Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tüm Dünyadan Mültecilerin Zorlu Yolculuklarında Yanlarına Aldığı Nesneler ve Hikayeleri

 > 
53PAYLAŞIM

Fotoğrafçı James Mollison ve Time dergisi yazarı Megan Gibson röportaj yapabilmek için Avusturya'ya gidip dünyanın dört bir yanından mültecilerin ölümle sonuçlanabilmesi çok yüksek ihtimalli bu yolculuklarında yanlarına aldıkları eşyaları fotoğraflayıp yürek dağlayan hikayelerini öğrendiler. Megan Gibson'un Time dergisinde yayımlanan makalesiyle ve James Mollison da kendi web sitesinde paylaştığı fotoğraflarla mültecilerin ne kadar zor şartlar altında bu yolculuklara çıktığını tekrar tüm dünyaya gösterdiler.

1. Muhammed 7 yaşında Suriyeli

Muhammed'in 35 yaşındaki babası Ammar şöyle diyor: "Botun içindeydik ve insan kaçakçıları her şeyimizi almıştı. Üzerimizde sadece giydiğimiz kıyafetler vardı."

2. Kabir 23 yaşında Afgan

"Bir gün annem kayboldu. Hırvatistan'da erkekleri ve kadınları birbirinden ayırmışlardı. Bu fotoğrafı iki ay önce çekmiştim. Annemi tanıyan birilerinin olmasını umut ediyorum. Tek isteğimiz Almanya'ya gitmek."

3. Marie 32 yaşında Demokratik Kongo Cumhuriyeti vatandaşı

"Diabet hastasıyım. Her gün düzenli olarak insülin kullanmak zorundayım. Yolculuk sırasında denizdeyken bütün dengemi kaybetmiştim. İnsan kaçakçıları batmamak için bütün çantalarımızı denize atmamızı istedi. Bu şırıngaları da sağlık görevlilerinden aldım."

4. Parisa 15 yaşında Afgan

"İki aydır yolculuk yapıyoruz ve İsveç'e gidiyoruz. Neresi olduğunu bilmiyorum. Bu çantayı altı ay önce almıştım. İçinde kaçakçıların bizi sınırdan geçirmek için lazım olan evraklar var."

5. Muhammed Afgan

"Ailem bana bu yüzüğü Afganistan'dan gönderdi. Bu bir haç. Ben Müslümanım ama Hristiyanların peygamberine de inanıyorum. Bu göstermeyi sevdiğim dini bir sembol. Aynı zamanda ailemden bana kalan hatıra.

6. Solda Kader 9 yaşında, sağda Muhammed 10 yaşında ve ortada Caesar 3 yaşında Suriyeliler

Çocukların annesi 26 yaşındaki Shakrea şöyle diyor: "Buraya botla geldik. Hiçbir şeyimiz yoktu. Bu bisküvileri de burada verdiler. Çocuklarla bu yolculuğa çıkmak gerçekten zor."

7. Ahmad 27 yaşında Suriyeli

"Babam (fotoğrafta üstte) avukat. Annem ve kardeşlerimle birlikte Kuveyt'teler. Suriye'de kimsem kalmadı. Bunlar (fotoğrafta altta) arkadaşlarımın üniversitedeyken bir partide çekilmiş fotoğrafları. Akşam yemeği için böyle giyinmiştik. Bütün arkadaşlarım şu an Suriye, Türkiye ve Kuveyt'te. Hepimiz ayrıldık.

8. Aisha 14 yaşında Suriyeli

"Şarj aletimi yanıma aldım çünkü telefonumu açık tutmak ve İsveç'teki arkadaşımla iletişim halinde olmak zorundayım. Oraya onun yanında yaşamaya gidiyoruz. Yolculuk sırasında ailem uzun süre ayrı kaldı ve telefonum çalışmıyordu. Bu gerçekten korkunç bir durum."

9. Parastoo 23 yaşında, Nouradin 15 aylık ve Mohsen 31 yaşında İranlılar

İtalya'ya gidiyoruz. Bu kolyeyi bir sene önce İran'dan almıştım. İçinde Kur'an'dan bazı kısımların yer aldığı yazılar var. Şans getirmesi için takıyorum. İşe yaradı ve buradayız.

10. Mariam 56 yaşında Suriyeli

"Bunu ağrılarım için kullanıyorum. Yolculuk sırasında dizlerimin durumu çok kötüydü. Her gün baş ağrısı çektim. Güneş başımı çok ağrıtıyordu ve çok sıcaktı."

11. Abdullah 9 yaşında Türkmen

"Bütün oyuncaklarımı bırakmak zorunda kaldım. Ne zaman eve döneceğimizi bilemiyorum."

12. Ahmad 17 yaşında Suriyeli

"Bana bu saati arkadaşım verdi. Kardeşim gibiydi. Hala Suriye'de ve bir hafta sonra buraya gelecek. Bu saat bana anılarımı taze tutmamda yardımcı oluyor."

13. Muhammed 22 yaşında Iraklı

Hiçbir şeyim yok, çantam yok. Göründüğüm gibiyim. Fransa'ya gitmek istiyorum çünkü Fransızca biliyorum."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
furkan-merakli

#6 e bi şey götürmemişler ki bisküvileri de burada verdiler diyor kadın amk

the_war

Kirli oyunlar yüzünden yerinden yurdundan edilen insanlar, umut yolculuğu peşinde canlarından oluyorlar, sıcacık evlerinde oturanlar da saçma sapan yorumlar yazıyorlar. Onlarda evsiz yurtsuz kaldıklarını ve ailelerinin bu yollarda öldüğünü bir düşünsünler bakalım, o zaman dank edecek mi?

rabia-vardar

8. 14se ben neyim amk

oziii

Türkiyeye gelmesinler ne demektir,lütfen biraz daha duyarlı olalım yaşamak herkesin hakkı ve kimse bile bile ölmek istemez herkesin ailesi..sevdikleri var..

seytantuylu

Başımıza gelmediği için empati kuramıyoruz doğal olarak. Ama şu fotolara bakıp hikayelerini okuyan birinin içi cız etmiyorsa, gerçekten durum kötü demektir.

Görüş Bildir