Tarihimizin İçerisinden Garip Bir Anekdot: İdam Edilen Maymunlar

74PAYLAŞIM

Tarihimiz içerisinde, bilhassa Osmanlı devrine ait birçok garip vak'a zikredilmektedir. Maymunların idam edildiği söylentisi de bu ilginç anekdotlardan sadece birisidir. Peki gerçekten de Osmanlı devrinde maymunlar idam edildi mi?

Olayların Kaynağı

Reşat Ekrem Koçu

Maymunların 16. asırda idam edildiğine dair anlatılan olay, tarihçi Reşad Ekrem Koçu'nun 1952 yılında Varlık Yayınlarından basılan Tarihimizde Garip Vakalar adlı eserinde zikredilmektedir. Reşat Ekrem Koçu 1905 yılında İstanbul'da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi (o zamanki adıyla Darülfünun) Edebiyat Fakültesi- Tarih bölümünden 1931 yılında mezun oldu. Kuleli Askeri Lisesi, Pertevniyal Lisesi ve Vefa Lisesi gibi köklü okullarda tarih öğretmenliği yaptı. 1975 yılında İstanbul'da vefat etti.

Reşat Ekrem Koçu'nun bildirdiğine göre o devirlerde, büyük gemilerde daima birkaç iyi eğitimli maymun bulunurdu. Geminin direğinde duran maymunlar uzaklarda bir gemi gördüklerinde ses çıkartarak bunu bildirirlerdi. Her türlü gemi malzemesinin satıldığı Galata'da bu eğitimli maymunlardan satan bir dizi dükkan da mevcuttu.

Devir III. Murad Zamanı

16. asırda III. Murad zamanında tasvir edilen bu ortamda Abdülkerim Efendi isimli bir zat padişahın hocasıydı. Bu zat aşırı dindar, asabi ve aklına koyduğu şeyi daima yapan birisiydi. Padişahın hocası olduğu için III. Murad üzerinde fevkalade tesiri vardı. Padişaha yakınlığı dolayısıyla da hiçbir şeyden korkmazdı. Bu zat aynı zamanda fevkalade bir hitabet yeteneğine sahipti. Camilerde vaaz ettiğinde herkesi kendine hayran bırakırdı.

Bu zeminde Abdülkerim Efendi bir gün okuduğu bir kitapta maymunların fuhuşa alet olabileceğine dair bir bilgi gördü. Bunun üzerine çok sinirlenen Abdülkerim Efendi peşine taktığı insanlarla maymun satılan dükkanları bastı. Buradaki maymunları tek tek yakalayarak, dul veya bekar kadınlarla fuhuş yapmamaları için ağaçlara astırarak idam ettirdi. Bu olay sonrasında ise halk tarafından Abdülkerim Efendi'ye Maymunkeş namı verildi.

Anlatılanlar Ne Kadar Doğru?

Reşat Ekrem Koçu tarih eğitimi almış ve uzun yıllar öğretmenlik yapmış başarılı ve tecrübeli bir isimdir. Tarihimizden birçok ilginç olaya değindiği eseri ise gayet popüler bir kitap haline gelmiştir. Bu eser içerisindeki her iddianın da tabii olarak gerçeklik payı bulunmaktadır. Fakat tarih hakkında okuduğumuz ve duyduğumuz her şey hakkında yapmamız gerektiği gibi, burada da bu iddianın sorgusuz- sualsiz bir gerçek olduğunu kabul edemeyiz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fez

Bu olay böyle değildi sanırsam,daha farklı bi hikayesi var.

Gizli Kullanıcı

Aids sakın Osmanlı zamanında çıkmış olmasın maymunlar yüzünden... Şaka bir yana olayın kaynağı ne, önemli olan bu. Koçu'yu hiç okumadım ama bu iddiayı nereye dayandırdığını merak ettim. Öte yandan olay gerçekse de halkın hiçbir şeyi cezasız bırakmadığına dikkat çekmek istiyorum. Hemen yapıştırıvermişler maymunkeş lakabını. Ne kadar güçlü olursan ol bazı şeyleri dizginleyemiyorsun işte.

yori

vah fuhuş ve maymun her halda şaka falandı

goofy

olmuşsa da şaşırmam :D

kreyzi_ufuruk_34

Aynı ced ne bekliosun.

Görüş Bildir