Görüş Bildir
Haberler
Tarihi Kiliseyi Düğün Salonuna Çevirdiler

Tarihi Kiliseyi Düğün Salonuna Çevirdiler

Emre Ordu
27.02.2016 - 18:04 Son Güncelleme: 27.02.2016 - 18:07

Beyoğlu Belediyesi, Halıcıoğlu Kilisesi’ni semt konağına çevirdi. 150 yıllık kilise şimdi düğün salonu olarak kullanılıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İstanbul’un Beyoğlu İlçesi’nde bulunan Halıcıoğlu Protestan Kilisesi, artık semt konağı olarak hizmet veriyor. 1850’li yıllarda alt katı okul, üst katı kilise olarak inşa edilen yapı, 1922 yılına kadar kullanıldı. Beyoğlu Aynalıçeşme Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı adına kayıtlı olan iki kiliseden biri olan yapı, zamanla kaderine terk edildi.

Yağmalanan, yıkılan kiliseden geriye 90’lı yıllara gelindiğinde sadece dört duvar kaldı. Tarihi eser statüsündeki kilise, Beyoğlu Belediyesi tarafından 1995’te ‘kamulaştırıldı.’

Yanına sağlık ocağı yapıldı

Yanına sağlık ocağı yapıldı

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, inşaat, Belediye Başkanlığı koltuğuna Ahmet Misbah Demircan’ın oturmasından sonra başladı. Projede tarihi kilisenin ayakta kalan ön cephesi ve arka duvarı korundu. Eski kiliseye benzer bir bina ve ona bağlı bir yapı daha yapıldı. İnşaat tamamlanınca eski kilisenin giriş katı anaokuluna, üst katı düğün- nişan gibi organizasyonlar için de kiralanan bir salona dönüştürüldü. Yanına eklenen yapı da Halıcıoğlu Aile Sağlığı Merkezi olarak hizmet vermeye başladı.

‘İbadethaneye ve tarihe saygısızlık’

‘İbadethaneye ve tarihe saygısızlık’
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, “AKP’li Beyoğlu Belediyesi ‘tarihi kiliseyi’ resmen ‘çok amaçlı kiliseye’ çevirmiş. Hem ibadethaneye hem de tarihe büyük bir saygısızlık yapılıyor. Burası kilise olarak restore edilip ibadete açılmalı ve hak sahiplerine iade edilmeliydi. Hangi ibadethanede nişan, düğün kutlaması yapılabiliyor?” diye konuştu.

Sözcü

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
69
13
13
12
10
5
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Jack Klein

Allah'ın salakları.Ancak aptalların yapacağı bir hareket.

Thomas Anderson

Yabancı bir ülkede camiye aynısını yapsalar olay çıkar.

Philip Trix

Almanya'daki camileri de geneleve çevirseler kudurursunuz kuduz köpek gibi sdjfygsdf