocuk TV'de gördüğü her şeyi istemenin bir sonucu olarak yarattığı hayali arkadaşı iki günde unutur. Yıllar sonra "aa benim bir hayali arkadaşım vardı" diye anımsar ama ismini bile aklına getiremez.

8. Hayali arkadaş hayal edemez

Amerikalı çocuklar yüzlerce çizgi filmden, çocuk filminden, çizgi romanlardan beslenirken, sadece Pepee'den, biraz da Caillou'dan beslenen bir çocuğun bir arkadaş hayal etmesi bir hayli zordur.

9. Hayali arkadaş yaratma amacı boşa düştüğü için kendi kendine gönderir

Amerikalı çocuk yalnızlığını, derdini paylaşmak, okulda dayak yediği kabadayı çocukları anlatmak için hayali arkadaş yaratır, arada da uygun düşerse üstüne birkaç defa suç atmak da bir beis görmezken, Türk çocuğu hayali arkadaşı sadece üstüne suç atmak için yaratacak pragmatizme sahiptir. Ancak daha önceden bunun kabul görmeyeceğini, ailenin hayali arkadaşı havayı tokatlayarak döveceğini belirtmiştik. E suçu üzerine atamadıktan sonra neye lazım hayali arkadaş?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eylul-basak-varol

Benimde küçükken hayali arkadaşım vardı şimdi hergün nereye gitti büyüdün diye terk mi etti diye soruyolar ama küçükken inandıramıyodum gerçek olduğuna hatta bigün kağıda çizip kesmiştim hep yanımda o kağıdı gezdiriyodum anneme babamada bak gerçek işte yanımda diyodum :D

fearless

ben çözümü hayali arkadaşımdan kimseye bahsetmemekte buluyodum. evin içinde saklanıyodu, benim dolabımda uyuyodu. gizli gizli konuşuyodum onunla :D

frkncn4

Amerika'lı çocukların da yok emin ol. Kitap okuyan, hikayeler dinleyen çocuğun olur hayali arkadaşı çizgi filmler kendini becersin. Evet kendinlerini becersinler çünkü bu sözü kullanmak istiyordum :D

blackcat

Valla benim vardı :D

zulfiye.akgul.7

benim vardı küçükken annem babamda inanırdı :) ama büyükçe dertler geldikçe insan unutuyor. unuttum garibi :)

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriLYSTEOGanneoyun
Görüş Bildir