Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarihteki En Başarılı 10 Komutan

-

10. Selahaddin Eyyubi (1137-1193)

''Bizim görevimiz Allah'ın adı yüce olsun diye düşmanlarımızla sonuna kadar savaşmaktır.''

Milliyeti: Türk - Arap (Tartışmalı)

9. Napolyon Bonapart (1769-1821)

''Düşünmek için zaman ayırın, ama hareket vakti geldiğinde düşünmeyi bırakıp harekete geçin.''

Milliyeti: Fransız

8. Mustafa Kemal Atatürk (1881-1938)

''Sizlere saldırmanızı değil, ölmenizi emrediyorum.''

Milliyeti: Türk

7. Jül Sezar (M.Ö 100-M.Ö 44)

''Geldim, gördüm, yendim.''

Milliyeti: Romalı

6. Hannibal Barca (M.Ö 247-M.Ö 183)

''Ya bir yol bulacağız, yada bir yol yapacağız.''

Milliyeti: Kartacalı

5. Halid bin Velid (592-642)

''Sizin hayatı ve şarabı sevdiğiniz kadar, ölümü seven bir orduyla size geldim.''

Milliyeti: Arap

4. Fatih Sultan Mehmet (1432-1481)

''Biz toprakları değil, gönülleri fethetmeye gidiyoruz.''

Milliyeti: Türk

3. Timur (1336-1405)

''Ülkeler kılıçla alınır ancak adaletle korunur.''

Milliyeti: Türk

2. Büyük İskender (M.Ö 356-M.Ö 323)

''Denemeyi bilene imkansız yoktur.''

Milliyeti: Makedon

1. Cengiz Han (1162-1227)

''Ben Tanrının cezasıyım. Eğer bir günah işlememiş olsaydınız, Tanrı sizi cezalandırmam için beni yollamazdı.''

Milliyeti: Moğol

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oktay-guler

Liste fena olmamış.. İlk ikinin Cengiz ve İskender olduğu tartışılmaz bir gerçek zaten.. yalnız Selahaddin Eyyubi Türk-Arap mı? :D Eskiden Kürtlere Türk derdik, şimdi Arap demeye başlamışız.. Yavaş yavaş Kürde Kürt demeyi de öğreneceğiz inşallah..

yakub-cemil

Şüphesiz Büyük İskender

bilal-izgi

hitler yazsam kızarsınız bana o yüzden yazmıyorum :D

skyizau

Ben listeyi beğendim..

selo1071

Fatih Sultan Mehmet Han'ı 4. sıraya koyan bir sıralama ciddiye bile alınmamalı aslında.. Neden derseniz mesela Timur'un 3. sırada yer alması. Tamam Timur da çok başarılı bir komutandır ama F.S. Mehmet'in önüne geçecek bir komutan değildir. Konu tarihteki en iyi komutanlar olsaydı sıralamanın pek bir önemi olmazdı ama en başarılı deyince işler değişir. Mesela Napoleon Bonapart daha ölmeden ele geçirdiği toprakların büyük bir kısmını kaybetmiştir. Yapan arkadaş kimse kusura bakmasın tarihi tamamen araştırmadan bu konuyu açması yanlış.. Böyle bir başlık açılacaksa burada sıralanacak komutanların her yönüyle bilinmesi gerekli. Tarihi gerçekçi bir şekilde duygulardan etkilenmeden ele almak gerekir. Bu sıralamadaki komutanlara baktığımda benim gönlümdeki 1 numara Fatih Sultan Mehmet fakat gerçekçi olduğumuzda 1. sırada yer alması gereken Halid Bin Velid'dir. Halid Bin Velid hiç yenilgi görmemiştir ve bu sıralamayı yapan arkadaşın Mute Gazasını bilmediği de belli.

kaos

Timur'un yanında Fatih'in 'bir kumandan olarak' esamesi okunmaz. Bir padişah olarak benim için daha başarılıdır ama kumandan dersen Timur ile yarışabilecek az kişiden biri Fatih değildir. Hatta Fatih Osmanlı içerisinde bile en iyi komutan değildir.

gokhan-yildirim8

Sanane Banane Timur'u Fatih'in arkasına koyarsan sıralama ancak ters olur. Biraz oku azizim.

