Görüş Bildir
Haberler
TÜİK Başkanı Dinçer, Kılıçdaroğlu'na Randevu Vermeme Nedenini Açıkladı

TÜİK Başkanı Dinçer, Kılıçdaroğlu'na Randevu Vermeme Nedenini Açıkladı

Batuhan
27.12.2021 - 07:56

TÜİK Başkanı Prof. Sait Erdal Dinçer, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na randevu vermemesi ile ilgili 'Kurumu siyasi tartışmaların bir parçası haline getirmek istemedim. Bu kurum siyasetten uzak, tartışmalardan uzak kalıp, ülkenin en kritik verilerini üretmeli. Çok hayati bir iş bu. Görüşmeme nedenimiz budur' dedi

TÜİK Başkanı Dinçer, kurumun açıkladığı ve tartışmalara neden olan enflasyon, işsizlik, büyüme gibi istatistikler ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na randevu verilmemesi konularına ilişkin konuştu.

"Kurumu da siyasi tartışmaların parçası olmaması için korumaya çalıştım"

"Kurumu da siyasi tartışmaların parçası olmaması için korumaya çalıştım"

Habertürk'ten Kemal Öztürk'e açıklamalarda bulunan Dinçer, 'CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmeyi kabul etmediniz?' sorusunu şöyle yanıtladı:

'Kurumu siyasi tartışmaların bir parçası haline getirmek istemedim. Bu kurum siyasetten uzak, tartışmalardan uzak kalıp, ülkenin en kritik verilerini üretmeli. Çok hayati bir iş bu. Görüşmeme nedenimiz budur'

Dinçer, 'Ancak görüşmeyerek sanki sakladığınız bir şey varmış gibi imaj yarattınız. İnsanların kuruma güveni sarsıldı' ifadelerine ise 'Biz aslında Aralık ayı içinde kurumu basına ve konu uzmanlarına açmayı planlıyorduk. Hatta alternatif enflasyon ölçen Prof. Veysel Ulusoy ve ekibini de davet edecektik. Kendisiyle görüştüm. Zaman planlaması yapıyorduk. Sonra da ekonomi ve finans yazarlarını, uzmanları davet edecektik. Fakat Sayın Kılıçdaroğlu’nun aniden talebi tüm bu çalışmaları ertelememize neden oldu. Ben gerçekten hayatım boyunca hiç siyasetle uğraşmadım. Tüm hayatım akademi. Kurumu da siyasi tartışmaların parçası olmaması için korumaya çalıştım. Belki sonuçları farklı oldu. Ancak niyetim kurumu dışa kapatmak asla değildir' şeklinde yanıt verdi.

'ENAG ile yüzleşme olacak'

'ENAG ile yüzleşme olacak'

Özer ayrıca, yazısında, 'Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) Prof. Veysel Ulusoy başkanlığında bir süredir bağımsız enflasyon ölçümü yapıyor. Onların bulduğu enflasyon oranı % 58, TÜİK’in ise %21. Arada büyük bir uçurum var' ifadelerini kullandı.

TÜİK ile ENAG'ın yüzleşeceğini aktaran Özer, 'Başkan Dinçer, ENAG Başkanı Veysel Ulusoy ile ekibini kuruma çağırıp, uzamanlar olarak nasıl hesaplama yaptıklarını, hatanın nerede olduğunu tartışmak istiyor. Önümüzdeki günlerde bu yüzleşme gerçekleşecek' bilgisini aktardı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
30
24
19
5
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Erebus41

Bu yalanı çok düşünmüş olmalısın :D

Kaan Bey

Desene "emir büyük yerden" diye, ne diye boşa şov yapıyorsun ki.

Emre Öztürk

hatanın nerede olduğunu tartışmak istiyor. :D

Emre Öztürk

hesaplama yaptığın marketi değiştir. olay çözülür.