Görüş Bildir
Haberler
'Tam Kapanma' Bitince Ne Olacak? Türkiye'nin Normalleşme Planı ne?

'Tam Kapanma' Bitince Ne Olacak? Türkiye'nin Normalleşme Planı ne?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan 17 günlük 'tam kapanma' süreci dün saat 19.00 itibarıyla başladı ve 17 Mayıs sabah saat 05.00’e kadar devam edecek. Peki 'tam kapanma' sonrası Türkiye nasıl normalleşecek? 

Basına yansıyan detaylara göre Bilim Kurulu üyeleri normalleşmenin geçtiğimiz Haziran ayındaki gibi olmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. Bu çerçevede bazı yasakların devam ettiği, daha 'ağır bir normalleşme' sürecinin öngörüldüğü belirtiliyor. 

İşte detaylar... 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

'Tam kapanma' sonrasındaki normalleşme sürecine ilişkin detayları CNN Türk muhabiri Duygu Ayaz Bayram canlı yayında şu şekilde aktardı:

'Normalleşme adımları ile ilgili olarak geçtiğimiz haftalarda son iki bilim kurulunda bu konu gündeme geldi. Ancak detaylı bir şekilde ele alınmamıştı. Özellikle normalleşme sürecinin geçtiğimiz seneki Haziran ayındaki gibi olmaması yönünde bir takım telkinlerde bulundu hocalar. Peki nasıl olacak? Bilim kurulu yetkililerinin olduğu toplantılarda 'ağır bir normalleşme' sürecinin olması gerektiği vurgulanıyor.'

"Vaka sayıları belirleyici olacak"

"Vaka sayıları belirleyici olacak"

'Biz bu kapanma sonrasında hızlı bir normalleşme süreci yaşamayacağız anlamına geliyor. Tüm bunları veriler belirleyecek.

Eğer tam kapanma sürecinde vaka sayılarında istenen bir azalma olursa bu kez normalleşme adımları hızlı atılabilecek. Eğer tam aksine bu süreçte istenen azalma olmazsa tedbirler devam edecek.'

"Bazı kısıtlamalar devam edebilir"

"Bazı kısıtlamalar devam edebilir"

'Konuştuğumuz hocalardan edindiğimiz bilgilere göre verilecek öneriler şu şekilde olacak. Örneğin normalleşme adımları başlayacak ancak, gün içerisindeki bazı kısıtlamalar devam edebilecek.

Mesela saat 21.00’deki sokağa çıkma kısıtlaması vardı bir süre daha devam edebileceği yönünde bir takım uyarılar olacak. 

Nihai karar da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulacak.'

'Tam kapanma'da uygulanan yasaklar 👇

'Tam kapanma'da uygulanan yasaklar 👇
  • Genelgeye göre, hafta içi-hafta sonu ayrımı olmaksızın uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması günlerinde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğinin sağlanması amacıyla belli yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacak.

  • Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. 

  • Vatandaşlar zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve engelliler haricinde araç kullanmamak şartıyla ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecek.

  • Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek. Belirtilen uygulama zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacak. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yeme-içme yerleri sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebilecek.

  • Sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, daha önce illere gönderilen genelgeyle açıkça belirtildiği şekilde muafiyet nedenine ve buna bağlı olarak zaman ve güzergahla sınırlı olacak. Aksi durumlar muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek idari ve adli yaptırımlara konu edilecek.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
15
5
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Barney

ahahahahaha lan sözde tam kapanmanın ilk günü. her yer insan kaynıyo. ülkede deliler gibi hareketlilik olmuş. daha ilk gün bi oturup şu kapanmayı mı düşünsek... Devamını Gör

Hilal

yani bir plan yok.

drkcn

Saçma sapan bir yasak o kadar acemiceki düşünün çalışanlar için kreşlere bile son dakka izin verdiler ekonomi hareket halinde kalsın ama insanlar çıkmasın av... Devamını Gör