Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Topkapı Sarayı Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek

-
Abone ol

Fatih Sultan Mehmed’in 1453 yılında İstanbul’u fethetmesinden sonra 1460 yıllarında yapımına başlanan ve 1478 yılında tamamlanan Saray; Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasındaki tarihi İstanbul yarımadasının ucundaki Sarayburnu’nda bulunan Doğu Roma akropolü üzerindeki 700.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Fatih Sultan Mehmed’den itibaren otuzbirinci padişah Sultan Abdülmecid’e kadar yaklaşık dört yüz yıl süreyle imparatorluğun idare, eğitim ve sanat merkezi olarak kullanılmıştır. 19.yüzyılın ortalarında hanedanın Dolmabahçe Sarayı’na taşınması ile terkedilmiş olmasına rağmen önemini her zaman korumuştur.

Kaynak: http://www.globalblue.com/destinations/t...

1. Dünya'nın en eski ve en büyük sarayı.

1478 yılında yapımı tamamlanan Topkapı Sarayı kapladığı 400.000 m2'lik alan ile günümüze kadar ulaşan dünya'nın en eski ve en büyük sarayı olarak kabul edilir.

2. 1985 yılından beri Unesco Dünya Mirası Listesi'ndedir.

3. Gizemli harem

Sadece Harem içerisinde 400 adet oda bulunmaktadır.

4. Saray içerisinde bir medrese, cami, meclis hatta bir darphane bulunmaktaydı.

En kalabalık olduğu dönemlerde saray içerisinde yaklaşık 4.000 kişi yaşamaktaydı.

5. Sarayın mimarisinde, göçebe Türklerin ordugahlarından esinlenildiği görülmektedir.

6. Padişah 400 yıl boyunca İmparatorluğu Topkapı Sarayı'ndan yönetmiştir.

19. yüzyıl'da Dolmabahçe Sarayı yaptırılana kadar Padişah ve ailesi Topkapı Sarayı'nda ikamet etmekteydiler.

7. Dünya'nın en büyük elması

Topkapı Sarayı'nda, 86 karatlık, dünya'nın en büyük elmaslarından biri olarak kabul edilen Kaşıkçı Elmas'ı sergilenmektedir.

8. 3. Ahmet Çeşmesi

Lale Devri padişahı olarak bilinen 3. Ahmet, Topkapı Sarayı'nın hemen çıkışında Lale Devri'nin en önemli mimari örneklerinden birisi olarak kabul edilen 3. Ahmet Çeşmesi'ni yaptırmıştır.

9. Saray Mutfakları Sergisi

Saray Mutfakları Sergisi sahip olduğu 10.000 adetten fazla porselen parça ile alanında dünya'da önemli bir yere sahiptir.

10. Kutsal Emanetler

Kutsal Emanetler Sergi Salonu'nda, özellikle Yavuz Sultan Selim'in Mısır fethinden sonra İstanbul'a getirilmiş, İslam dinince öneme sahip bir çok eşya, obje sergilenmektedir.

backpackingistanbul.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir