Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

TBMM Aksaray'da Otizmli Çocukların Yuhalanmasını Araştıracak: 'Bu Münferit Olaydan Çıkaracağımız Dersler Olmalı'

 > 
36PAYLAŞIM

TBMM Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozuklukları Araştırma Komisyonu Başkanı Kemal Çelik, Aksaray Mehmetçik İlkokulu'nda otizmli öğrencilerin "yuhalandığı" iddiasına ilişkin, "Her şeyden önce merhameti, vicdanı, yardımseverliği ve empati duygusu gelişmiş bir toplumun mensupları olarak otizmli çocuklar hepimizin çocuklarıdır. Pazartesi günü olayın yaşandığı Aksaray Mehmetçik İlkokulunu ziyaret ederek yerinde inceleme yapmayı düşünüyoruz" dedi. 

Komisyon üyelerinin yaptığı açıklamalarda "münferit" vurgusu dikkat çekti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da açıklamasında bu ifadeyi kullanmıştı. 

Detaylara bakalım... 

"Bu münferit olay hem toplumumuzu, hem de aylardır konu üzerinde titizlikle çalışmalar yürüten komisyonumuzu derinden etkilemiştir"

Anadolu Ajansı'nın aktardığı bilgiye göre Çelik, Meclis'te beraberindeki komisyon üyeleriyle düzenlediği basın toplantısında, Aksaray Mehmetçik İlkokulu'nda otizmli çocukların, okulda eğitim gören diğer çocukların velileri tarafından dışlandıklarına ilişkin haberler üzerine, komisyon olarak kamuoyunu bilgilendirmenin görevleri olduğunu belirtti.

Çelik, "Bu münferit olayda, bazı velilerin otizmli çocuklarımızla kendi çocuklarının aynı okulda eğitim görmelerine itirazlarının söz konusu olması hem toplumumuzu hem de aylardır konu üzerinde titizlikle çalışmalar yürüten komisyonumuzu derinden etkilemiştir." diye konuştu.

Çelik, down sendromu, otizm ve diğer gelişim bozukluklarının yaygınlığının tespiti ile ilgili bireylerin ve ailelerinin sorunlarının çözümü için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nun, çalışmalarına başladığı 14 Mayıs'tan bu yana 19 toplantı ve 4 yerinde inceleme gerçekleştirdiğini, konunun bütün paydaşlarını dinlediklerini bildirdi.

Bu kapsamda ilgili bakanlıklar, diğer kamu kurum ve kuruluşları, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, özel gereksinimli bireyler ve özellikle ailelerin, komisyon toplantılarına davet edilerek deneyim, görüş ve önerilerinin alındığını söyleyen Çelik, çalışmaların tamamlanmasının ardından yaşanan sorun alanlarını ve çözüm önerilerini içeren araştırma komisyonu raporunu kısa zamanda kamuoyuyla paylaşacaklarını kaydetti.

"Bu münferit olay bizlere yaptığımız çalışmaların ne kadar hayati önemde olduğunu göstermektedir"

"Her şeyden önce merhameti, vicdanı, yardımseverliği ve empati duygusu gelişmiş bir toplumun mensupları olarak otizmli çocuklar hepimizin çocuklarıdır." diyen Çelik, tüm çocukların, yararlandığı anayasal haklarını tam olarak kullanabilmesi adına toplumsal bir hassasiyet geliştirmenin de herkesin sorumluluğu olduğunu belirtti.

Komisyonun amaçları arasında otizmli bireylerin, eğitim başta olmak üzere sosyal yaşama katılımının sağlanması ve bu süreçte toplumun bu konuya ilişkin duyarlılığının artırılması yönünde somut adımlar atılmasını sağlamanın da yer aldığını dile getiren Çelik, "Bu münferit olay bizlere yaptığımız çalışmaların ne kadar hayati önemde olduğunu göstermektedir. Konu araştırma komisyonumuzca yakından takip edilmekte olup gerekli tüm girişimler üzerinde titizlikle çalışılmaktadır." diye konuştu.

Konuyla ilgili Aksaray Valisi Ali Mantı ile görüştüklerini bildiren Çelik, kendisinin, otizmli çocukların Mehmetçik İlkokulu'nda eskiden olduğu gibi eğitimlerine devam edeceklerini, ayrıca ihmali görülen varsa onlarla ilgili gereğinin yapılacağını ifade ettiğini aktardı.

Çelik, pazartesi olayın yaşandığı Aksaray Mehmetçik İlkokulu'nu ziyaret ederek yerinde inceleme yapmayı düşündüklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın konu üzerinde hassasiyetle durduğunu, kendilerinin de konunun takipçisi olacaklarını ifade eden Çelik, "Komisyon olarak bu işin takipçisiyiz. Tüm partiler bu konuda hassastır. Hepimiz üzerimize düşeni yapacağız, böyle mağduriyetlere meydan vermeyeceğiz. Komisyon olarak önerilerimiz arasında kaynaştırma eğitimi bu kapsamda çok önemli. Biz normal çocuklarla beraber devam etmeleri hususuna çok fazla önem veriyoruz ve çocuklarımızın geleceği bizim için çok önemli." ifadesini kullandı.

"Aksaraylılar başımızın tacıdır. Bu, münferit bir hadisedir"

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, Aksaray halkının da olay nedeniyle incindiğini ifade ederek, "Aksaraylılar başımızın tacıdır. Bu, münferit bir hadisedir." dedi.

Cesur, konunun Meclis'te grubu bulunan 5 siyasi partiyi bir araya getirdiğini vurguladı.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, "Sorun ailelerde, çocuklarda, çocukların kendi aralarında sorun yok. Ailelerin eğitime ihtiyacı olduğu apaçık ortada." diye konuştu.

Otizmli çocukların kimseye zararı olmadığını, otizmin bulaşıcı olmadığını belirten Aycan, şöyle devam etti:

"Otistik çocuklar için karma sınıflar çok önemli ama otistik olmayan çocuklar için de çok önemli. Toplumda böyle insanlar olduğunu da görmeleri ve onlarla birlikte hayatlarını sürdürmeleri açısından karma eğitimi destekliyoruz. Ailelerin de buna izin vermesini ya da anlayış göstermesini bekliyoruz."

CHP Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, "Münferit bir olay, şahısları kınıyoruz. Bu olayda Aksaray halkının hiçbir sorumluluğu yoktur." dedi.

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, Aksaray'da herkesin üzüldüğü ve benimsemediği münferit bir olay yaşandığını dile getirerek, "Yalnızca Aksaray için değil Türkiye için benimsemediğimiz bir olay." ifadesini kullandı.

"Böyle münferit bir olayın da hayra vesile olacağına inanıyorum"

AKP Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu da TBMM Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozuklukları Araştırma Komisyonu'nun, "özel bir komisyon" olduğunu belirterek, "Diğer komisyonlarımız gibi raporları bitirip bir kitaplığa, rafa koymayacağız. Önerilerimizin bizzat takipçisi olarak ilgili bakanlıklar tarafından hayata geçmesi noktasında inisiyatif alacağız." diye konuştu.

AKP Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu ise "Bu münferit olaydan toplum adına çıkaracağımız dersler olmalı." dedi.

Ayvazoğlu, "İnanıyorum ki o çocukları dışlayan ya da dışlamayı tercih eden aileler de bir kez olsun başlarını öne eğip düşünecekler ve hepimizin bir engelli adayı olduğundan hareketle vicdanlarını ve merhametlerini devreye sokacaklardır. Böyle münferit bir olayın da hayra vesile olacağına inanıyorum." ifadesini kullandı.

Aksaray'da okul çıkış saatinde bir araya gelen velilerin, otizmli çocukları "yuhaladığı" aktarılmıştı. Valilik iddiaları yalanlamış, MEB ise soruşturma başlatmıştı.

Aksaray'da 'Otizmli Çocukları Yuhaladılar' İddiası: Valilik Yalanladı, MEB Soruşturma Başlattı - onedio.com
Aksaray'da 'Otizmli Çocukları Yuhaladılar' İddiası: Valilik Yalanladı, MEB Soruşturma Başlattı - onedio.com

Otizmli çocukların velileri, çocuklarının maruz kaldığı ayrımcılığa isyan etmişti. 🎥

Aksaray Otizm Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ergül Arık şöyle konuşmuştu:

"Çocuklarımız şu koridordan dışarı çıkamıyor, arka kapı kullanılıyor, akranları ile kaynaşmak bir yana sürekli ötelendiler. Şimdi ben size veli odamızı da gezdireceğim, velilerimiz de saat 14.30'a kadar buradalar. Bir de mahalle muhtarımız var. Dün bizim üzerimize yürüdü, hakaretler etti, "İstemiyoruz mahallemizde sizi" dedi. Bunu yapan mahalle muhtarı."

O esnada bir başka veli "Yuhalandık biz" ifadelerini kullanmıştı.

Ergül Arık sözlerini şu şekilde sürdürmüştü:

"İki tane otizmli çocuğum var. Bu çocuklar eğitildiğinde nerelere gelebileceğini en iyi ben biliyorum. Benim çocuklarım 8 altın madalyalı Türkiye şampiyonu. Bu çocukların hepsi de olabilir. Biz bu çocukları eğiteceğiz. Ötelemeyeceğiz."

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaşananları "münferit bir olay" olarak nitelemiş ve "kabul edilemez" demişti.

İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği Başkanı Sedef Erken dahil pek çok Twitter kullanıcısı "münferit" vurgusuna tepki gösterdi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir