ABD Tehditlerini Sürdürüyor: 'Türkiye, Başkan Trump’ın Kararlılığını Test Etmesin'

 > -

Ev hapsinde olan Rahip Brunson'un serbest bırakılması gerektiğini söyleyen ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, tehditvari mesaj verdi: "Türkiye, Başkan Trump’ın kararlılığını test etmemeli."

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Rahip Brunson ile ilgili Ankara'ya yeni bir mesaj verdi. Brunson'ın serbest bırakılması çağrısını yineleyen Pence, Twitter hesabından şöyle dedi: 

"Rahip Brunson Türkiye’de tutuklu masum bir insan ve hukuk kurallarına göre serbest kalması gerekir. Türkiye, Başkan Trump’ın kararlılığını test etmemeli. Trump, yurtdışında haksız yere tutuklanan Amerikalılar’ın Amerika’ya, eve dönmeleri konusunda kararlı"

Pence, ardından ikinci bir mesaj daha attı. Amerikalılardan, Brunson'ın eve dönmesi için dua etmelerini isteyen Pence, şu ifadeleri kullandı:

"Başkan ve ben, Rahip Brunson’un serbest kalması ve ailesine, arkadaşlarıva ve Amerika’daki kilisesine dönmesi konusunda kararlı olmaya devam edeceğiz. Her Amerikalı Rahip Brunson ve eşi Noreen için, inançlı Brunson’un eve dönmesi için dua etmeli"

"Çelik vergisi Brunson'ın serbest bırakılmasıyla kaldırılmaz"

Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, günlük basın brifinginde Türk-Amerikan ilişkilerindeki son gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'de yargılanmasına devam edilen Brunson'ın serbest kalması durumunda nasıl bir gelişmenin olabileceği şeklindeki bir soruya Sanders, şu cevabı verdi: 

"Şu anda geçerli olan çelik vergisi, Rahip Brunson'ın serbest bırakılmasıyla kaldırılmaz. Çünkü bunlar ulusal güvenliğimizle ilgili. Ancak Brunson ve (ABD'nin gündeme getirdiği) diğer kişilerle ilgili Türkiye'ye getirilen yaptırımları o noktada gözden geçiririz."

"Türkiye ilave vergileri 'misilleme' amacıyla getirdi"

Bir diğer soru üzerine Sanders, ABD'nin Türkiye'ye getirdiği ilave çelik ve alüminyum gümrük vergilerinin "ABD'nin ulusal güvenliğine" binaen getirildiğini, ancak Türkiye'nin ABD'ye karşı getirdiği son ilave gümrük vergilerinin ise "misilleme" olduğunu savundu.

Yüzde 100 Artış: ABD Ürünlerinin İthalatına Ek Vergi Resmi Gazete'de Yayımlandı - onedio.com
Yüzde 100 Artış: ABD Ürünlerinin İthalatına Ek Vergi Resmi Gazete'de Yayımlandı - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir