Toplum ve Aile Baskısı Yüzünden Kızlık Zarı Diktiren Kadınların Yaşadığı Süreci ve Travmaları Biliyor musunuz?

1.5bPAYLAŞIM

Kızlık zarı dikimi veya diğer adıyla himenoplasti, aile ve toplum baskısı nedeniyle Türkiye'de hala birçok kadının yaptırmak zorunda kaldığı bir operasyon olarak karşımıza çıkıyor. Kızlık zarı dikimi operasyonları geçici ve kalıcı kızlık zarı dikimi olmak üzere ikiye ayrılıyor. İşlem 5 ila 15 dakika arasında sürse de yaptıran kadınlarda ömür boyu silinmeyecek büyük travmalara yol açıyor...

Kaynak: BBC News Türkçe

Bekaret, dünyada ve Türkiye'de bazı kesimlerce hala büyük önem atfedilen bir olgu.

Aile ve çevre baskısı nedeniyle her yıl 10 binden fazla kadın kızlık zarını diktirmek için ameliyat olmak zorunda kalıyor. BBC News Türkçe'nin ulaştığı ve Pınar takma isimli bir kadın, bu operasyona neden ihtiyaç duyduğunu ve yaşadığı travmatik süreci anlattı...

4 yıllık sevgilisi tarafından ıssız bir tepeye götürülerek tecavüz edilen Pınar, olaydan sonra sevgilisinden hiç haber alamamış.

1 ay sonra kendisine tecavüz eden adamla iletişime geçen Pınar'ın "Bu durumun gerektiği ne varsa yapalım" mesajına gelen yanıt, "Babasının sahip çıkmadığı kızına ben mi sahip çıkacağım bir kanı için?" olmuş.

"Tecavüze uğramış bir kadına 'Hiç ölmeyi düşündün mü?' diye soramazsınız. Zaten o, ölümü düşünerek yaşamaya başlar..."

"Adli tıp uzmanlarıyla görüştüm; intihar edildiği zaman hamilelik veya cinsel istismar olup olmadığına bakılıyor mu diye. Bakılıyormuş. Benim elimden ölme hakkımı bile aldılar..."

Pınar'ın tecavüze uğradığını çok az kişi, kızlık zarını diktirdiğini ise yalnızca bir kişi biliyormuş...

Sosyolog Hande Güzel'in araştırmalarına göre, kızlık zarı diktiren kadınların yaşadığı temel duygulardan biri de yalnızlık. Etraflarına soramıyorlar ve sadece internet ortamında tanımadıkları insanlara bir şeyler sorarak o yalnızlığı gidermeye çalışıyorlar.

Pınar'ın yardımına da internette tanıştığı, adını dahi bilmediği ancak hikayesini çok iyi bildiği bu insanlar koşmuş...

Bu kişilerle işlem sonrasında nelere dikkat edilmesi gerektiği, işlem için hangi doktoru önerdikleri gibi konularda konuşarak süreçte birbirlerine destek olmuşlar.

Aile ve toplum baskısı nedeniyle kızlık zarı diktirme operasyonu yaptırmak zorunda kalan Pınar, aynı zamanda bu durumu partneri olacak kişiye anlattığında yaşayacağı şeylerden olan çekincesi nedeniyle de bu yola başvurmuş.

"Karşı taraf sizi kullanabilir. Veya sizinle evlenip daha sonrasında sinirlendiğinde başınıza kakabilir. Hangimizin eşi geçmişte yaşadığımız ya da ailemizle olan bir şeyi başımıza kakmıyor? Kaldı ki böyle bir konuda kakmayacak... Hiç kimse yok. Bundan dolayı biz bekarete önem veriyoruz. Toplumun baskısı olmasaydı ben o ameliyat masasına asla yatmazdım."

Kızlık zarı dikimi operasyonu, diğer adıyla himenoplastinin fiyatları 2500-5000 TL arasında değişiyor.

Fiyatların belirlenmesinde doktor, operasyonun türü ve operasyonun yapılacağı il de etkili oluyor. Operasyonu yaptırmak isteyenlerin sayısı özellikle de düğün sezonunda artıyor.

Geçici ya da kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatları oluyor...

Geçici kızlık zarı dikiminde işlemden 5 ila 10 gün arasında dikiş eridiğinden kan akması için o süre zarfında ilişkiye girilmesi gerekiyor. Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise ilişkiye girilene kadar herhangi bir bozulma görülmüyor. Kalıcı kızlık zarı işlemi yaklaşık 10-15 dakika, geçici kızlık zarı işlemi ise 5 dakikaya yakın sürüyor.

Türkiye'de birçok kişinin stresini yaşadığı kızlık zarı, aslında doğru sanılan yanlışlardan dolayı büyük bir şeymiş gibi algılanıyor.

Genital estetik doktoru olan Kübra Zengin Altıntaş'ın söylediğine göre, her ilk cinsel birleşmede kan gelmeyebiliyor. Çünkü her kadının kızlık zarı mukozadan oluşsa da o mukozanın içinden kan damarı geçmeyebilir. Doğal olarak da o yırtılmadan sonra kanama olmayabilir. Bir de esnek kızlık zarı vardır. Vajinal uyarılmasıyla oradaki açıklık artar ve içeri cinsel organın girmesiyle kanama olmayabilir.

Hande Güzel'in deyişiyle, Türkiye'de hala 'evlenilebilir bir kadın olma' algısı diye bir şey var...

Bu kadın da, bakire bir kadın. Ne yazık ki Türkiye'de bir erkeğin evlenmeden önce cinsel deneyimi yaşamış olması gerektiğini düşünenler, kadınlar bunu yaptığında ise kadınlar için '2. el' veya 'patlak' gibi kelimeler kullanabiliyor.

Tabii ki 'toplumdaki herkes bu konuda bilinçsiz' diye bir genelleme yapamayız.

Kadınların kendi bedenleriyle, cinsellikleriyle barıştığı ama toplumun tam barışamadığı bir dönemden geçiyoruz. Birçok kadını kızlık zarı ve cinsel deneyimler konusunda bilinçlendiren şey, sosyal medya oluyor. Elbette bunun birçok artısı olmasının yanı sıra eksisi de bulunuyor. Bilgi kirliliği nedeniyle hayati önem taşıyan konularda yanlış bilgilendirmeler yapılabiliyor. Bu nedenle kadınların doğru bir şekilde eğitilmesi önem taşıyor.

Konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için videoyu izleyebilirsiniz:

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Prezervatifi Utana Sıkıla Alandan İshalden Mahvolanlara: Bir Eczacıya Sorulabilecek En Aptal Soruların Cevabı! - onedio.com
Prezervatifi Utana Sıkıla Alandan İshalden Mahvolanlara: Bir Eczacıya Sorulabilecek En Aptal Soruların Cevabı! - onedio.com
10 Saniyelik Twerk Videosuyla 10 Dolar Kazanıyor: Cam Girl'lük Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şeyi Açıklıyoruz! - onedio.com
10 Saniyelik Twerk Videosuyla 10 Dolar Kazanıyor: Cam Girl'lük Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şeyi Açıklıyoruz! - onedio.com
LGBTIQ+, Beyin Göçü, Kadın - Erkek Eşitliği ve Daha Nicesi... X ve Z Kuşağı Farklı Konularda Ne Düşünüyor? - onedio.com
LGBTIQ+, Beyin Göçü, Kadın - Erkek Eşitliği ve Daha Nicesi... X ve Z Kuşağı Farklı Konularda Ne Düşünüyor? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emsalden-misal-olmaz.

