Görüş Bildir
Haberler
Tecavüz İddiasıyla Tutuklu Bulunuyordu: Tahliye Edildi, Bir Günde de Emekli Oldu

etiket Tecavüz İddiasıyla Tutuklu Bulunuyordu: Tahliye Edildi, Bir Günde de Emekli Oldu

Ankara'da, kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.'ye (23) tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklanan ve savcılık kararıyla resen tahliye edilen Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan B., cezaevinden çıkınca emekli olmak için dilekçe verdi. Dilekçesi üniversite tarafından onaylanan Hasan B.'nin emekliye ayrıldığı öğrenildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Hasan B., nisan ayında, kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.'ye tecavüz ettiği iddiasıyla mahkemece tutuklandı. Hasan B., bir süre cezaevinde kaldıktan sonra savcının kararıyla resen tahliye edildi. Bu gelişme üzerine mağdur Ç.B.'nin avukatı Aslı Arıhan, Hasan B.'nin tekrar tutuklanması için girişimde bulundu.

Dilekçe vererek emekliye ayrılmak istediğini belirtti

Dilekçe vererek emekliye ayrılmak istediğini belirtti

DHA'nın aktardığı habere göre, Hasan B. ise tutukluluğu sona erdikten sonra 18 Haziran'da Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'ne dilekçe vererek, emekliye ayrılmak istediğini belirtti. Hasan B., dilekçesinde, 18 Haziran'ın mesai saati bitiminden itibaren emekliye sevk edilmesi talebini kaydetti. Olayın basında haber olarak yer aldığı ve kamuoyunca öğrenildiği 7 Nisan'da yazılı açıklama yaparak, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını ve öğretim üyesinin açığa alındığını duyuran üniversite yönetimi, Hasan B.'nin dilekçesini işleme koyarak, onayladı.

Bir gün sonra emekli edildi

Bir gün sonra emekli edildi
İçeriğin Devamı Aşağıda

Emeklilik dilekçesine, aynı gün Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş'in imzasıyla 'olur' verildi. Rektörün onay yazısının eklendiği dilekçe, yine 19 Haziran'da Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşen Apaydın'ın imzasıyla ilgili dağıtım yerlerine gönderildi. Rektörlüğün onayını alan Veteriner Fakültesi Dekanlığı'nca öğretim üyesinin bağlı olduğu Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanlığı'na gönderilen 20 Haziran 2019 tarihli yazıyla Hasan B.'nin emekliye sevk edildiği bildirildi. Prof. Dr. Belgin Sarımehmetoğlu'nun imzaladığı yazıda, 'Ana Bilim Dalınız öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan B'nin, 18.06.2019 tarihi mesai bitiminden itibaren kendi isteği ile emekliye sevk edildiğine ilişkin, Ankara Üniversitesi Rektörlüğünden alınan 19.06.2019 tarihli ve sayılı yazı ekte gönderilmiştir' denildi.

'Kamu görevinden çıkarma' cezası verilmesi talep edilmişti

'Kamu görevinden çıkarma' cezası verilmesi talep edilmişti

Öte yandan Ankara Üniversitesi bünyesinde olayı soruşturmak için kurulan komisyon da çalışmalarını tamamladı. Edinilen bilgiye göre, Hasan B. hakkındaki suçlamaları inceleyen komisyon, en ağır ceza yaptırımı olan 'kamu görevinden çıkarma' cezası verilmesini talep etti. Komisyonun talebi, bu konuda karar makamı olan Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) iletildi; ancak karar beklenirken, öğretim üyesinin emeklilik dilekçesinin işleme koyulması ve emekliye sevk edilmesi dikkat çekti.

Ayrıca Hasan B. hakkında, geçmiş yıllarda da öğrencilerine cinsel tacizde bulunduğu yönündeki şikayetler üzerine soruşturma açıldığı, üniversitenin ihraç kararı ise YÖK tarafından 'aylıktan kesme' cezasına çevrildiği öğrenildi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
786
108
80
55
13
10
8
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

o kadının hayatını kararttığıyla kaldı. ülkemde insan hayatı bu kadar ucuz işte. hiçbir şeyin değeri yok. elini kolunu sallayarak dolaşıyor şimdi. aynı suçu ... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Beyni kafatasında değilde uçkurunda çalışan siz ırz düşmanlarını aklıyan veya aklamaya çalışan bu düzeninde ben..............

byrnrttn

Tecavüzcüye itinayla ödül verilir. Terfi ettirilir, hatta maaş bağlanır. Bunu da gördük... Tecavüze uğrayan mı.? Bari onu hapse atın, halkın içinde psikoloj... Devamını Gör