Şuraya da Küçük Mutlu Bir Ağaç Çizelim: İçimizden Biri Gibi Sıcacık Hissettiren Bob Ross Hakkında Pek Bilinmeyen Gerçekler

1.2bPAYLAŞIM

Bugün Resim Sevinci ile hayatımıza giren ressam Bob Ross'un doğum günü! Adını herkes biliyor ama hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz. O halde öğrenme zamanı geldi!

1. 52 yaşına kadar 30.000'den fazla resim yaptı.

Ross 52 yaşında lenfomadan ölmeden önce hayatı boyunca 30.000'den fazla resim yaptı. Bu resimler Ross öldükten sonra programın yayınladığı kanala bağışlandı.

2. 20 yıl boyunca Hava Kuvvetleri'nde hizmet verdi.

Ross, 20 yıl boyunca Hava Kuvvetleri'nde hizmet verdikten sonra daha fazla sert bir insan olmak istemediğine karar verdi ve Başçavuş rütbesine sahip olarak ordudan emekli oldu.

3. Resimlerinde Hava Kuvvetleri için görev yaptığı Alaska'dan ilham aldı.

Ross'un resimlerinde sıklıkla dağlar, göller, karlar ve ahşap kulübeler görüyoruz. Bunların birçoğu, görev için Alaska'da yaşadığı yıllardan etkilenmesinin bir ürünü.

4. Ross'un yaptığı resimlerin %91'inde ağaçlar var.

'Şuraya mutlu bir ağaç çizelim' lafını neden bu kadar fazla duyduğumuz şimdi daha net anlaşılıyor. Bu arada bu resim, Ross'un ağaç yerleştirmediği nadir örneklerden biri.

5. Bir izleyicisinin renk körü olduğunu öğrendikten sonra renk körlerine özel bir bölüm çekti.

Bir gün bir izleyicisinin yanına gelip, "Bob, ben hiçbir zaman resim yapamayacağım çünkü renk körüyüm" demesinin ardından programın bir bölümünde yalnızca gri tonlarını kullanarak resim yapmıştı. Bunu yapma amacı, herkesin resim yapabileceğini göstermekti.

6. Sol işaret parmağının bir kısmını odun keserken kaybetti.

Gençlik yıllarında marangozluk yapan babasına sık sık yardımcı olan Ross, bir gün odun keserken bir kaza geçirdi ve sol işaret parmağının bir kısmını kaybetti. Bunu şimdiye kadar fark etmemiş olmanız muhtemel. Çünkü Ross çekimlerde sol eline paleti alarak kayıp parmağını gizliyordu.

7. Resim Sevinci programında yaptığı resimlerin her birini 3 kez yapıyordu.

İlk resmi kameralar kapalıyken, şovda referans almak için yapıyordu. İkinci resim, çekim sırasında yapılıyordu. Üçüncü resmi ise eğitim kitabı için yapıyordu.

8. Resim Sevinci programından hiç para almadı.

Resim Sevinci programı, PBS isimli bağımsız bir televizyon kanalı için hazırlanıyordu. Ross kanaldan hiç para talep etmedi, kazanmadı da. Gelirini sağlayan şey, nasıl resim yapılacağını anlattığı kitapları, eğitim videolarının kasetleri ve sanat malzemeleri satışlarıydı.

9. Ordudan emekli olduğunda bir daha asla sesini yükseltmemeye, sakin bir şekilde konuşmaya kendine söz verdi.

"Askerlik işi kaba ve sert bir insan olmanı gerektiriyor. Ve bundan bıkmıştım. Kendime söz verdim, eğer bu meslekten uzaklaşırsam, artık bu şekilde devam etmeyecektim."

10. Günde neredeyse 200 hayran mektubu alıyordu.

Ona düzenli olarak mektup yollayan hayranlarından bir süre mektup gelmediğinde onları merak ediyor ve telefonla arayarak iyi olduklarından emin olmak istiyordu.

11. Çok sayıda evcil sincabı vardı.

Birkaç kez sincaplarını programda da sergiledi. Aslında Ross vahşi yaşamdan çok etkileniyordu. Hatta Bob's World adında bir çocuk programı yapmayı da planlıyordu. Bu programda çocuklarla tilki, geyik, sincap gibi hayvanlar hakkında sohbet etmek istiyordu.

12. Resim Sevinci'nin sezon çekimlerinin tamamını iki günde tamamladı.

Hava Kuvvetleri'nde çalışırken öğle yemeği molalarında resim yapardı. Bazen bir yemek molasında birkaç resim yaptığı bile oluyordu. Bu nedenle Ross'un eli çok hızlanmıştı. Öyle ki Resim Sevinci'nin bir sezonunu yalnızca iki günde tamamladı!

13. Resim Sevinci'ni izleyenlerden yalnızca %10'u resim yapıyor.

Ross'un programlarını izleyenlerin yalnızca yaklaşık %10'unun onunla birlikte resim yapmaya çalıştığı düşünülüyor. Geri kalanlar ise Ross'un bu kadar basit bir şekilde mükemmel tablolar ortaya çıkarmasından zevk aldığı için izliyormuş.

14. Resimlerinde insan kalıntıları bulundurmuyordu.

Resim Sevinci'nde yaptığı resimlerde insan yaşamına dair kalıntılar bulundurmamaktan yanaydı. Bu nedenle resme kulübe veya müştemilat eklese bile onların pencerelerini siyah yapıyordu. Ayrıca onlara eklediği bacalardan da duman çıkmıyordu. Böylece doğayı kendi haline bıraktığını düşünüyordu.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Adını Herkes Biliyor Ama Onu Gerçekten Tanıyan Pek Yok: Pablo Picasso Hakkında Daha Önce Duymadığınız 12 Gerçek - onedio.com
Adını Herkes Biliyor Ama Onu Gerçekten Tanıyan Pek Yok: Pablo Picasso Hakkında Daha Önce Duymadığınız 12 Gerçek - onedio.com
Bebeğini Düşürdükten Birkaç Saat Sonra Sahneye Çıkacak Kadar Kendini İşine Adamış Bir Şarkıcı: Halsey - onedio.com
Bebeğini Düşürdükten Birkaç Saat Sonra Sahneye Çıkacak Kadar Kendini İşine Adamış Bir Şarkıcı: Halsey - onedio.com
Yaşarken de Öldüğünde de Eleştiri Oklarının Hedefindeydi: 81 Yıl Önce Aramızdan Ayrılan Sigmund Freud Hakkında Pek Bilinmeyen Gerçekler - onedio.com
Yaşarken de Öldüğünde de Eleştiri Oklarının Hedefindeydi: 81 Yıl Önce Aramızdan Ayrılan Sigmund Freud Hakkında Pek Bilinmeyen Gerçekler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emcey

Mükemmel bir programdı. O kadar huzurluydu ki.. Büyülenerek izlerdim çocukken.

muhendis-hanim-bayan-kadini

Ne günlerdi... Dedem sobayı yakar üzerine bir çay koyar sonra bu programı açardı. Oturur gözümüzü kırpmadan izlerdik. Hatırladıkça bile içim ısınıyor ❤

selim-sahin8

Evet Bob Ross çok iyiydi çok sevdik ama buna bence seslendiren Çetin Özder 'in de katkısı var. O adama ve programa çok uymuştu ses. Belki de bizi rahatlatan o ses tonuydu.

gzm-ynklr

Çok güzeldi 90larda babamla televizyonun başında heyecanla izlerdim

johnfrusciante

Vay be bir zamanlar herkes bob rose'u izlerdi kim olursa olsun bu adamı hayranlıkla takip ederdi.Şimdi ise kanallarda boş boş ve bir tane bile bilgilendirici olmayan programlarla dolu. Eskiden sürekli müzikten kitaptan resimden bahseden programlar vardı ama şimdi sürekli saçma sapan gelin programları fakir zengin dizileri insanlara bir şey kazandırmak uğruna yapılan bir tane bile program yok.

beyann

O kadar haklısın ki toplum gelişeceğini saçma sapan bir hal almış sanata saygıları kalmamış hatta sanatı unutmuşlar

johnfrusciante

Halk bunu istiyor diye saçma sapan dizilere evlilik programlarına boğdular insanları. Halk sen ne gösterirsen onu izliyor . Halka sen sanat tarih tartışma programları izlet onları da izler . İnsanlar gittikçe aptallaşıyor yeni nesil gümbür gümbür geliyor diyorlar ama bu sanatsız duygusuz ortamda büyüyen çocuklardan ne bekleyeceksin.

Görüş Bildir