sorun zar değil, başkalarıyla yatağa girip sonra evlenmek. orasına girmez başka şeyler yaparlar :)

hasan-goral

Kimi önemsemez kimi önemser. Önemseyen insanların çoğunu farklı kavramlarda nitelendiren insanlar olmuş yorumlarda. Birde şurdan düşünün. Kadın geçmişinde birçok ilişki yaşadı içlerinde cinsellikte buna dahil. Daha sonra sıkıldı ve istemeyerekte olsa eşini memnun edememeye başladı. Çünkü bu artık ona sıradan bir işmiş gibi geldi. Onuda geçtim bakire olmayan bir kadın eşini mutlu etmeye inandırmalı kendini. Kesinlikle karşı değilim bakire mi bakir mi. Ama işin psikolojik boyutlarıda var. Kadınlar tutturmuş bakire isteyen erkek penisinin boyuna güvenmiyor zırvalarından. Halbuki alakası yok. Kadın ilişkiyi dolu dolu yaşar erkeklerin korkusu bu sadece. Anlayabilen anlar. Saygılar.

ortalik-karisik

bakıre ısteyen adam kendısı bakır olacak once her cıcekten bal alıp ben bakıre ısterım demek yok. gercı bızde bakır erkek yok zaten ılle gıder yatar bırıyle ergenlık donemınde

bbbbb

Kıza tecavüz eden oç bir de kızın 4 yıllık sevgilisiymiş. Bre orospunun evladı bu kadar azdıysan kızla evleneydin de yapaydın, kızın başını niye yaktın piç kurusu. İnşallah burayı okuyordur döl israfı.

ortalik-karisik

kızlık zarı dıye bısey yok bunu dıkmeye para alıyorlar bıde sizi söğüşlüyorlar utanmadan bacım kanmayın böyle seylere. evlenecegınız kısıyle acık ve net konusun bunu kabul etmeyecek bırı ıle zaten omur felan gecmez cıkarın o kısıyı hayatınızdan bır an evel zaman kaybından baska bırsey degıl

filiz1.

şu kızlık zarı var mı yok mu bir karar verseler artık. burada resimlerle çeşitlerini koymuşlar. bazıları da yok zar falan efsane diyor. eee o zaman bu fotoğraflar, bilgiler nereden geliyor. ama ortak nokta vajinal ilişkisi olmayan insanlara alttan vajinal muayene yapılmaması. ee madem yok neden yapmıyorsnuz ilk ilişkiden önce. kendini kastığı için kanama oluyormuş ilk gece. ee kadınlar ilişkiye girdikten sonra otomatik olarak kendini muayenede de mi kasmamaya başlıyormuş ya da bakireler daha mı korkakmış muayene olurken. kızlık zarı olmasa bile açılması, uyum sağlaması gereken bir şeyler var işte. zar olmasa bile bir şşekilde kanama oluyor çoğu kişide. kadınların üzerindeki baskıyı azaltamak için yalan yanlış bilgiler yaymayın. bu şekilde olmaz.

develop-er

Hem var hem yok. Boş ver ya varsada yoksada kim takıyor bunları artık takacak adamıda bi siktir edin başınızdan gitsin bi zahmet. Seven zaten ona da bakmaz ona bakıyor ise zaten başka dertleri vardır.. Hem Kadın dediğin mutfakta aşçı, evde hizmetçi, yatakta O.. olucak derler sonrada bakire olucak, oldu canım.. lan bakire o kadar tecrübeyi nasıl edinsin dingil. :D

filiz1.

haklısın da hem şov yapıp duruyorlar aslında yok öyle bir şey diye. sonra başka videoda aman da bakire kızlarımıza karından bakıyoruz korkmanıza gerek yok falan diyor aynı doktorlar.

abdes_terligi

kızlık zarı denilen şey vajinanın girişindeki bir çıkıntıdan ibaret, bazı kadınlar zarsız doğuyor. Bazıları hamile kalsa bile yırtılmıyor, bazıları bakire olsa bile bisiklet sürerken yırtılıyor. Tek amacı küçük yaştaki kızların cinsel organını iltihap kapmaya karşı korumak. Namusla alakası yok.

Görüş Bildir