Görüş Bildir
Haberler
TBMM Aksaray'da Otizmli Çocukların Yuhalanmasını Araştıracak: 'Bu Münferit Olaydan Çıkaracağımız Dersler Olmalı'

TBMM Aksaray'da Otizmli Çocukların Yuhalanmasını Araştıracak: 'Bu Münferit Olaydan Çıkaracağımız Dersler Olmalı'

FreiGeist
08.11.2019 - 09:07

TBMM Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozuklukları Araştırma Komisyonu Başkanı Kemal Çelik, Aksaray Mehmetçik İlkokulu'nda otizmli öğrencilerin 'yuhalandığı' iddiasına ilişkin, 'Her şeyden önce merhameti, vicdanı, yardımseverliği ve empati duygusu gelişmiş bir toplumun mensupları olarak otizmli çocuklar hepimizin çocuklarıdır. Pazartesi günü olayın yaşandığı Aksaray Mehmetçik İlkokulunu ziyaret ederek yerinde inceleme yapmayı düşünüyoruz' dedi. 

Komisyon üyelerinin yaptığı açıklamalarda 'münferit' vurgusu dikkat çekti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da açıklamasında bu ifadeyi kullanmıştı. 

Detaylara bakalım... 

İçeriğin Devamı Aşağıda

"Bu münferit olay hem toplumumuzu, hem de aylardır konu üzerinde titizlikle çalışmalar yürüten komisyonumuzu derinden etkilemiştir"

"Bu münferit olay hem toplumumuzu, hem de aylardır konu üzerinde titizlikle çalışmalar yürüten komisyonumuzu derinden etkilemiştir"

Anadolu Ajansı'nın aktardığı bilgiye göre Çelik, Meclis'te beraberindeki komisyon üyeleriyle düzenlediği basın toplantısında, Aksaray Mehmetçik İlkokulu'nda otizmli çocukların, okulda eğitim gören diğer çocukların velileri tarafından dışlandıklarına ilişkin haberler üzerine, komisyon olarak kamuoyunu bilgilendirmenin görevleri olduğunu belirtti.

Çelik, 'Bu münferit olayda, bazı velilerin otizmli çocuklarımızla kendi çocuklarının aynı okulda eğitim görmelerine itirazlarının söz konusu olması hem toplumumuzu hem de aylardır konu üzerinde titizlikle çalışmalar yürüten komisyonumuzu derinden etkilemiştir.' diye konuştu.

Çelik, down sendromu, otizm ve diğer gelişim bozukluklarının yaygınlığının tespiti ile ilgili bireylerin ve ailelerinin sorunlarının çözümü için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nun, çalışmalarına başladığı 14 Mayıs'tan bu yana 19 toplantı ve 4 yerinde inceleme gerçekleştirdiğini, konunun bütün paydaşlarını dinlediklerini bildirdi.

Bu kapsamda ilgili bakanlıklar, diğer kamu kurum ve kuruluşları, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, özel gereksinimli bireyler ve özellikle ailelerin, komisyon toplantılarına davet edilerek deneyim, görüş ve önerilerinin alındığını söyleyen Çelik, çalışmaların tamamlanmasının ardından yaşanan sorun alanlarını ve çözüm önerilerini içeren araştırma komisyonu raporunu kısa zamanda kamuoyuyla paylaşacaklarını kaydetti.

"Bu münferit olay bizlere yaptığımız çalışmaların ne kadar hayati önemde olduğunu göstermektedir"

"Bu münferit olay bizlere yaptığımız çalışmaların ne kadar hayati önemde olduğunu göstermektedir"

'Her şeyden önce merhameti, vicdanı, yardımseverliği ve empati duygusu gelişmiş bir toplumun mensupları olarak otizmli çocuklar hepimizin çocuklarıdır.' diyen Çelik, tüm çocukların, yararlandığı anayasal haklarını tam olarak kullanabilmesi adına toplumsal bir hassasiyet geliştirmenin de herkesin sorumluluğu olduğunu belirtti.

Komisyonun amaçları arasında otizmli bireylerin, eğitim başta olmak üzere sosyal yaşama katılımının sağlanması ve bu süreçte toplumun bu konuya ilişkin duyarlılığının artırılması yönünde somut adımlar atılmasını sağlamanın da yer aldığını dile getiren Çelik, 'Bu münferit olay bizlere yaptığımız çalışmaların ne kadar hayati önemde olduğunu göstermektedir. Konu araştırma komisyonumuzca yakından takip edilmekte olup gerekli tüm girişimler üzerinde titizlikle çalışılmaktadır.' diye konuştu.

Konuyla ilgili Aksaray Valisi Ali Mantı ile görüştüklerini bildiren Çelik, kendisinin, otizmli çocukların Mehmetçik İlkokulu'nda eskiden olduğu gibi eğitimlerine devam edeceklerini, ayrıca ihmali görülen varsa onlarla ilgili gereğinin yapılacağını ifade ettiğini aktardı.

Çelik, pazartesi olayın yaşandığı Aksaray Mehmetçik İlkokulu'nu ziyaret ederek yerinde inceleme yapmayı düşündüklerini söyledi.

Çelik, pazartesi olayın yaşandığı Aksaray Mehmetçik İlkokulu'nu ziyaret ederek yerinde inceleme yapmayı düşündüklerini söyledi.
İçeriğin Devamı Aşağıda

Milli Eğitim Bakanlığı'nın konu üzerinde hassasiyetle durduğunu, kendilerinin de konunun takipçisi olacaklarını ifade eden Çelik, 'Komisyon olarak bu işin takipçisiyiz. Tüm partiler bu konuda hassastır. Hepimiz üzerimize düşeni yapacağız, böyle mağduriyetlere meydan vermeyeceğiz. Komisyon olarak önerilerimiz arasında kaynaştırma eğitimi bu kapsamda çok önemli. Biz normal çocuklarla beraber devam etmeleri hususuna çok fazla önem veriyoruz ve çocuklarımızın geleceği bizim için çok önemli.' ifadesini kullandı.

"Aksaraylılar başımızın tacıdır. Bu, münferit bir hadisedir"

"Aksaraylılar başımızın tacıdır. Bu, münferit bir hadisedir"

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, Aksaray halkının da olay nedeniyle incindiğini ifade ederek, 'Aksaraylılar başımızın tacıdır. Bu, münferit bir hadisedir.' dedi.

Cesur, konunun Meclis'te grubu bulunan 5 siyasi partiyi bir araya getirdiğini vurguladı.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, 'Sorun ailelerde, çocuklarda, çocukların kendi aralarında sorun yok. Ailelerin eğitime ihtiyacı olduğu apaçık ortada.' diye konuştu.

Otizmli çocukların kimseye zararı olmadığını, otizmin bulaşıcı olmadığını belirten Aycan, şöyle devam etti:

'Otistik çocuklar için karma sınıflar çok önemli ama otistik olmayan çocuklar için de çok önemli. Toplumda böyle insanlar olduğunu da görmeleri ve onlarla birlikte hayatlarını sürdürmeleri açısından karma eğitimi destekliyoruz. Ailelerin de buna izin vermesini ya da anlayış göstermesini bekliyoruz.'

CHP Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, 'Münferit bir olay, şahısları kınıyoruz. Bu olayda Aksaray halkının hiçbir sorumluluğu yoktur.' dedi.

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, Aksaray'da herkesin üzüldüğü ve benimsemediği münferit bir olay yaşandığını dile getirerek, 'Yalnızca Aksaray için değil Türkiye için benimsemediğimiz bir olay.' ifadesini kullandı.

"Böyle münferit bir olayın da hayra vesile olacağına inanıyorum"

"Böyle münferit bir olayın da hayra vesile olacağına inanıyorum"

AKP Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu da TBMM Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozuklukları Araştırma Komisyonu'nun, 'özel bir komisyon' olduğunu belirterek, 'Diğer komisyonlarımız gibi raporları bitirip bir kitaplığa, rafa koymayacağız. Önerilerimizin bizzat takipçisi olarak ilgili bakanlıklar tarafından hayata geçmesi noktasında inisiyatif alacağız.' diye konuştu.

AKP Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu ise 'Bu münferit olaydan toplum adına çıkaracağımız dersler olmalı.' dedi.

Ayvazoğlu, 'İnanıyorum ki o çocukları dışlayan ya da dışlamayı tercih eden aileler de bir kez olsun başlarını öne eğip düşünecekler ve hepimizin bir engelli adayı olduğundan hareketle vicdanlarını ve merhametlerini devreye sokacaklardır. Böyle münferit bir olayın da hayra vesile olacağına inanıyorum.' ifadesini kullandı.

Aksaray'da okul çıkış saatinde bir araya gelen velilerin, otizmli çocukları "yuhaladığı" aktarılmıştı. Valilik iddiaları yalanlamış, MEB ise soruşturma başlatmıştı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Otizmli çocukların velileri, çocuklarının maruz kaldığı ayrımcılığa isyan etmişti. 🎥

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaşananları "münferit bir olay" olarak nitelemiş ve "kabul edilemez" demişti.

İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği Başkanı Sedef Erken dahil pek çok Twitter kullanıcısı "münferit" vurgusuna tepki gösterdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
18
8
6
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Erhan Armada Ozsoy

türk toplumu benliğini tamamen iğrençliğe kötülüğe bırakmış :S

Tıntın

Bunlar gerçekten işsiz. Olayı ciddiye almadığımdan değil bu TBMMnin çalışma stilinden dolayı var olan bir durum, gerçekten değişmeliler artık, nabız azaltma... Devamını Gör

Tuna Karahan

Veli olmanın ilk şartı çocuk sahibi olmak değil, İnsan olmakmış.