Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Suriyelilerin Yüzde 90'ı Dönmek İstiyor

 > 
11PAYLAŞIM

7 Aralık Üniversitesi tarafından Kilis'te yapılan araştırmaya göre Suriyeli sığınmacıların yüzde 10'u Türkiye'de kalmak isterken geri kalanı dört yıldır savaşta olan ülkelerine dönmek istiyor.

Kilis'te, 7 Aralık Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, kente sığınan Suriyelilerin 50'si ülkelerine hemen dönüş yapmayı düşünürken, yüzde 40'ı da savaşın bitmesinin ardından ülkesine dönmek istiyor. Sığınmacıların yüzde 10'u ise hayatlarına Türkiye'de devam etmeyi planlıyor.

Yaklaşık dört yıldır Suriye'de devam eden iç savaş nedeniyle on binlerce insan hayatını kaybederken, milyonlarca kişi de vatanlarını terk ederek, komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı.

Olayların başladığı ilk günden itibaren Suriye halkına kapılarını açan Türkiye'de şu anda yaklaşık bir milyon 800 bin kayıtlı Suriyeli var.

7 Aralık Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) bünyesinde oluşturulan özel bir ekip de yaptıkları çalışmayla Kilis'teki sığınmacı sayısı, sosyoekonomik durumları ve bunların kente etkilerini araştırdı.

'Gitmeyecekler algısının yanlış olduğunu görüyoruz'

İİBF Dekanı Prof. Dr. Mustafa Paksoy, çalışma kapsamında yaklaşık iki bin kişiyle yüz yüze görüşme yapıldığını söyledi.

Paksoy, "Suriyelilerin yüzde 10'u Türkiye'de kalmak isterken, yüzde 50'si hemen dönüş yapmayı düşündüğünü ifade etti. Geri kalan kısım ise savaşın bitmesinin ardından ülkesine dönmek istiyor. Dolayısıyla bu konuda kamuoyunda oluşan 'gitmeyecekler' algısının yanlış olduğunu görüyoruz" şeklinde konuştu.

'Ticarete katkı sağlıyorlar'

Paksoy, Suriyelilerin Kilis'in iktisadi, ticari ve sosyal yapısına etkisine yönelik araştırmada kente olumlu katkı sağladıklarının ortaya çıktığını vurguladı.

"Çeşitli meslek gruplarından oluşan esnaf ve işadamları ile yapılan görüşmelerde Suriyelilerin kentin iktisadi ve ticari faaliyetlerine olumlu etkisi yüzde 80 civarındayken, olumsuz olduğu düşüncesi ise yüzde 20'lerde kalıyor. Dolayısıyla ticarete olumsuz etki ettiği yönündeki düşüncenin de yanlış olduğunu görüyor ve Suriyeli sığınmacılarla birlikte kente bir sermaye girişi olduğunu düşünüyoruz."

Ülkesini terk eden Suriyelilerin yüzde 42’sinden fazlası Türkiye'de yaşıyor. Türkiye bugüne kadar Suriyeliler için yaklaşık 5,5 milyar dolar doğrudan insani yardım harcaması yaptı.

AA - Al Jazeera Turk

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir