Görüş Bildir
Haberler
Suyun Gücünden Faydalanılan Alternatif Enerji Kaynağı: Dalga Enerjisi

Suyun Gücünden Faydalanılan Alternatif Enerji Kaynağı: Dalga Enerjisi

sanane
17.05.2017 - 13:49

Dalgalar güçlü ve sınırsız yenilenebilir enerji kaynağıdır. Bu enerji, dalganın yüzeyinden ya da yüzey altındaki dalgaların basıncından elde edilmektedir. Dalgalanma bilindiği gibi rüzgarın su yüzeyinde yaptığı salınım hareketidir. Dalga enerjisi makineleri de bu hareketten ve bu hareket sonucu oluşan basıncı kullanarak enerji üretirler.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Neden Dalga Enerjisi?

Neden Dalga Enerjisi?

Yeryüzünün %70'den fazlası su ile kaplıdır. Buna bağlı olarak dalgaların oluşturduğu bu enerji yılda 80.000 TWh ye kadar üretim potansiyeline sahiptir. Bu da küresel enerji talebinin 1/5'ini karşılamak için yeterli bir rakam.

Yöntemlerden biri: Pelamis Dalga Enerjisi Dönüştürücüsü

Yöntemlerden biri: Pelamis Dalga Enerjisi Dönüştürücüsü

Jeneratörün çalışma prensibi  dalgaların oluşturduğu şekle uyum sağlayarak enerji üretmesidir.Dört hareketli parçadan oluşur. Bu parçalar dalgaların hareketine göre, parçaların birbirine bağlandığı noktadan bükülüp açılarak hareket etmektedir. Hareketin sağlandığı noktalarda bulunan hidrolik jeneratörler tarafından da elektrik enerjisine dönüştürülmektedir.500 evin yıllık elektrik tüketim ihtiyacını karşılayabilecek enerjiyi üretebiliyor.

Oyster Dalga Enerjisi Dönüştürücüsü

Oyster Dalga Enerjisi Dönüştürücüsü

Oyster (istiridye) dalga jeneratörü, kıyıdan yarım kilometre çapında bir uzaklıkta, 10 ile 15 metre arasında değişen derinlikte deniz tabanına yerleştirilen, bir yüzeyi tabana oturmuş diğer yüzeyi de taban yüzeyine bağlı dalganın yönüne göre açılıp kapanabilen bir sistemden oluşmaktadır.26 metre genişliğinde, 15 metre yüksekliğinde olan bu makine 800 kW  kadar enerji üretebilmektedir.

Salınımlı Su Kolonu (OWC)

Salınımlı Su Kolonu (OWC)

Kıyı şeridine kurulan bu sistemde havanın sıkıştırılması ile elektrik üretimi sağlanmaktadır. Dalga kıyıya doğru hareket ederken havayı sıkıştırıp türbini hareket ettirerek ve dalga geri çekilirken de sıkıştırdığı havayı geri çekerek türbinin hareket etmesini sağlar.Dalganın geliş yönü tek yönlü olmadığı için uygulama alanları kısıtlıdır.

Doğaya Ne Kadar Faydalı?

Doğaya Ne Kadar Faydalı?

Tükenmeyen enerji kaynağıdır,sonsuzdur bu yüzden yenilenemeyen ve tükenebilir olan fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltır.Elektriğin olmadığı yerlerde elektrik sağlar.Temiz içme suyu elde etmede de kullanılır. Tuzlu suyu tatlı suya çevirebilir.Bakımı kolay olup kesintisiz elektrik sağlar.Eğer bilimsel çalışmalar bu alanda devam ederse dünyanın enerji ihtiyacının çoğu karşılanmış olur ve umarız enerji uğruna yapılan savaşların önüne geçilir.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Peki Hiç Dezavantajı Yok mu?

Peki Hiç Dezavantajı Yok mu?

Dalga enerjisi ile elektrik üretebilmek için her dalga boyuna göre sıfırdan bir tasarım yapmak gerekir. Çünkü her dalganın boyu aynı değildir. Bu yüzden standart bir dalga enerji sistemi de yoktur.

Dalga enerjisi sistemleri uygulanırken karşısına pek çok sıkıntılı bölgeler çıkabilmektedir. Bunlar gemi rotaları (güzergahları), askeri tatbikat alanları, balık avlanma sahaları ve deniz altından giden kablolar gibi. Eğer bunlara dikkat edilmezse, çok büyük sorunlar ortaya çıkabilmektedir.Turizm üzerinde de olumsuz etkileri olup başlangıç maliyetleri çok yüksektir.

Hangi ülkeler kullanıyor?

Hangi ülkeler kullanıyor?

1- Orkney Dalga Enerjisi İstasyonu – 2,4 MW – İngiltere

2- Agucadoura Dalga Tarlası – 2,25 MW – Portekiz,

3- Islay Limpet – 500 kW – İngiltere,

4- Mutriku Breakwater Dalga Tarlası – 300 kW – İspanya

5- Azura Dalga Enerji İstasyonu – 200 kW – Amerika,

6- SDE Deniz Dalgası Güç İstasyonu – 40 kW – İsrail,

Türkiye’de Bir İlk Dalgadan Elektrik Üretilecek

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın