Görüş Bildir
Haberler
Sürücüsüz Otomobilden Sonra Şimdi de 'Sürücüsüz' Motosiklet

Sürücüsüz Otomobilden Sonra Şimdi de 'Sürücüsüz' Motosiklet

ATKN
31.10.2015 - 18:40

Sürücüsüz otomobil fikrine çoktan alıştık ancak benzer bir teknolojinin motosikletlere de uygulanacağını çoğumuz aklımızdan bile geçirmedi. Bu çılgın fikri hayata geçiren ilk isim Yamaha oldu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Tokyo Motor Show’da yeni nesil motosikletlerini beklediğimiz Yamaha ters köşe yaparak “sürücüsüz” motosikletini tanıttı. “Sürücüsüz”den ziyade “insansız” demek daha doğru olur zira motosikleti Motobot isimli bir robot kullanıyor.

Tanıtım videosunda Rossi’yi geçmek için tasarlandığını belirten Motobot, şu anda 5 yaşındaki Rossi’yi bile geçebilecek yetenekte değil. Zamanla insan davranışlarını öğrenip sürüş becelerini geliştirmesi beklenen Motobot şimdilik yardımcı tekerleklerle ve belli bir hızda yol alabiliyor.

Motobot’un amacı elbette bir gün MotoGP’de yarışmak değil. Yamaha bu konuda bir süre daha Doktor’a güvenmek zorunda. Yamaha’nın motosiklet teknolojisini ve sürücü güvenliğini geliştirmek amacıyla hayata geçirilen Motobot’un R1M üzerindeki yeteneklerini aşağıdan izleyebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
33
5
3
3
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Surucusuz Motor demeyelim de, Uzaktan ontrol ile motor kullanan ROBOT diye biliriz mesela. Motor da uzaktan kullanim icin ekstra bir ozellik yok, surucunun y... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Ben icerik icin birsey demedim, sadece baslik icin yazdim onu...

Murat Uygun

adamların yaptığı teknolojiyi takip edemiyoruz ki. prototip çıkınca haberimiz oluyor. dil problem.

Pasif Kullanıcı

amaç?

Pasif Kullanıcı

yani aq onu yapana kadar ütüsü bozulmayan kumaş yapsınlar