wwthebarbarian

Fatih'in orduları; (Boğdanlılardan üstün olmalarına rağmen) Racova Muharebesinde kaybetti. Fatih'in orduları, başında Vezir-i Azam Mesih Paşa ile Rodos'u alamadı. (Rodoslulardan oldukça üstün olmalarına rağmen) İstanbul'un kuşatılması sırasında küçük bir düşman filosunu durdurmaktan aciz bir donanma var. (Fatih çok sinirlenip bunu başaramayan kurmayını, topuzu ile dövmüştür) Şimdi bende çok isterdim, pedofili Papa ve Katoliklerin gününü görmesini. Ama tarih tarihtir, eğip bükemezsin. Fatih lider olarak çok iyidir, her şeyden önce bilime önem veren bir entelektüeldir. Ama doğruları konuşmak, kişisel görüşe göre adam kayırmamak gerek.

wwthebarbarian

Halid Bin Velid abartılmış bir balondur. Yaptığı savaşlardaki güçler dengesine bakarak bunu görebiliriz... Uhud Savaşı: Müslümanlar: Güçler: 700 piyade, 50 okçu, 4 süvari. Kayıplar: 73 Mekkeliler: Güçler: 3,000 piyade, 200 süvari. Kayıplar: 44-45 Hendek Savaşı: Müslümanlar: Güçler: 3000 Kayıplar: 6 Çeşitli Arap Kabileleri ve Yahudi Beni Kureyza Kabilesi: Güçler: 10.000 Savaşçı ve 600 Atlı Kayıplar: 8 Yermük Savaşı: En iyi iş çıkardığı savaş. Mute Savaşına gelirsek, çok az etki gösterdiği bir savaş. Burada Doğu Roma'nın rakamları oldukça abartılı, Savaşan Doğu Roma kuvvetleri küçük bir garnizon topluluğu yalnızca. Bazı kaynaklara göre çatışmalar silsilesinden oluşmaktadır. Çünkü tarafların kayıpları hem çok az hem de kesin değildir. İşte, burada dört örnek savaş gösterdim. Halid bin Velid'in savaştığı savaşlar genellikle Uhud ve Hendek gibi hiçbir şeyin olmadığı yada Mute gibi çok az etki gösterdiği savaşlardır. Kariyerinde karşılaştığı, Mute Savaşı gibi savaşlar, bir elin parmaklarını geçmez.

wwthebarbarian

Benim objektif olarak incelemem sonucu gördüğüm... En tepe noktada, Cengizhan'ın, Generallerinin, Moğol Ordularının olduğudur. Dön bak bir Sabutay Noyan'a; Kendisi açık ara, Dünya'nın gelmiş geçmiş en büyük Komutan'ı, General'i ve Mareşal ünvanını en çok hak edenidir. 40 yıllık hizmet süresi içerisinde, 64 meydan savaşı kazanmış ve 32 farklı milleti Moğol Ordularının önünde biat ettirmiştir. (O Milletlerin bazıları; Rus-Kuman Birleşik Orduları, Kore Ordusu, Güney Çin Orduları, Alman Orduları, Macar Orduları, Polonya Orduları) Bu adam nereye dönüp baktıysa, orayı aldı neredeyse.

wwthebarbarian

Subutay; Baltık denizinden, Hint okyanusuna ve Pasifik okyanusuna çok hızlı hareket etmiş, 2 ay içerisinde binlerce kilometre yol katederek 3 orduyla eş güdümlü savaş kazanmaktan öte, kendi ordularından birkaç kat büyük ordulara karşı imha harekatı yapan başka bir general yok. Evet dünya üzerinde bir benzeri yok. Yapılan araştırmaya göre Sabutayın atlıları Rus steplerinde, Nazi Almanyasının Mekanize Birliklerinden daha hızlı hareket etmiş. (Nazi Almanyası Günde 50 km, Moğollar Günde 60 km) Not: Kusura bakmayın 1000 karakter sınırı gibi ilkel bir uygulamanın tezahürü olarak, yazdıklarımı ancak dört gönderiye sığdırabildim.

ahmet-ak8

ilber ortaylı timur fatihle karşılaşsa yenilirdi demişti.

Görüş Bildir