Görüş Bildir
Haberler
Teknoloji Pazarı Büyüyor

Teknoloji Pazarı Büyüyor

ATKN
22.08.2015 - 20:17 Son Güncelleme: 22.08.2015 - 21:39

Türkiye tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, bu yılın ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,8 büyüyerek 10 milyar liralık ciroya ulaştı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

GfK TEMAX tarafından yapılan araştırmaya göre, tüketici teknolojisi ürünleri pazarında geçen yılın aynı dönemine göre telekom, küçük ev aletleri ve büyük beyaz eşya ciroda en fazla büyüyen sektörler olurken, toplam adet büyümesi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,1 olarak gerçekleşti.

Pazar, bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,8 oranında büyüme performansı gerçekleştirdi ve 10 milyar liralık ciro elde etti.

Elektronik cihaz pazarının en büyüğü olan telekom sektörü, akıllı telefonlara olan yüksek talebin beklentilere paralel şekilde devam etmesi ile yılın ikinci çeyreğini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 büyüme ve 3,86 milyar lira ile kapattı.

5 inç ve üzeri telefonların payı yüzde 32'ye çıktı

5 inç ve üzeri telefonların payı yüzde 32'ye çıktı

Akıllı telefonlarda ise 5 inç ve üzeri ekrana sahip akıllı telefonların payı yüzde 32’ye, 4G uyumlu cihazların payı ise yüzde 50’nin üzerine çıktı.

Bilişim teknolojileri sektörü bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 küçüldü. Söz konusu dönemde mediatabletlerin ise cirosu yüzde 14,1 azalış gösterirken, diz üstü bilgisayarlarda söz konusu dönemde ciro bazında yüzde 0,9'luk bir küçülme görüldü. Masaüstü bilgisayarlarda da cirosal olarak yüzde 5,8 büyüme dikkati çekti.

Beyaz eşya ve küçük ev aletleri sektörü

Beyaz eşya ve küçük ev aletleri sektörü

Büyük beyaz eşya sektörü, ikinci çeyrekte 2,28 milyar liralık ciro ile geçen yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 21,4 büyüdü.  Bu büyüme etkisiyle sektör ilk yarıyı yüzde 16,4 büyüme ile kapattı.  Tüm ürün kategorileri çift haneli büyüme performansı gösterirken, sektöre en büyük katkıyı yüzde 24,1 büyüme ile bulaşık makineleri sağladı.

Küçük ev aletleri sektörü ise geçen yılın aynı dönemine göre adet olarak yüzde 4,2 küçülürken, cirosal olarak ise yüzde 11,5’lik bir büyüme performansı gösterdi.  Sektör cirosal anlamda bu dönemde 945 milyon liralık pazar değeri elde etti. İkinci çeyrekte sektörün ana kategorileri olan elektrikli süpürge ve gıda hazırlama aletlerinin adetsel olarak küçülmesi toplam sektörün küçülmesinde en etkili faktör oldu.

Çok özellikli, yüksek teknolojili ürünlere eğilimin artması, siklonik süpürgeler, buhar jenaratörlü ütüler, ışık sistemli epilasyon cihazları, espresso makineleri ve hamur yoğuruculu mutfak aletleri gibi segmentlere ilgiyi arttırdı.

Söz konusu dönemde tüketici elektroniği sektörünün toplam hacmi 1,31 milyar liraya ulaştı. Söz konusu dönemde video kameralar ve  panel televizyonlar pozitif büyüme gösteren kategoriler oldu. Ev sinema sistemleri ve  DVD oynatıcılar gibi diğer tüketici elektroniği kategorileri yüksek küçülme oranlarını bu dönemde de sürdürdü.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın