Görüş Bildir
Haberler
Süveyş Kanalı'nı Tıkayan Dev Gemi Kurtarıldı, Kanal Deniz Trafiğine Açıldı

Süveyş Kanalı'nı Tıkayan Dev Gemi Kurtarıldı, Kanal Deniz Trafiğine Açıldı

Süveyş Kanalı İdaresi, karaya oturan dev yük gemisini yüzdürme çalışmalarının başarıyla sonuçlandığını ve kanalın deniz trafiğine açıldığını açıkladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Süveyş Kanalı'nı yaklaşık bir haftadır tıkayan dev konteyner gemisi kısmi olarak tekrar yüzdürüldükten sonra tamamen kurtarıldı. Mısırlı yetkililer geminin hareket halinde olduğunu duyururken, kanal da gemi trafiğine açıldı.

Süveyş Kanalı İdaresi'nden yapılan açıklamada geminin burnunun kıyıdan 102 metre uzaklaştırıldığı ve yüzde 80 oranında doğru yöne çevrildiği belirtildi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, konteyner gemisi krizine son verdiklerini duyurdu.

Sosyal medyadan paylaşım yapan Sisi, 'Mısır elleriyle sorunları normal seyrine geri döndürdü. Tüm dünya, mallarının ve ihtiyaçlarının bu seyir arterinden taşınan yolundan emin olabilir' dedi.

Gemicilik hizmetleri şirketi Inchcape sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda Ever Given isimli 400 metrelik geminin yerel saatle sabaha karşı 04:00'da saplandığı yerden çıkarıldığını ve güvenlik altına alındığını duyurdu.

Sosyal medyada paylaşılan videolarda da daha önce kanalın kıyısına oturduğu görülen ve yumrubaş adı verilen geminin ön kısmının kurtarıldığı görülüyor.

Ondan fazla çekiciyle yapılan itme ve çekme manevraları ancak dolunay nedeniyle suların yükselmesi sonucu işe yaradı.

Kuzeye doğru yol alan gemi 🎥

İçeriğin Devamı Aşağıda

Petrol fiyatları geriledi

Petrol fiyatları geriledi

Dev geminin yeniden yüzdürüldüğü haberi dünyadaki petrol taşımacılığının yüzde 7'sinin gerçekleştiği kanaldaki trafiğin kısa süre içerisinde yeniden açılacağı beklentisi ile petrol fiyatlarının yüzde 2'nin üzerinde gerilemesini sağladı.

Küresel ticaretinin yüzde 10'unun geçtiği kanalın her iki tarafında bekleyen 360'ın üzerinde gemi için de tekrar harekete geçme umudu doğdu.

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?

Dünyanın en önemli su yollarından biri olan Süveyş Kanalı'nda 24 Mart'ta dev konteyner gemisi, ülkede yaşanan kum fırtınası ve kötü hava koşulları neticesinde görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle kıyıya çarparak kaza yapmıştı.

'The Ever Given' isimli geminin dar kanalda enlemesine sıkışarak geçiş yolunu kapatması sonucu kanalda uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol ve LNG sevkiyatlarında aksamalar yaşanmıştı.

Söz konusu geminin sahibi Japon firma da 26 Mart'ta yaptığı açıklamada, geminin yeniden yüzdürülmesine yönelik girişimlerde 'zorluklarla karşılaşıldığını' bildirmişti.

Ayrıca bakınız 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
6
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın