Temizlik İşçiliği Yapan Üniversite Mezunu Genç Kadın: 'İş Bulduğum İçin Şanslıyım'

 > -

Erciyes Üniversitesi Meslek Yüksekokulu mezunu 25 yaşındaki Özge Özkan, kendi çabalarıyla iş bulamayınca İŞKUR'a başvuru yaptı. Kayseri Kocasinan Belediyesi'ne temizlik işçisi olarak 6 aylığına işe alınan Özkan'ın sözleşmesi gelecek hafta sona eriyor. Özkan, "Geçici de olsa iş bulabildiğim için çok şanslıyım" dedi...

Türkiye İş Kurumu'nun Toplum Yararına Çalışma programına katılan Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Meslek Yüksek Okulu mezunu 25 yaşındaki Özge Özkan, Kocasinan Belediyesi Park Bahçe ve Temizlik İşleri Müdürlüğü'nde işe alındı.

6 aylığına asgari ücretli olarak çalıştı

Elinde eldivenleri, ot süpürgesi ve  çöp topladığı poşetle Kayseri’nin merkez Kocasinan İlçesi'ndeki temizlik ile park-bahçe düzenlemesinde çalışan Özge Özkan, kendisi ve çalışma arkadaşlarının İş Kurumu sayesinde geçici olarak iş bulabildiğini ve  29 Eylül’de  6 aylık sözleşmeli çalışma sürelerinin sona ereceğini söyledi. Erciyes Üniversitesi Safiye Çıkrıkçı 2 yıllık Geleneksel El Sanatları  bölümünden mezun olan Özge Özkan, "İşsizlik kötü. Geçicide olsa iş bulabildiğim için şanslıyım" dedi.

Utanç Tablosu: OECD Raporuna Göre Türkiye'de Her Dört Üniversite Mezunundan Biri İşsiz - onedio.com
Utanç Tablosu: OECD Raporuna Göre Türkiye'de Her Dört Üniversite Mezunundan Biri İşsiz - onedio.com

İŞKUR tarafından istihdam edilenler 6 veya 9 aylığına sözleşmeli olarak işe alınıyor

Kayseri’de Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında çoğunluğu resmi daireler, kamu, kurum kuruluşları ve belediyelerde olmak üzere 6 veya 9 aylık geçici sürelerle asgari ücretten sözleşmeli olarak, 1310’u kadın olmak üzere 4 bin 3 kişi istihdam ediliyor.

İş Kurumu tarafından kurum ve kuruluşlara gönderilen işsizlerin büyük çoğunluğu, park-bahçe ve temizlik işlerinde en fazla 9 ay çalıştırılabiliyor. Süre sonunda kurum veya kuruluşlar performansından memnun kaldıkları işsizlerin çalışma süresini tek taraflı olarak uzatabiliyor veya kadroya alabiliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir