Trump’tan Rahip Brunson ile İlgili Yeni Tweet: 'Masum Birinin Serbest Bırakılması İçin Hiçbir Şey Vermeyeceğiz'

 > 
901PAYLAŞIM

Türkiye ile ABD arasındaki Rahip Brunson krizi karşılıklı yaptırımlar ve sert açıklamalar ile sürüyor.  ABD Başkanı Trump kabine toplantısında "Türkiye'nin iyi bir dost olmadığının ortaya çıktığını" söyledi. Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise Brunson'ın bir an önce serbest bırakılmaması durumunda yeni yaptırımların gelmekte olduğuna işaret etti. Trump'ın sözlerine yanıt veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD gerçek dostun kim olduğunu bilmiyor, göremiyor" dedi.

İlerleyen saatlerde Trump’tan yeni bir Türkiye mesajı geldi.

Trump Twitter mesajında, "Türkiye ABD’den yıllarca faydalandı. Şimdi de muhteşem Hristiyan rahibimizi bırakmıyorlar. Kendisinden bizi vatansever bir rehine olarak temsil etmesini istemek durumunda kalıyorum. Masum bir insanın serbest kalması için karşılığında hiçbir şey vermeyeceğiz. Türkiye ile ilişkilerimizi azaltıyoruz" dedi.

"Adil ve doğru değil"

BBC Türkçe'nin Bloomberg'den aktardığı haberde, ABD Başkanı Donald Trump'ın da dünkü kabine toplantısında da Türkiye'nin iyi bir dost olmadığının ortaya çıktığını söylediği belirtildi.

Trump, Türkiye için bir kişinin, adını vermediği bir ülkede serbest bırakılmasını sağladığını ancak buna rağmen Brunson'ın serbest bırakılmadığını söyledi.

Haberde, Trump'ın Erdoğan ile yaptığı görüşmeye işaret ederek, "Birisini bir yerden çıkartmak konusunda yardıma ihtiyacı vardı, bana geldi. Harika pastörümüzü ise tutmak istiyorlar. Adil değil. Doğru değil" dediği aktarıldı.

"Brunson serbest kalmazsa yapmayı planladığımız daha fazla şey var"

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin

Trump daha sonra Mnuchin'e yaptırımlar konusundaki son durumu sordu.

Mnuchin de, "Bazı kabine üyelerine yaptırım uygulamaya başladık. Eğer (Brunson'ı) hızla serbest bırakmazlarsa, sizinle de birlikte çalışarak, yapmayı planladığımız daha fazla şey var" dedi.

Trump, kabine toplantısında herhangi bir ülke adı ya da detay vermedi. Ancak daha önce ABD basınında çıkan haberlerde, Trump'ın İsrail'de tutuklu bulunan Türkiye vatandaşı Ebru Özkan'ın serbest bırakılması için devreye girdiği öne sürülmüştü.

Washington Post'tan Takas İddiası: 'Trump ile Erdoğan, Rahip Brunson'a Karşı Ebru Özkan İçin Anlaşmıştı' - onedio.com
Washington Post'tan Takas İddiası: 'Trump ile Erdoğan, Rahip Brunson'a Karşı Ebru Özkan İçin Anlaşmıştı' - onedio.com

Çavuşoğlu: "ABD gerçek dostun kim olduğunu bilmiyor"

10. Büyükelçiler Konferansı'nın kapanışında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir gazetecinin "ABD Başkanı Donald Trump'ın 'Türkiye iyi bir dost olmadığını kanıtladı.' şeklindeki açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz ?" sorusuna "ABD, gerçek dostun kim olduğunu bilmiyor, göremiyor" yanıtını verdi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin ABD'ye saldıran kişileri desteklemediğine ve terör örgütüne silah vermediğine dikkati çekerek, "Terör örgütüne binlerce tır silah vermek mi dostluğa aykırı, yasal bir sürecin Türkiye'de işlemesi mi?" dedi. ABD'li muhataplarına defalarca yaptırım ve baskının Türkiye'ye işlemeyeceğini söylediklerini aktaran Çavuşoğlu, dostane ve hukuk çerçevesinde çözüm yaklaşımı olması halinde gerginliğe de gerek olmayacağını belirtti.

Washington Büyükelçisi Kılıç'tan ABD'li senatör ile görüşme

Öte yandan ABD'de Cumhuriyetçilerin önemli isimlerinden Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham ile Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç bir araya gelerek, Türkiye'de yargılanmasına devam edilen Amerikalı papaz Andrew Brunson konusu da dahil ikili ilişkilerin değerlendirildiği görüşme yaptı.

Senatör Graham ile Büyükelçi Kılıç, görüşmeye ilişkin sosyal medya hesapları üzerinden açıklamalar yaptı.

Graham paylaşımında, "Bugün Türkiye Büyükelçisi ile papaz Brunson ve diğer konular hakkında samimi ve verimli bir toplantı gerçekleştirdim." ifadesini kullandı.

Graham'in sosyal medya paylaşımının hemen ardından Büyükelçi Kılıç da Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

Kılıç,  "Diplomatik kanalların açık tutulması gereği üzerinde mutabık kaldık" dedi.

Graham hafta sonunda Amerikan televizyon kanalı Fox TV'de yaptığı açıklamalarda "Türkiye ile ilişkilerin tamir edilmesi çağrısında" bulunmuştu.

Büyükelçi Kılıç, ayrıca pazartesi günü Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile Beyaz Saray'da bir görüşme yapmıştı.

 Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton 

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Brunson'ın serbest kalması gerektiğini söylemiş ve "Türkiye, Başkan Trump’ın kararlılığını test etmemeli" diyerek tehdit etmişti.

ABD Tehditlerini Sürdürüyor: 'Türkiye, Başkan Trump’ın Kararlılığını Test Etmesin' - onedio.com
ABD Tehditlerini Sürdürüyor: 'Türkiye, Başkan Trump’ın Kararlılığını Test Etmesin' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir