Görüş Bildir
Haberler
Tüm Dünya Alarmda! Moderna, Omicron Aşısı İçin Tarih Verdi

Tüm Dünya Alarmda! Moderna, Omicron Aşısı İçin Tarih Verdi

Batuhan
29.11.2021 - 13:04

ABD’li ilaç şirketi Moderna, 2022'nin başlarına kadar koronavirüsün endişe veren Omicron varyantıyla mücadele etmek için güncellenmiş bir aşıyı piyasaya sürebileceğini duyurdu. Moderna’nın hali hazırda Kovid-19’a karşı geliştirdiği, Pfizer/BioNTech’inkine benzer bir mRNA aşısı bulunuyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Moderna’nın baş sağlık sorumlusu Paul Burton,  BBC'nin 'Andrew Marr Show' adlı programında Omicron varyantına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Burton, 'Mevcut aşının önümüzdeki birkaç hafta içinde yeni varyanta karşı koruma yeteneğini öğreneceğiz. Eğer, yepyeni bir aşı yapmamız gerekirse, 2022'nin başlarında geniş miktarda kullanım için hazır olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

"ABD'ye çoktan ulaşmış olabilir"

"ABD'ye çoktan ulaşmış olabilir"

Bununla birlikte, bilim insanları ve politikacılar, ilk kez Güney Afrika'da tespit edilen Omicron varyantının dünyaya kolayca yayılabileceği konusunda uyardı. ABD'de Başkan Joe Biden’ın danışmanı ve bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Anthony Fauci, Omicron’un muhtemelen ABD’ye çoktan varmış olabileceği konusunda uyardı. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Omicron'u en tehditkar koronavirüs varyantlarına tanımlamak için kullanılan 'endişe verici varyant' olarak etiketledi. Dünyada tüm yaz boyunca yükselen Delta ı bu tanımlamaya en son giren varyantı. Ancak, uzmanlar Omicron’un Delta’dan onlarca kat daha fazla mutasyona sahip olduğunu vurguladı. 

Öte yandan, henüz mevcut Kovid-19 aşılarının varyanta karşı koruma sağlayıp sağlamadığı belli değil. Omicron,  Kovid-19’un aşısının ardından vücutta gelişen antikorlardan kaçmasını kolaylaştırabilecek 30’dan fazla mutasyona sahip. Bu mutasyonların, varyantın aşılanmış insanlar arasında bile kolayca yayılmasına neden olabileceği düşünülüyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
3
2
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Halil Değerli

Bilgisayarlara anti virüs programı yazan firmalar ile virüs yayan firmalar aynıydı bir zamanlar... .... 🤪😡😠

arslanoglu

Her Vartanya bir aşı, kevgir olur vücut