Görüş Bildir
Haberler
TBMM'de Gündem Başkanlık Divanı

TBMM'de Gündem Başkanlık Divanı

ATKN
05.07.2015 - 19:13
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Meclis'te, yemin ve TBMM Başkanı seçiminin ardından ilk çalışma haftasında, TBMM Başkanlık Divanı'nın üye sayısı ve görev dağılımı belirlenecek.

Meclis, yemin ve TBMM Başkanı seçiminin ardından ilk çalışma haftasında önemli konuları ele alacak.

Meclisin en önemli gündemi, TBMM Başkanlık Divanı üye sayısı ve görev dağılımının belirlenmesi olacak. TBMM Danışma Kurulu, Meclis Başkanı İsmet Yılmaz başkanlığında 7 Temmuz Salı günü toplanarak konuyu ele alacak.

TBMM Başkanlık Divanı, İçtüzük uyarınca 15 üyeden oluşuyor ancak Danışma Kurulunda grupların uzlaşısıyla idare amiri ve katip üyeliklerde artış yapılarak bu sayı artabiliyor. Bu dönemde AK Parti, CHP, MHP ve HDP'ye birer Meclis Başkanvekilliği düşüyor.

Danışma Kurulu 15 üyeden oluşursa AK Parti'ye TBMM Başkanı da dahil 7, CHP'ye 4, MHP ve HDP'ye ise 2'şer üyelik, sayı 16'ya çıktığında AK Parti'ye 8, CHP'ye 4, MHP ve HDP'ye 2'şer üye düşecek. Ancak sayı 17 olduğunda dağılımda sorun çıkıyor. Bu durumda AK Parti'ye 8 ve CHP'ye 4 üyelik düşecek, kalan 5 üyelik HDP ve MHP arasında dağıtılırken kura çekilmesi gerekecek.

Geçmişte 1961 yılında uluslararası bir komisyonda kendilerine düşen üyelik için CHP ve AP arasında, ayrıca 2004 yılında Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bağımsız milletvekilleri ile CHP'ye düşen üyelik için kura çekimi yapıldı. Ancak MHP Grubu, kura çekilmesine karşı çıkıyor ve seçimdeki oy oranını göstererek kendi sayısının fazla olmasını talep ediyor.

TBMM Danışma Kurulu'nda uzlaşma sağlanması halinde, yeni dağılım Genel Kurul'a getirilecek.

İlk iş Tezkere olacak

İlk iş Tezkere olacak

Başkanlık Divanı'nın belirlenmesinin ardından Genel Kurul'da Lübnan Tezkeresi görüşülecek.

Lübnan'da Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü (UNIFIL) kapsamında bulunan Türk askerinin görev süresinin bir yıl daha uzatılması konusunda Hükümet'e yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi'nin, 8 Temmuz Çarşamba günü görüşülmesi bekleniyor.

Milletvekili sayısındaki eşitlik RTÜK seçimine yansıyacak

Milletvekili sayısındaki eşitlik RTÜK seçimine yansıyacak

Meclis'in gündem konularından biri de RTÜK'te boşalan üç üyelik için yapılacak seçim olacak.

RTÜK'te boşalan üyelikten biri AK Parti'ye, ikincisi MHP'ye düşerken, üçüncüsü ise MHP ya da HDP'nin olacak. Üçüncü üyeliğin kime düşeceğinin kura ya da başka bir yöntemle belirlenmesi halinde, seçim de bu hafta yapılabilecek.

Meclis, gündemindeki konuları tamamlaması halinde tatile girecek. Koalisyon görüşmelerinin ardından Hükümet'in kurulması durumunda Meclis, İçtüzük uyarınca derhal toplantıya çağrılacak.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam