Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Telefon Bağımlılığınızı Kökten Çözmek İstiyorsanız Şu An Uygulayabileceğiniz Basit Bir Yöntem Var!

-
Abone ol

Günümüz toplumunda neredeyse hepimiz bilinçli ya da farkında olmadan cep telefonlarına bağımlı hale gelmiş durumdayız.

Bu telefon bağımlılığı, günlük aktiviteleri ve sosyal yaşantımızdaki etkinlikleri kısmen veya tamamen aksatmamıza sebep oluyor desek çok da yanlış bir iddiada bulunmuş olmam sanırım.

Bu bağımlılığın bir sebebi bizlerin kendimize hakim olma konusundaki yetersizliğimiz olsa da, telefonda oyalanacak şeylerin çok olması yadsınamaz bir diğer sebep.

Sosyal medya hesaplarımız, galerilerdeki eski fotolarımız, mesajlaşma uygulamaları vs. derken telefonun şarjı bitene kadar pek çoğumuz telefonları elimizden bırakamıyoruz.

Çünkü oyalanabileceğimiz ve zihnimizi dışarıdan gelen tüm şeylere kapatacak o kadar çok şey var ki.

Oyunları, müzik uygulamalarını, diğer uygulamaları falan hiç saymıyorum bile. Ömrümüz bir uygulamanın içinde onu sürekli refresh etmekle, diğer safhaya atlamakla geçiyor kısacası.

İşte içimize işleyen bu bağımlılığı kökünden yok etmek için türlü önlemlerle alakalı pek çok yazı okumuşsunuzdur mutlaka.

Fakat belki de en basiti, en işe yarayanı ve bilimsel dayanağı olanı, Google’ın eski Etik Tasarım Uzmanı ve kar amacı gütmeyen kuruluş Time Well Spent'in kurucusu Tristan Harris’ten gelmiş durumda.

Harris’e göre bu bağımlılığı yok etmenin yollarını çok uzaklarda aramaya hiç gerek yok.

Çözüm aslında elimizin altında ve tam da şu an bu bağımlılığı yok etmek adına etkili bir adım atabiliriz.

Bunun yolu ise oldukça basit:

Telefonunuzla olan muhabbetinizi bir alt seviyeye çekmek için yapmanız gereken şey, parlak ve her an ilgi çeken bir ekran kullanmak yerine ekranınızda gri renk tonlarını tercih etmek.

Harris’e göre bu öneri tamamen kendi çıkarımı değil, ekranı gri tonlarında kullanmanın bilimsel olarak da dayanakları var.

Gri rengin psikolojik olarak kararsız kişiler tarafından sevildiği bilinir ve bu nedenle de pek çoğumuz bu rengi gündelik hayatımızda süreklilik arz etmeyecek şeylerde değerlendiririz.

Peki, telefonlarımızda bu değişiklikleri nasıl yapabiliriz?

iOS 10 işletim sistemine sahip cihazlar için şu işlem sırasını takip ederek kolaylıkla ilerleyebilirsiniz: Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Ekran Ayarları > Renk Filtreleri'ne gidin. 

Buradan Renk Filtreleri’ni açıp Gri Tonları’nı seçmeniz yeterli olacaktır.

Android işletim sistemini kullananlar için ise işler birazcık daha karmaşık açıkçası.

Çünkü Android işletim sistemini kullanan bazı akıllı telefonlar size ekranınızı gri tonlarda seçebilme fırsatını sunarken, bazı telefonlarda malesef bu değişim aktif değil.

Erişilebilirlik menüsüne giderek, renk ayarlarınızdan bu değişikliği yapıp yapamadığınızı kontrol edebilirsiniz.

Bu değişiklikler sizin elinizden telefonu bir anda söküp almaya yeterli olmayabilir belki.

Ama en azından denemekte ve kendinizi bu etkinin gerçekliğine inandırarak belli başlı kabullerinizi yıkmaya çalışmakta bir zarar yok. 

Emin olun…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gamze-yokus

benimki android ama ben erişebiliriğe girdiğimde renk ayarı yok bende . bende gri yapmak istiyorum ders çalışmam gerek telefon çok fazla elimde tuvalete bile onunla gidecem artık . yardım edin

Gizli Kullanıcı

kardeşim aslında yardım edecek bir husus yok, sosyal medya hesaplarına ders sebebiyle bir süre kapalıdır vs yaz, acil konular haricinde ulaşılmamasını talep et. sonra da telefonu bırak ve ders çalış. irade yani. birinci hamle insanların seni rahat bırakmalarını talep et. ikinci hamle kendi kendini rahat bırak milleti stalklama gündemi sosyal medyadan değil haberlerden takip et insanlarla vatsaptan geyik yapma ders çalış kafanı dağıtmak istediğinde yüzyüze görüşürsün.

asltanay

Renk değiştiği an elimden bırakmak istedim hemen, rahatsız etti.

xlbr

az daha işe yarıyordu... 15 dk elime almadım.. du bakim deniyim biraz daha

hiphopryhme

o kadar bağımlılar ki askari ucretle gecinip gidip iphone 7 alıyorlar 😅

Gizli Kullanıcı

O bağımlılıktan kurtulmak artık çok zor. Çünkü üreticiler insanları daha da bağlamak için ellerinden ne geliyorsa yapmaktalar. Eskiden bilgisayarla yapılan bazı işler bile artık telefonlarla yapılabilir hale geldi. Bilmiyorum hayattan ne derece keyif aldığınıza bağlı aslında bu, özgürce tatil yapamıyor,sevmediğiniz bir işte çalışıyorsanız yada sevmediğiniz insanlarla vakit geçirmek zorunda kalıyorsanız bir nevi mutluluğu başka yerlerde aramanız çok olası.

Görüş Bildir