Bir Devir Kapandı: Süleyman Demirel Hayatını Kaybetti

 > 
610PAYLAŞIM

Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, tedavi gördüğü Ankara Güven Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Ankara Güven Hastanesi yazılı bir açıklama yaparak Demirel'in solunum ve kalp fonksiyonlarındaki kötüleşme nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sayın 9.Cumhurbaşkanımız Süleyman DEMİREL, 13 Mayıs 2015 tarihinde böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği ve akut solunum yolları enfeksiyonu sebebiyle hastanemize yatırılmıştır. Takip eden günlerde sağlık durumu giderek ağırlaşmış ve tedavileri devam etmekte iken, 16/06/2015 tarihinde solunum ve kalp fonksiyonlarında ileri derece kötüleşme olmuştur. Yapılan tüm girişimlere rağmen cevap alınamamış, 17/06/2015 saat 02.05 'de hayatını kaybetmiştir. Kendisine Allah'tan rahmet, yakınlarına ve Türk Milletine baş sağlığı dileriz."

91 yaşındaki Demirel, 13 Mayıs'ta hastaneye kaldırılmıştı.

Isparta’daki Anıt Mezar’a defnedilecek

Fotoğraf: Güray Ervin | Al Jazeera Türk

Cuma günü Ankara Kocatepe Camii’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Demirel’in naaşı aynı gün saat 16.00’da uçakla memleketi Isparta’ya götürülecek.

Saat 17.00 sıralarında Isparta’ya getirilecek cenaze, Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’ndeki morga konulacak. Demirel’in naaşı cumartesi günü ikindi vakti kılınacak cenaze namazının ardından Çalca Tepe’deki anıt mezar alanında toprağa verilecek.

'Çoban Sülü'den Çankaya'ya Süleyman Demirel kimdir?

Isparta'nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy'de doğan Süleyman Demirel, İlköğrenimini doğduğu köyde, ortaokul ve liseyi Isparta ve Afyon'da bitirdi.

Parasız yatılı sınavını kazandı; ortaokulu Muğla’da, liseyi Afyon’da tamamladı. Tatillerde köyüne gelip bağ bahçe işlerinde çalıştı. Siyasete girdiği ilk yıllarda kendisine eşlik eden 'Çoban Sülü' lâkabı buradan gelir.

Şubat 1949'da İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nden mezun oldu. 1949-1950, 1954-1955 yıllarında ABD'de barajlar, sulama ve elektrifikasyon konularında ihtisas yaptı. 1954'de Barajlar Dairesi Başkanı, 1955 yılında da Devlet Su İşleri Genel Müdürü oldu. 1962-1964 yılları arasında serbest müşavir-mühendis olarak çalıştı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi’nde okurken Turgut Özal ve Necmettin Erbakan ile tanıştı. Özal ile daha yakındı. Nitekim ikilinin okul arkadaşlıkları ileriye de taşınacak, Demirel başbakanlık koltuğuna oturduğunda, okul arkadaşı Özal'ı müsteşarı yapacaktı. Demirel ile Özal'ın yolları 1980'de ayrılacak ve siyasi rakip haline geleceklerdi.

Henüz 17 yaşındayken nişanlandığı akrabası Nazmiye Şener ile üniversiteyi bitirir bitirmez, daha diplomasını almadan, 12 Aralık 1948 günü evlendi. 65 yıl aynı yastığa baş koydular.

1965 yılında Başbakan oldu

Siyasi yaşamına 1962 yılında Adalet Partisi (AP) Genel İdare Kurulu üyeliği ile başlayan Demirel, 28 Kasım 1964'te genel başkan seçilmesinin ardından, kurulmasını sağladığı ve Şubat-Ekim 1965 tarihleri arasında görev yapan koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı.

Kaynak: NTV

10 Ekim 1965'de yapılan genel seçimlerde başında bulunduğu AP yüzde 53 oy alarak tek başına iktidar oldu. Demirel, bu seçimlerde Isparta Milletvekili olarak Parlamento'ya girdi ve Türkiye'nin 12. Başbakanı olarak hükümeti kurdu.

12 Mart 1971 muhtırası üzerine başbakanlık görevini bırakan Demirel, 1971 ile 1980 arasında, 1975, 1977 ve 1979'da 3 defa daha hükümet kurdu. 12 Eylül 1980 müdahalesi üzerine görevi bıraktı ve 7 sene yasaklı olarak siyaset dışı kaldı. 6 Eylül 1987'de yapılan halk oylaması ile yasaklar kaldırıldı ve 24 Eylül 1987'de Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanlığı'na seçildi.

9. Cumhurbaşkanı olarak seçildi

Demirel, 16 Mayıs 1993 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı seçildi. Demirel bu görevi 16 Mayıs 2000 yılına kadar sürdürdü.

Eşi Nazmiye Demirel'i 27 Mayıs 2013'te kaybeden ve siyasette "Baba" lakabıyla anılan Demirel'in çocuğu yoktu.

9.Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel'in ailesine, sevenlerine sabır dilerim. Allah rahmet eylesin.

Gülben Ergen Çelik (@gulben123) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Cocuklugumun dedemin 1 numarali adamida goctu ...nur icinde yatsin😔 #AllahRahmetEylesinSüleymanDemirel

DEMET AKALIN (@demetakalin) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Hepimizin hayatının bir dönemine damga vuran bir siyasetçiyi kaybettik Allah rahmet eylesin #süleymandemirel

Yeşim Salkım (@y.salkim) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Ve o da çekildi dünya semtinden

Ceyhun Yılmaz (@ceyhunyilmaz) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

9.Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel. Allah rahmet eylesin ruhu şad olsun inşallah🙏🏻 #suleymandemirel

Sibel Can (@sibel.can) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

  • Ajanslar, Al Jazeera ve Wikipedia

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir