Tarih Sayfalarında Yer Alacak İddia: Kraliçe II. Elizabeth Hazreti Muhammed'in Soyundan mı Geliyor?

69PAYLAŞIM

Birleşik Krallık'ta yaşamamıza gerek yok Kraliçe II. Elizabeth'i tanımak için, mizah dünyamıza bile dahil olmuş durumda kendisi. Şimdi biraz daha yakından tanıyacağız ve onun soyağacına dair ilginç bir sorunun yanıtının peşinden, Erin Blakemore'un makalesini de yanımıza alarak gideceğiz.

II. Elizabeth'in soyu Avrupa'daki krallara mı gidiyor diye sormuyoruz zira asıl soruyu başlıkta verdik.

Coğrafi farklılıklardan dolayı kimse Elizabeth'le Hazreti Muhammed arasında bir soy bağı olduğunu düşünmemiştir. Son zamanlarda yabancı basında ortaya çıkan haberler sonrasında bunun provokatif bir sorudan ziyade ciddiye alınması gereken bir iddia olduğu düşünüldü, araştırılmaya başlandı.

Soruyu daha da net soralım, Kraliçe, aynı zamanda halife olabilir mi?

İddiaların başlangıç noktasına bakacak olursak, 1986 yılında soy bilimci Harold B. Brooks-Baker'ın yayınlarına dek gidiyoruz.

Baker, dönemin Başbakanı Margaret Thatcher'a şunları yazarak bu iddiaya can vermişti:

Çok az İngiliz, İngiltere Kraliçesinin damarlarında bir peygamberin kanının dolaştığını biliyor.

Hangi verilere dayanarak bu kuvvetli iddiayı ortaya attığı sorulduğunda da detaylarıyla yanıtlıyor.

Baker'a göre Kraliçe II. Elizabeth'in kökleri 11. yüzyıl Endülüs Prensesi Zaida'ya dayanıyor.

Yüzyılın ortalarında Hristiyan olan ve Kral VI. Alfonso'nun cariyesi olan Zaida'nın Elizabeth'le olduğu savlanan bağlantısı pek net değil. Her ne kadar tarihçi Abdelhamid Al-Aouni bu iddiayı ciddiye alarak 43 nesil geriye gittiyse ve köklerin iddia edildiği gibi Hazreti Muhammed'e dayandığını söylese de aksini iddia eden bilim insanları da çoğunlukta.

Baker, kraliyet ailesiyle sıkça uğraşması ve onlara dair iddialarının genellikle hatalı sonuçlar vermesiyle ünlü.

Tüm bunlara rağmen tepkiler dışlayıcı değil, örneğin Mısır Müftüsü ve araştırmacı Ali Gomaa bu bağlantının, daha doğrusu 'ihtimalin' gerçek olmasından mutlu olacaklarını belirtiyor.

Bazı yazarlar da bu iddianın soy bilimi çerçevesinde bile pek elle tutulur olmadığını söylüyor.

Onlara göre herhangi birinin soy ağacında yeteri kadar geriye gidersek onu yine istediğimiz herhangi biriyle ilişkilendirebilmemiz mümkün. 

Peki, siz bu iddia hakkında ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
onur-uyar1

Tüm dünya türk tüm dünya müslüman... Ama ceremesini biz çekiyoruz... Soyu bana dayansa ne gülerim ama ... :D

kanlikontesdiyin

At yalanı sikiyim inananı.

Gizli Kullanıcı

Kraliçe müslüman,Obama müslüman,Trump müslüman,hayvanlar bile müslüman sen ne diyorsun?Yüce İslam’ın nuru herkesi aydınlatıyor,nazar değmesin.

iskender-buyuk1

Kerbela'dan sonra elçinin soyundan bir tek Zeynel Abidin hayatta kalıyor onu da Maveraünnehr'deki Türklere emanet ediyorlar benim bildiğim çünkü Ümeyyeoğulları o olaydan sonra İslam dünyasının tek hakimi oluyor ve Halife Yezit Muhammet'in soyunu kurutmaya çok önceden ant içmişti. Soy daha sonra uzun bir süre boyunca o bölgede devam ediyor ve Batı'ya pek yayılmıyor. Kraliçenin atalarının İrlandalı olduğunu düşünürsek ki adanın ilk idarecilerinden olduğu söylenir nerden baksan bu iddaanın elle tutulur bir yanı yok.

kkutur

sizin konuya girişinize s...yım.. ingiliz kraliyeti, müslümanların nüfusunun özellikle avrupada hızla arttığını gördüklerinden dolayı geleceğe büyük bir yatırım için adım atmıştır. bunun şakşakçılığı için de belli ki ülkemizde bolca aday bulunmakta.. müslüman ülkeler üzerinde hamilik iddiası olacak durumu yaratmak adına kendi soyunu köleye dayayacak kadar gözü dönmüş ingilize kızamıyorum, bu oyuna gelip ciddiye alan ve dahi konunun laf taşıyıcılığını yapanlara hem kızıyır hem de inanamıyorum..

Görüş Bildir