Tüm Dünya Evde, Onlar Sokakta: Koronavirüsün Çıktığı Vuhan'da Yeni Yıl Kutlamaları

 > 
9PAYLAŞIM

Pek çok ülke sıkı önlemler altında ve kutlamalar olmaksızın 2021'e girerken koronavirüs salgının ortaya çıktığı Vuhan'da insanlar yeni yıla sokaklarda 'merhaba' dedi.

2021'e ilk giren ülkelerden biri olan Avustralya'da Sidney kentinin sembolü Opera Binası'nın önünde geleneksel havai fişek gösterisi yapıldı, ama buna sadece limandaki teknelerle içindeki az sayıda kişi tanık oldu. 

Avustralyalılar gösteriyi evde TV'den izledi. 

Çin'in başkenti Pekin'de geleneksel ışık gösterisi iptal oldu, Rusya'nın başkenti Moskova'da Kızıl Meydan, Britanya'nın başkenti Londra'nın Trafalgar Meydanı, İspanya'nın başkenti Madrid'de Sol Meydanı'nın etrafı barikatlarla çevrildi.

İtalya'nın başkenti Roma'da geleneksel nehir atlayışları yapılmadı, Vatikan'ın Aziz Petrus Meydanı boş kaldı, Papa bu kez kitleler için Yeni Yıl Ayini yapmadı.

20 milyon İngiliz ev hapsinde

Koronavirüsün mutasyon geçirmiş yeni varyantının yüzde 70 daha bulaşıcı halde kasıp kavurduğu Britanya'da bulaşın en yoğun bölgelerde yaşayan 20 milyon kişi, evden çıkmama talimatı altına alındı.

Times Meydanı sadece sağlık çalışanlarına açıldı

ABD'nin New York kentinin eğlence merkezlerinden Times Meydanı'nda geleneksel geri sayıma, bu kez yüz binlerin değil, sadece doktorlar, hemşireler, sağlık çalışanlarının katılımına açık olduğu, ailelerinin daha geride sosyal mesafe içinde durması gerektiği açıklandı.

Fransa'da yılbaşı partilerine karşı 100 bin polis ve jandarma

Türkiye dahil pek çok ülkede yeni yılda gece sokağa çıkma yasağı ya da tümden kapanma vardı. 

67 milyon nüfuslu Fransa'da sokağa çıkma yasağının bozulmaması ve Yeni Yıl partilerine izin verilmemesi için 100 binden fazla polis ve jandarma görevlendirildi.

Vuhan'da yeni yıl böyle kutlandı

Koronavirüs salgınının başladığı yer olan Vuhan kentinde virüs vakasının sıfırlandığı iddia edildiğinden, meydanda toplanan maskeli gençler kutlama yaptı.

İşte kutlamadan Reuters'ın geçtiği fotoğraflar 📷

Sputnik Türkiye ve Reuters

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir